A terhes nők és az aranyér
Az aranyeresség kapcsán gyakran hallani, hogy elsősorban az idősebbeket érinti, de sok fiatal nő is áldozatául esik a betegségnek, amikor babát vár, illetve szül. A terhesség során a megnövekedett hasűri nyomás okozza a fő problémát, a szülés közben pedig sérülhetnek a kismedencei izmok.
A fentebbiek miatt gyakori tehát a kismamáknál az aranyeresség, illetve az inkontinencia is. A problémával célszerű orvoshoz fordulni: a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ rendelőiben személyre szabott kezeléseket alkalmaznak.
Belső vagy külső aranyér?
Mindenekelőtt azt fogják megállapítani a rendelőben, hogy külső vagy belső aranyér, esetleg más probléma okozza-e a problémát. Az aranyerességnek ugyanis e két fajtája ismert – a tünetek is eltérőek, és így a gyógymód is más lesz.
A belső aranyér a testen belül helyezkedik el: a végbél utolsó szakasza az aranyér, amely valójában mindenkiben ott van, célja az önkéntelen ürítés, szellentés megakadályozása. A baj akkor kezdődik, ha ez az ér begyullad, megnagyobbodik. Ez pedig gyakran előfordul a terhesség idején, hiszen ilyenkor nagyobb a hasűri nyomás.
A betegség korai szakaszában még nincsenek annyira fájdalmas tünetek, vérzés és nyálkás széklet előfordulhat. Később az aranyér akár ki is jön a székelések során. A IV., végstádiumban már nem is lehet visszatenni a testbe a kikandikáló aranyeret, ilyen esetben már műtétet szoktak javasolni.
A külső aranyérről akkor beszélünk, ha az aranyeres duzzanat a testen kívül, a végbél tájékán helyezkedik el, jól kitapintható. Nagyon fájdalmas is tud lenni. Ilyenkor egy vérrög okozza a kellemetlen tüneteket, amely idővel magától is felszívódik.
Gyakori, hogy ilyenkor vöröses-barnás folyást tapasztal az érintett, a higiéniára fokozott figyelmet kell fordítani ez idő alatt.
Mit lehet tenni?
Bár kismamaként rendszeresen járunk ellenőrzésekre, vizsgálatokra, nem biztos, hogy az aranyeresség ezeken szóba kerül. Ha már a terhesség ideje alatt is felfedezzük a tüneteket, ne várjunk sokáig, keressünk fel egy proktológust!
Ha belső aranyérről van szó, az kenőcsökkel is kezelhető a korai stádiumban, illetve javasolt az életmódváltás: több séta, de több pihenés, kevesebb stressz is.
Külső aranyér esetén is vannak bevált gyógymódok: erről a Dr. Bánfalvi Aranyér Központ orvosai is szívesen adnak tájékoztatást.
Érdemes az étkezésre is odafigyelni, bár a kismamáknál ez nem szokott gondot jelenteni. Kerülni kell a zsíros, gyomrot megterhelő ételeket és a cukros, alkoholos italokat, és nem kell kettő helyett is enni.
A szülést követő teendők
Íme, néhány jótanács azok számára, akiknél a szülést követően jelentkeztek a problémák:
- Érdemes jégakkut, jégzselét becsavarni egy törölközőbe, és ezzel jegelni a fájdalmas testrészt.
- Sok vizet kell inni – ez egyébként minden betegségre az egyik legjobb gyógyír –, a széklet lazább lesz így.
- Célszerű rendszeresen intimzuhanyt venni.
Ha nagyon kellemetlenek a tünetek, orvos tud felírni gyógyszereket, kenőcsöket, kérdés, hogy a szoptatás alatt melyiket lehet alkalmazni: ennek mindenképp utána kell járni. Kérjünk szakszerű segítséget!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.