Így készül tájjellegű életünk, a dödölle!
Éliás, Tóbiás,
Egy tál dödölle,
Ettél belőle.
Kertbe mentek a tyúkok,
Mind megették a magot.
A dödölle a magyar konyha egyik tájjellegű étele. Elkészítése nagyon egyszerű, finom, és nem utolsósorban elég laktató. Régen a szegények eledeleként tartották számon, mert mindennapos volt a fogyasztása. Pénzbe nem került, hiszen a hozzávalót megtermelték a kertben. Magyarország egész területén ismeretes a dödölle, csak épp máshogy nevezik, vagy kissé másképp készítik el. Sok helyen gancának, gánicának nevezik, van, ahol cinke néven ismert. Fogyaszthatjuk magában, fokhagymás tejföllel meglocsolva, párolt káposztával, de pörkölt mellé köretként is, bár önmagában is laktató fogás.
Hozzávalók 4 személyre
8-9 közepes burgonya (régi burgonyából készítsük)
kb. 35 dkg finomliszt
1-2 fej vöröshagyma
1 tk só (ízlés szerint sózzuk)
1 ek disznózsír vagy kókuszolaj/étolaj
1 kis pohár tejföl
2-3 gerezd zúzott fokhagyma
Elkészítés
Hámozzuk meg a burgonyát, kockázzuk fel és tegyük fel sós vízben főni. Annyi vízben főzzük, amennyi épp ellepi a burgonyát. Ha megfőtt a krumpli, a vizet ne öntsük le, hanem a vízben törjük össze kézi burgonyanyomóval. Lágy masszát kapunk. Tegyük vissza a tűzre, és apránként adagolva kezdjük el beledolgozni a lisztet fakanállal. Sűrű, kemény masszát kell kapnunk.
A vöröshagymát szeleteljük fel, pirítsuk meg zsíron vagy olajon, majd ebbe szaggassuk a lisztes-krumplis masszát, nagyjából teáskanálnyi darabokat. Pirítsuk meg a tésztát a hagymás olajon, s már tálalhatjuk is. Locsoljuk meg zúzott fokhagymával kevert tejföllel.
Kapcsolódó összeállításunk – tradicionális olasz tészták
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.