Az ablak mérete befolyásolja az otthoni kényelmet is
Ma már többféle nyílászáróval találkozhatunk, és számtalan szempont alapján választhatjuk ki azt, ami majd a legjobban megfelel nekünk a mindennapokban. Az egyik legnagyobb kérdés általában az, hogy mégis mekkora legyen az ablak mérete? Ha éppen most építkezünk, akkor van lehetőség variálni, de felújítás esetén is olykor megoldható a változtatás.
Akár teljesen egyedi méretet is választhatunk
Ha az építkezés során a gyorsaság és a hatékonyság az elsődleges cél, akkor érdemes a standard műanyag ablak méretek közül választani, amiben az RS Ablak is segíteni tud. Természetesen teljesen egyedi arányokat is megadhatunk, ha éppen azt álmodtuk meg. Felújítás esetén is van lehetőség a nyílás méretének módosítására, de jobb, ha tudjuk, hogy ez sokkal több plusz munkálattal jár, hisz akár a falat is lehet, hogy meg kell majd bontani.
Az sem mindegy, hogy panellakásról vagy családi házról beszélünk. A hálószobába, a fürdőszobába, a nappaliba és a konyhába is olykor teljesen más méretre van szükség. Az ablak fogja eldönteni azt, hogy mégis mennyi természetes fény jut be otthonunkba napközben. Ma már az az irány az uralkodó, hogy minél több fényforrást engedünk be az egyes helyiségekbe. Ajánlott kihasználni a természetes fényeket, mivel az a hangulatunkra is pozitív hatással lehet, ha elegendő mennyiséget kapunk belőle.
Ablakcsere előtt több fontos műveletet is el kell végezni. Ezek közül az első, hogy megmérjük mekkora ablakot kell majd beszerelni. Itt milliméter pontos meghatározásra van szükség, mivel akár egy centis tévedés is jelenthet annyit, hogy plusz munkálatokat kell elvégezni, vagy az ablak egyszerűen nem fog megfelelően illeszkedni. Itt fontos számításba venni a korlátozó tényezőket is például fekvésében, megjelenésében, vagy akár pont a méretében.
Milyen standard méretekkel találkozhatunk?
Választhatunk egy- vagy kétszárnyú ablakot is. Mindkettő típusnak természetesen megvannak az előnyei és a saját szabványméretei. Ha egyszárnyút választunk, akkor az alábbi méretekkel fogunk találkozni: 60*60 cm, 90*120 cm, 120*120 cm, 120*150 cm és 150*150 cm. Kétszárnyú kialakítás esetén így alakulnak a paraméterek: 120*120 cm, 120*150 cm, 150*150 cm, 180*150 cm, 210*150 cm és 240*150 cm.
Általában a 90*120 cm alatti ablakméretet WC-be, fürdőszobába szokás választani. Ahol a legtöbb időt töltjük, oda minimum 90*150 cm a szükséges.
A rétegek számára is oda kell figyelni
Az sem mindegy, hogy hány üvegrétegből áll az ablak. Minél nagyobb a felület, annál rosszabb lesz a hőszigetelési képessége a nyílászárónak. Hogy ezt “ellensúlyozzuk”, érdemes olyan kialakítást választani, amiben több üvegréteg található. A légkamrák száma is jobb, ha minél több.
Egyedi ablakméretekben is lehet gondolkodni, amelyek nem feltétlenül drágábbak, mint a szabványméretű típusok. A műanyag nyílászárók esetében kijelenthető, hogy az árat elsősorban a méret határozza meg, nem pedig az, hogy mennyire egyedi.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.