Felismered, ha manipulálnak? Elferdített igazságok, önfelmentő hazugságok
Vajon felismerjük-e, hogy manipulálunk másokat vagy ellenkezőleg, manipuláció áldozatai vagyunk? Egyáltalán miről is szól ez a jelenség? Ezt járjuk körbe az alábbiakban.
A manipuláció gyakori jelenség, és számos formában megnyilvánulhat. Előfordulhat a munkahelyen, az iskolában, a párkapcsolatokban, a családban és még a baráti körben is. A manipuláció gyakran alattomos, láthatatlan és “finom”, az ember nem mindig veszi észre azonnal, ha manipulálják.
Bár nincs általános séma arra, hogy kikre jellemző a manipulatív viselkedés, van egy jellemző motívum: a manipulátorok hatalmi pozícióra törekszenek vagy úgy érzik, hatalmuk van az illető felett. A manipulátorok gyakran kihasználják a másik érzéseit annak érdekében, hogy elérjék a saját céljaikat.
Miért fontos felismerni a manipulációt?
Azért, mert mindenkinek joga van az önrendelkezéshez, ahhoz, hogy megvédje a saját érdekeit és ne essen az önbecsülésén mások által csorba.
A manipulációt azért is nehéz felismerni, mert a manipulátorok ügyes taktikusok, gyakran alattomos módon cselekszenek, (meggyőzően) azt a látszatot keltve, hogy ők csak segíteni akarnak. Előfordulhat, hogy a manipulátorok ténylegesen meg vannak arról győződve, hogy jót akarnak, és nem hajlandók tudomásul venni, hogy sértő és káros a viselkedésük. A manipuláció célja általában az érdekérvényesítés és a haszonszerzés, ennek érdekében a másik személy akadályozása, elnyomása, a kontrollgyakorlás.
Miből veheted észre, hogy manipulálnak?
- A kommunikációban folyamatos ellenőrzés és ítélkezés – elbizonytalanítás
- Erőszakos viselkedés
- Hazugságok terjesztése
- Kritika és személyeskedés
- Bizonytalanságban tartás
- A másik véleményének, érzéseinek tagadása, semmibe vétele
- Szabályok és korlátozások
A manipulatív emberek gyakran visszaélnek az általuk ügyesen begyűjtött információkkal, hogy befolyásolják mások viselkedését és döntéseit. Jellemző technikájuk a megtévesztés, fontos információk elhallgatása. Így elérhetik, hogy mások úgy viselkedjenek, ahogy ők akarják. Meggyőzőek és szimpatikusak lehetnek mások előtt. Jó kommunikátorok, képesek meggyőzni másokat arról, hogy az ő álláspontjuk a helyes. Jól tudnak hatni mások érzelmeire.
Hogyan védekezhetünk?
Ahhoz, hogy védekezni tudj a manipulációval szemben, először ismerned kell annak a jeleit! Ne hessegesd el az érzéseidet, ha úgy érzed, valami nincs rendjén…
A manipulatív emberek gyakran erőszakosak, kritikusak. Állj ki magadért és védd meg a saját érdekeidet!
Tanulj meg nemet mondani! Ne érezd magad rosszul, amikor visszautasítasz olyasmit, amivel nem tudsz azonosulni.
A manipulatív emberek gyakran próbálnak kihagyni a döntéshozatalból. Merj önálló döntéseket hozni! Ne engedd, hogy mások döntsenek helyetted!
A manipulatív emberek gyakran próbálnak másokat érzéseken keresztül meggyőzni a saját álláspontjuk, igazuk helyességéről. Ne érezd magad bűnösnek, ha valójában nem tehetsz semmiről!
A manipuláció gyakori mellékterméke a bűnbak. A bűnbak az a személy, akit a manipulátor felelősnek tart az adott helyzetben: a bűnbak felelőtlen, alattomos stb., minden miatta van, mindenért ő a hibás. A bűnbak sok esetben az a személy, aki akadályozza a manipulátort a céljai elérésében. Bűnbakká válni hálátlan dolog. A bűnbak gyakran elveszíti az önbecsülését, az önbizalmát és érzelmileg kimerülhet.
Mit tehetünk “kívülállóként”? Hallgattassék meg a másik fél is alapon mindig legyünk óvatosak, ha másokról ezt vagy azt hallunk! Ahogy Fodor Ákos írja: mindenkinek van igaza. DE! Nem szabad hinni egyetlen információforrásnak, mert a saját igazság csak egyetlen nézőpont.
Ha az általános morális mércét vesszük alapul, induljunk ki abból, hogy senki sem érdemli meg, hogy manipuláció áldozatává váljon. A manipuláció ugyanis álruhába bújtatott erőszak. Káros, romboló magatartás.
Sorvezetőként ajánljuk az asszertív jogok listáját:
Nyitókép: Pexels/Kemi Lo
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.