Az elme pihentetése. Screen-free, avagy tudatos válasz a digitális függőségre
Mennyi időt töltünk szabadidőnkben a képernyő előtt? (Akit érdekel, az okostelefonján és a számítógépén is meg tudja nézni az adatokat.) Felmérések szerint 2-4 óra az átlagos képernyidő, vagyis a felnőttek ennyi időt töltenek naponta tévézéssel, videójátékkal, streaminggel, közösségi médiával. A tinédzsereknél jellemzően magasabb (!) ez a szám, a kisebb gyerekek pedig kezdik megközelíteni a felnőttek átlagos képernyőidejét. (A Microsoft Family Safety-ban beállíthatók képernyőidőkorlátok a csatlakoztatott Windows-, Xbox- és mobileszközökhöz. Hasznos lehet a Family Link szülői felügyeleti alkalmazás beállítása is.)
Az ún. szabadidős képernyőidő a fizikai aktivitást, a hagyományos kreatív tevékenységeket, a valós szociális interakciókat „ütötte ki”. Azt talán nem is tudatosítjuk, hogy miként hat az idegrendszerünkre, s egészében véve miként formálja a gondolatainkat, a személyiségünket a digitális eszközök ilyen mértékű használata.
Gyakran hallani manapság a digitális detoxról vagy a screen-free-ről, vagyis a képernyőmentes napokról, amit a mentális jólét, a kiegyensúlyozott(abb) életmód érdekében egyre többen próbálnak beiktatni.
A digitális detox lényege, hogy legalább egy napig szándékosan kerüljük a digitális eszközök használatát: nem bújunk a mobiltelefonba, nem nézünk tévét, nem ülünk le a számítógép elé, kerüljük a közösségi médiát.
A digitális detox célja nem a modern technológia elutasítása, hanem az elme pihentetése, az offline világban való tudatos és hasznos jelenlét, időtöltés.
A mobilon érkező értesítések, a hírek és közösségi média posztok folyamatosan stimulálják az agyat, ami szorongáshoz, figyelemzavarhoz és alvászavarokhoz vezethet. Szakemberek szerint már egy napos szünet is segít enyhíteni a mentális terhelést.
A mobiltelefonok, tabletek, laptopok, a tévék képernyői kék fényt bocsátanak ki. A kék fény rövid hullámhosszú, magas energiájú fény, ami gátolja az alváshoz szükséges hormon, a melatonin termelődését. Romolhat az alvásminőség, ha késő este is mobilozunk, emellett a kék fény fárasztja a szemet és szemszárazságot okozhat. Vannak persze megoldások erre: kék fényt szűrő üvegek, fóliák, de az okostelefonok, számítógépek beépített kék fény szűrő funkcióját is célszerű használni. A sötét mód is bekapcsolható mobilon, ami csökkenti a képernyő fényerejét és a kék fény kibocsátását.
Fontos, hogy a digitális detox ne kényszerű vállalás legyen, ami kínokkal jár és unalommal, már az is eredmény, ha a mobilodat fél napig félreteszed, s olyan elfoglaltságokat keresel, ami teljesen leköt, elvonja a figyelmedet a mobilozásról. A screen free napra ne trendként tekints, hanem tudatos választásra. Alkalmanként érdemes kipróbálni az esti képernyőmegvonást: alvás előtt olvass vagy tornázz! Figyeld meg, ilyen alkalmakkor milyen az alvásminőséged, milyen gondolatok, ötletek születnek születnek a fejedben.
A technológia eszköz, melynek segítségével hatékonyabban dolgozhatunk, tanulhatunk, kapcsolatokat ápolhatunk és építhetünk s nem utolsó sorban szórakozhatunk. Az viszont fontos, hogy mi irányítsuk a technológiát, ne pedig fordítva! Könnyen kialakulhat a digitális függőség, a közösségi média aránytalan, túlzó használata, ez pedig szinte észrevétlen formálja át az életminőségünket. Nem feltétlenül válik az előnyünkre.
A közösségi média komoly hatást gyakorol a mentális egészségre. Jellemző negatív hatások: szorongás, FOMO (félelem attól, hogy lemaradunk valamiről), agyi túlstimuláció, önértékelési zavarok, testképzavar, dopamincsapda (a visszajelzések dopaminlöketet adnak, ami függőséget okozhat), figyelemzavar, koncentrációs zavarok (multitasking üzemmód), felszínes kapcsolatok, elszigetelődés stb. A téves információk és konteók (összeesküvés-elméletek) is komoly stresszfaktorok, növelik a belső feszültséget. A közösségi médiában közölt rosszindulatú kommentekről, bántó megjegyzésekről, ezek megfelelő kezeléséről nem is beszélve…
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.