Az iskolai faliújság mint szégyenfal
Sokakból váltott ki felháborodást az egyik tatabányai iskola különös pedagógiai gyakorlata: mint ismert, az intézmény forgalmas pontján elhelyezett faliújságra kikerült azoknak a tanulóknak a neve, akik valamilyen vétséget követtek el. Az esetre a Diákparlament hívta fel a figyelmet a Facebook oldalán 2017. december 29-én. Rengeteg komment érkezett a bejegyzésre, a hozzászólók döntő többsége felháborítónak tartja a nyilvános szégyenfalat.
Pár nappal később az adatvédelmi hatóság (NAIH) jogsértőnek nevezte a gyakorlatot.
***
Nem tartozik szorosan az esethez, de a hasonlóság miatt érdemes megemlíteni, hogy egyes oktatási intézményekben fizetési felszólítás gyanánt hasonló módon hozzák nyilvánosságra azon diákok nevét, akik tartoznak az étkezési díjjal. Akár figyelmetlenség, akár anyagi nehézség miatt nem fizetnek időben a szülők, kell, hogy létezzen humánusabb megoldás a nyilvános szégyenfalnál. Nem szabadna hatékony kommunikációs módszernek, sem visszatartó erőnek tekinteni, mert a nyilvános megszégyenítésnek a névsorban szereplő – sok esetben alsó tagozatos – gyerekek az elszenvedői.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.