A test mindent jelez! Mire érdemes figyelniük a kismamáknak a babavárás időszakában?
A várandósság csodálatos időszak, ilyenkor a test és a lélek felkészül egy új élet fogadására. Persze ettől még a stressz, az élet nehézségei, a megélhetési gondok, a nyomasztó hírek, vagy a babaváró hitel ügyintézése körüli idegeskedés nem kerüli el a kismamákat sem.
Ebben a cikkben részletezzük, mi mindenre érdemes figyelni ebben az időszakban, hogy a terhesség minél zökkenőmentesebb és boldogabb legyen.
Szokatlan testi jelzések
A várandósság alatt a test számos változáson megy keresztül, amelyek természetesek és ártalmatlanok. Ilyenek például a hányinger, a fáradtság, a mellfeszülés, vagy a gyakori vizelési inger. Ezek a tünetek általában az első trimeszterben a legintenzívebbek és a második trimeszterre enyhülnek vagy megszűnnek.
Azonban vannak olyan jelzések is, amelyekre jobban oda kell figyelni, mert utalhatnak valamilyen komolyabb problémára. Ilyenek például a vérzés, a túl hosszan tartó hányinger vagy a magas vérnyomás. A terhesség alatt a vérnyomás általában csökken vagy változatlan marad, ám ha emelkedik, akkor ez terhességi toxémiát is jelezhet, ami egy veszélyes állapot, mind az anyára, mind a babára nézve.
Szabálytalan súlygyarapodás
A terhesség alatt természetes és szükséges a hízás. Ez nemcsak a baba növekedését jelenti, hanem felkészíti a szervezetet a szoptatásra is. Azonban fontos, hogy a hízás ne legyen túl sok vagy túl kevés, mert bármelyik kockázatokkal járhat. A túlzott súlygyarapodás növelheti a terhességi cukorbetegség, a magas vérnyomás, a császármetszés, vagy a nagy súlyú baba kialakulásának esélyét. A túl alacsony súlygyarapodás pedig lassíthatja a baba növekedését és befolyásolhatja az immunrendszerének fejlődését.
Általánosságban elmondható, hogy:
- Ha az anya sovány (BMI<18,5), akkor 12,5-18 kg-ot kell híznia.
- Ha az anya normális testsúlyú (BMI 18,5-24,9), akkor 11,5-16 kg-ot kell híznia.
- Ha az anya túlsúlyos (BMI 25-29,9), akkor 7-11,5 kg-ot kell híznia.
- Ha az anya elhízott (BMI>30), akkor 5-9 kg-ot kell híznia.
A súlygyarapodás üteme is változhat a terhesség során: az első trimeszterben általában kevesebb a hízás, mint a másodikban vagy a harmadikban.
A magzat mozgása
A magzat mozgása általában a terhesség 16. és 20. hete között érezhető először. Ez lehet egy finom pöccintés, csiklandozás vagy buborékfújás érzése. Ahogy a baba növekszik és erősödik, úgy válnak intenzívebbé és gyakoribbá a mozgásai. Fontos figyelni és számolni ezeket.
Érdemes mindennap kiválasztani egy nyugodt időszakot, és fekve koncentrálni a baba mozgásaira. Ha 2 óra alatt legalább 10 mozgás érzékelhető, akkor minden rendben van. Ha viszont kevesebb mozgás érezhető vagy egyáltalán nem érzékelni mozgást, akkor meg kell próbálni felébreszteni a babát valamilyen módon – például pocaksimogatással, hideg, édes étel, ital fogyasztásával, esetleg zenehallgatással. Ha ez sem segít, akkor célszerű orvoshoz fordulni.
Általános vizsgálatok
A várandósság ideje alatt elengedhetetlen a rendszeres orvosi vizsgálat. Ezek segítenek nyomon követni a baba fejlődését és egészségét, valamint időben felismerni és kezelni az esetleges szövődményeket. Az orvosi vizsgálatok közé tartozik például a vérvétel, a vizeletvizsgálat, az ultrahang, illetve a CTG.
Stresszkezelés
A terhesség alatt sokféle stressz érheti a kismamákat, ez lehet fizikai, érzelmi, mint például az aggodalom, az ingerültség, vagy a hangulatingadozás, de lehet anyagi stressz is, amit okozhat egyebek mellett az anyagi bizonytalanság.
A stresszkezelés módszerei közé tartozik például a pihenés, ami segít ellazítani az izmokat és az elmét, valamint feltölti az energiaraktárakat. A pihenéshez tartozik az elegendő alvás – legalább 8 óra naponta –, a relaxáció – például meditációval, jógával vagy légzőgyakorlatokkal –, illetve az olyan kényeztető gyakorlatok, mint a masszázs, a fürdés vagy az olvasás.
Szintén fontos a társasági élet: a család és a barátok segítenek ebben az időszakban, fontos, hogy a kismama ne érezze magát egyedül az aggodalmaival, érzéseivel, támogató környezet vegye őt körül.
Más terület, de nem kevésbé lényeges: a pénzügyi tervezés segít megelőzni vagy csökkenteni az anyagi stresszt. Fel kell készülni a babával járó plusz kiadásokra is. Ez teljesíthető a családi költségvetés átalakításával, a kiadások visszafogásával, de valamilyen támogatás is igényelhető. Népszerű megoldás az otthonvásárlásra és -felújításra költhető CSOK, de a babaváró hitel igénylése is. Ez utóbbi egy kedvező kamatozású kölcsön, amelyet a gyermekvállalást tervező házaspárok vehetnek fel és amit szabadon költhetnek különböző célokra, például autó- vagy lakásvásárlásra.
Emellett a várandósság alatt is fontos a rendszeres mozgás. A testmozgás nemcsak javítja az anya fizikai és lelki állapotát, de elősegíti a baba növekedését és egészségét is. A testmozgás során ügyelni kell a túlterhelés elkerülésére, olyan mozgásformákat célszerű választani, amelyek biztonságosak és kényelmesek, például a könnyű séta vagy a kismamatorna.
Figyeljünk magunkra!
Ha a családalapítás csodálatos időszakát éljük nőként, fontos, hogy hallgassunk a testünk jelzéseire és éljünk egészségesen a babatervezés időszakától kezdve a terhesség hónapjain át egészen a szülés utánig – sőt, lehetőleg életmódváltásban gondolkodjunk. Ezekkel nemcsak élvezhetjük a terhesség csodáit, de fel is készülhetünk a szülésre és az anyaságra.
A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.
(X)
Fotó: Pavel Danilyuk/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.