Gingko Biloba, azaz a csodás páfrányfenyő! Az örökkévalóság fája ősszel a legszebb
A páfrányfenyő nagyon ősi növényfaj, közeli rokonai mintegy 270 millió éve fejlődtek ki. Talán ezért az örökkévalóság fájának is nevezik. Az elnevezés a fa igen ellenálló voltára is utalhat: őshonos területeken nem ritkák a több száz, sőt, több ezer éves példányok.
A páfrányfenyő, azaz a Gingko Biloba jellegzetes leveleiről sokaknak ismert lehet: művészeti alkotások, ékszerek, dizájn termékek sokaságán köszön vissza a gingkolevél-motívum. Nem véletlenül! Igen jellegzetesek és különlegesek a páfrányfenyők bőrszerű, villás erezetű, középen szabdalt, legyező formájú levelei.
A gingkolevél azonban hungarikumon is feltűnik: a páfrányfenyő levelei visszatérő motívumok a Zsolnay kerámiákon, porcelántárgyakon is. A Zsolnay családnak volt saját gingko fája. A fa máig az 1887-ben épült Sikorski-villa előtt áll, több mint 160 éves, 22 méter magas, közel 2,5 méter törzskerületű, és a város egyik jellegzetes szimbóluma.
A szecessziós stílusú épületet egyébként Sikorski Tádé építtette. Az ő szerelme volt Zsolnay Júlia, aki híres volt természetszeretéről. Alaposan megfigyelte, majd meg is örökítette az általa tervezett és festett kerámiákon a virágokat, a fákat, a rajtuk fészkelő madarakat.
Júlia ültette a villa elé a különleges páfrányfenyőt. A gingko-levél pedig az idők folyamán Zsolnay-szimbólummá vált, számos kollekció fő motívuma, ihletője volt. A kínai fafajta származási helye miatt jelképe lehet a Zsolnayak kerámiához fűződő viszonyának, elkötelezettségének is, hiszen a porcelán őshazája Kína.
A gingko levelei gyógyhatásúak, a belőlük kinyert hatóanyagok gyakori alkotóelemei természetgyógyászati termékeknek. A gingko antioxidáns tulajdonságú levelei jótékonyan hatnak például a visszértágulatra, az aranyérre, a lábfekélyre, a bőr, az izmok, az agy vérellátására, a központi idegrendszerre, az anyagcserére.
A gingko csak az 1700-as évektől terjedt el Európában. A fa 15-20 éves korában kezd el jelentősen nőni, terebélyesedni. Magasra növő díszfa, a mi klímánkon is megél.
Ősszel a legszebbek a páfrányfenyők, világoszöld, középzöld leveleik ilyenkor ugyanis aranysárga színűre váltanak, így a gingko fák valósággal kiragyognak a környezetükből.
A gingko matuzsálemi kort képes megélni. A világ legrégebbi ginkgo fája Nyugat-Kínában található, Lebang Village-ben. A feltételezések szerint több mint 4 ezer éves. Mára természetes élőhelyein veszélyeztetett fajjá vált.
A budapesti Füvészkertben is látható két szép gingko fa, ezeket ráadásul a főváros legöregebb fái között tartják számon.
Képek: rawpixel.com, pxhere.com, Meike/Pexels, Mike Murray/Pexels, Freepik
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.