Felnőttnek lenni egy érzelmileg gyermeteg világban. Ryan Holiday új könyve: A fegyelem a sors
Az ún. kardinális (sarkalatos) erények olyan főerények, melyek magukban foglalják a többi erényt. Először Platón határozta meg kardinális erényként az igazságosságot, a mértékletességet, a bátorságot és a bölcsességet. A középkori gondolkodók pedig a három isteni erény – hit, remény, szeretet – alá sorolták be a sarkalatos erényeket.
Manapság a bőség és a (viszonylagos) szabadság erősen próbára teszi az erényeinket, bár ez nem feltétlenül tudatosul bennünk. Egyszerűen csak magával ragadnak a kor trendhullámai. Ha kezdjük felismerni, hogy nagyobb önfegyelemmel, önkontrollal kellene élnünk, valószínűleg érzékeljük a túlkapásainkat, más szóval azt, hogy elveszítettük az egyensúlyi állapotot.
Mit tehetünk?
Bármily meglepő, az önfegyelem – a mértékletesség erénye – fejleszthető képesség. Nem pusztán született vérmérséklet vagy szocializáció kérdése… A mértékletesség erénye lehetővé teszi többek között azt, hogy tudjunk nemet mondani, jó szokásokat vezessünk be, határokat szabjunk, uralkodjunk az érzéseinken és a fájdalmas nehézségeket méltón viseljük.
A mértékletesség – mint erény – nem azt jelenti, hogy megtanulunk nélkülözni, hanem azt, hogy testileg, lelkileg, szellemileg urai vagyunk önmagunknak. Ehhez pedig kapcsolódik az önfegyelem. Elgondolkodtató igazság: „a fegyelmezetlenség veszélybe sodor, megmutatja, ki vagy”.
A Sztoikus erények könyvsorozat részeként jelent meg a közelmúltban Ryan Holiday kötete a 21. Század Kiadó gondozásában. Címe: A fegyelem a sors – Az önuralom ereje. A kötet New York Times Bestseller.
A könyv rövid ismertetője:
Határok és önkorlátozás nélkül nemcsak hogy nem fogja tudni kibontakoztatni az ember a benne rejlő teljes potenciált, hanem azt is kockára teszi, amit addig elért.
A könyv kultúrtörténeti és történelmi kalandozásra is hívja az olvasót, jellegzetesen 21. századi kihívásokra reagálva, ugyanis a régmúltból, a közelebbi múltból idéz kevéssé ismert eseményeket, történeteket; bölcsek, uralkodók, sikeres emberek stb. legendás történeteiből kapunk izgalmas és érdekes adalékokat. A fegyelem a sorsban Holiday példás önfegyelemről tanúságot tevő történelmi személyiségekre hivatkozik, így például Lou Gehrigre, II. Erzsébet királynőre, Floyd Pattersonra, a bokszolóra, Marcus Aureliusra, Toni Morrison írónőre, miközben intő példaként említi Napóleont és F. Scott Fitzgeraldot. Egyik oldalon az önfegyelem és a kiegyensúlyozottság jelenik meg, a másik oldalon pedig az extravagáns viselkedés és a hedonizmus veszélye.
***
Ahhoz, hogy bármi fölött uralkodhasson az ember, először önmagán kell uralkodnia – úrrá kell lennie az érzelmein, uralnia kell a gondolatait, a tetteit, olvasható a fülszövegben. Eisenhower híres mondása:
a szabadság valójában lehetőség arra, hogy önfegyelmet gyakoroljunk.
Cicero azt mondta, a mértékletesség erénye adja az utolsó simítást az ember életéhez. Határok és önkorlátozás nélkül nemcsak hogy nem fogja tudni kibontakoztatni az ember a benne rejlő teljes potenciált, hanem azt is kockára teszi, amit addig elért.
A sztoikus gondolkodás középpontjában négy erény áll: bátorság, mértékletesség, igazságosság és bölcsesség. Mindennek az alapja a fegyelem – enélkül semmi sem sikerülhet. A mai, kísértésekkel és túlzásokkal teli világban ez az ősi gondolat alapvetőbb jelentőségre tett szert, mint valaha. A fegyelem a sors az önuralom útjára vezeti az olvasót, és a többi erény ennek révén bontakoztatható ki.
A szerzőről
Ryan Holiday 1987-ben született. Marketingtanácsadó, vállalkozó, a sztoicizmus újkeletű népszerűségének megalapozója. Stratégiáit többek között a Google, a Twitter és a Youtube is felhasználta esettanulmányként. Öt könyve jelent meg eddig a 21. Század Kiadónál.
Részletek a könyvből
„Soha ne feledjük: akármilyen rossz, akármilyen idegesítő a másik, mindig kettőn áll a vásár. Ahogy a sztoikusok mondják, amikor megsértődünk, amikor harcolunk, bűnrészessé válunk. Az önuralmat felcseréltük az önimádatra. (…) Az élet, az emberek csak kínálják az összetűzés lehetőségét. Nekünk pedig nem kell élni vele.”
„Mindenkivel történik valami, de van, aki nem akarja másokra önteni az életét. A legerősebb emberek önállóak. Kontroll alatt tartják magukat. Megtartják maguknak a dolgaikat, a maguk ügyével foglalkoznak. (…) Legyenek határaid. Ne engedj belőle, kedvesen, de határozottan ragaszkodj hozzá. A többiek határát pedig tartsd tiszteletben úgy ahogy szeretnéd, hogy tiszteletben tartsák a te határaidat. Legyél felnőtt ebben az érzelmileg gyermeteg világban.”
„Ami rajtunk múlik, az az, hogy jók legyünk. Helyesen cselekedjünk. Uralkodjunk magunkon. Arra senkit nem tudunk kényszeríteni, hogy ugyanezt tegyék. De a magot elvethetjük. Kényelmesen pihenhetünk sorsunkban, tudva, hogy végül, elkerülhetetlenül, valaki meg fog változni. Mert a bátorsághoz hasonlóan a fegyelemben is van valami ragályos. A bennünk égő tűz elég erős ahhoz, hogy másokat is melegítsen. A bennünk élő fény mások számára is megvilágítja az utat. Amit mi bevégzünk, az mások számára teremt lehetőséget.”
A Fegyelem a sors c. könyv a kiadó weboldalán is megrendelhető
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.