Hogyan készíthetünk savanyú káposztát tartósítószer nélkül? Mutatjuk!
Miért káposztát? Mert könnyen elérhető, olcsó, magas a C-, E-, B1- és B3-vitamin tartalma, valamint kálcium, foszfor, kálium, magnézium és nátrium tartalma is jelentős. Miért érdemes házilag készíteni? Mert így tudjuk, mit tartalmaz, nincs benne semmi, ami nem kell – bórsav, tartósítószer -, és maximális mennyiségben tartalmazza a vitaminokat, és probiotikumokat, amikre szükségünk van.
Hozzávalók
1 kg fejes káposzta. Készíthetjük lila káposztából is, vagy vegyesen, úgy rózsaszín lesz az egész
20-25 g só (jódozatlan)
egész bors
ízlés szerint adhatunk hozzá köménymagot, babérlevelet, paprikát, hagymát, kevés almát vagy birsalmát és egyéb fűszereket is
Ezt a mennyiséget egy 2 literes üvegben könnyen elkészíthetjük. Ez nagyon gyorsan elfogy, érdemes az arányokat tartva többet csinálni.
Mitől lesz savanyú?
A fermentáció (erjedés) során tejsav keletkezik, ez adja a savanyú ízt. A tejsavnak semmi köze a tejhez, laktózérzékenyek, tejallergiások és vegánok is fogyaszthatják.
Hogyan csináljuk?
Szedjük le a káposzta külső leveleit, majd gyaluljuk le. Keverjük össze a legyalult káposztát kilónként 20-25 g sóval (fontos, hogy ne jódozott sót használjunk, a jód nem kedvez az erjesztést végző baktériumknak). Kicsit meg is gyúrhatjuk, hogy a sejtfalak roncsolódjanak.
Hagyjuk kicsit állni, majd alaposan nyomkodjuk bele egy tiszta edénybe.
Amennyiben nagyobb mennyiséget készítünk, szórhatjuk a káposztára sót rétegenként is, azonban itt is fontos, hogy alaposan döngöljük, nyomkodjuk le. Ez azért fontos, hogy ne maradjon a káposzták között levegő, mert az erjesztést végző baktériumoknak oxigéntől elzárt (anaerob) környezetre van szükségük.
A folyamat közben a káposzta levet ereszt. Amennyiben nagyon kevés a lé, adhatunk hozzá egy kis szűrt vizet, vagy forralt-lehűtött csapvizet, de a káposzta magas víztartalma miatt erre általában nincs szükség. Több víz hozzáadása esetén a sót is pótolnunk kell. A só nem engedi szaporodni a rothadást okozó baktériumokat, a túl sok só gátolja a fermentáló laktobacilusok működését is.
Tegyünk a káposztára nehezéket, ami lé alatt tartja. A léből kilógó káposztadarabkák megromolhatnak, ilyenkor ezeket távolítsuk el és ügyeljünk arra hogy a káposzta lé alatt maradjon.
Az erjedés közben gázok keletkeznek, ezeknek távozniuk kell, így ha az edényünk nem teszi lehetővé (kotyogós edény, savanyító hordó vízperemmel), a légmentesen lezárt edény tetejét naponta engedjük fel. Kisebb mennyiségben tökéletesen működik konyharuhával letakart befőttesüveggel is.
20 fok körüli fénytől védett környezet kedvez a leginkább a fermentálásnak, de hűvösebb helyen is végbemegy, csak lassabban. A 20 fok körül fermentálódás 3-4 napon belül beindul 1,5-4 hét után (mennyiségtől és hőmérséklettől függően) már finom savanyú káposztát kapunk.
Amikor a káposztánk elérte a kívánt ízt, tároljuk hűvös helyen, vagy hűtőszekrényben. Ilyenkor már érdemes lezárhatjuk a befőttesüveg tetejét. Az erjedés hűtve is folytatódik, csak nagyon lelassul.
Nyersen fogyasztva a legértékesebb, így a legnagyobb a C-vitamin tartalma, és az erjedésben közreműködő jótékony baktériumok probiotikumként hasznosulhatnak szervezetünkben.
Fermentálással nem csak káposztából, hanem szinte bármilyen zöldségből, sőt akár alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsökből is készíthetünk tápláló, egészséges és különleges ételeket.
1984-ben születtem, gyermekkoromban főleg a misztikus Kelet, Dél-Amerika és a meditációs technikák érdekeltek, az iskolában pedig a biológia és a kémia kötött le, így végül orvosi pályára kerültem. Szakdolgozatomat a neuropszichiátrián írtam betegségek és személyiségjegyek kapcsolatait vizsgálva. Az egyetem után rehabilitációs rezidens voltam, ritka betegségem miatt azonban 3 év után ott kellett hagynom a kötött munkaidejű, megterhelő orvosi munkát. Azóta – a gyógyulás útját kutatva – alternatív orvosok mellett dolgoztam, és természetgyógyászatot tanultam (fitoterápia, recall healing, AMM). Mivel állapotom kordában tartásában sokat segít a diéta, ennek összefüggéseibe is beleástam magam.
Szeretek sütni, főzni, igazi kihívásként élem meg, hogy mindenevő párom, és két eleven kislányom is szívesen megegyék az egészséges, gluténmentes ételeket, amiket készítek.