Szőlőmagból, dióból, tökmagból sajtolt gyógyhatású növényi olajok
Sütéshez, főzéshez elődeink (házi) disznózsírt, liba- vagy kacsazsírt, vajat használtak, aztán az iparosodással megjelent az étolaj és a margarin. A 2000-es évek újabb változást hoztak, nálunk is népszerűvé – elérhetővé – váltak a különféle növényi olajok, egyre többen használnak főzéshez olívaolajat, kókuszolajat, pálmaolajat.
Megítélésük nem egyértelmű, újabb és újabb kutatási eredményeket sorakoztatnak fel az egyik vagy a másik mellett/ellen. Annyi bizonyos, hogy a zsírok létfontosságúak a szervezet számára. A szénhidrátok mellett a zsírok jelentik a fő energiaforrást, feladatuk a hosszú távú energiatárolás, a vésztartalék képzése ínséges időkre és a hőszigetelés. Zsírpárnáink megvédik belső szerveinket is a nyomástól és rázkódástól. Étkezési zsiradékok fogyasztásakor létfontosságú D-, E-, K- és A-vitamint is magunkhoz veszünk; ezek csak zsír jelenlétében jutnak a vérbe. Fogyókúrázóknak is szükségük van a zsírra, sőt, segíti is őket a diétában: biztosítja a jóllakottság érzését, fontos ízhordozó, növeli az élelmiszerek élvezeti értékét.
A finomítatlan, iparilag nem módosított zsírok, növényi olajok a legkiválóbb minőségű csúcstáplálékaink.*
Aki szeretne a témában elmerülni, a Viszlát kilók, helló zsír! c. kötet által sok hasznos információhoz juthat. Dr. Mark Hyman amerikai orvos szokatlan módon zsírfogyasztásra buzdít! Szerinte ugyanis nem a zsíroktól hízunk el, a zsírfóbia régi beidegződés és teljesen indokolatlan. Könyvében ismerteti az ún. zsírdiéta programot, melynek segítségével nemcsak a súlyunk csökkenhet, de javulhat a közérzetünk, és olyan betegségeket is megelőzhetünk, mint a cukor- és szívbetegség, a demencia vagy a rák.
A növényi olajok közül a legelterjedtebb az olívaolaj, amit általában a mediterrán étrenddel azonosítunk. Erről köztudott, hogy szívbarát, daganat- és cukorbetegség megelőző hatású – épp az olívaolajnak köszönhetően. Az olívabogyó feldolgozásának folyamatát ismertettük egy korábbi összeállításban:
A különböző növényekből kinyert olajok – mondjuk ki – drágák, sokan nem engedhetik meg maguknak ezek fogyasztását. Ha betegségmegelőző, gyógyhatású élelmiszerként tekintünk rájuk, máris barátibbnak tűnnek az üvegeken feltüntetett összegek a gyógyszerekhez képest. Gazdaságosak, hiszen rendszeres fogyasztás mellett is hónapokig tudunk használni egy-egy üvegnyi olajat salátákhoz, tésztaételekhez, levesekre vagy gyors megoldásként pirítósra cseppentve. Bármennyire is bizarr gondolatnak tűnhet, a hidegen sajtolt olajokat kanalas orvosságként is alkalmazhatjuk reggelente, egy-egy teáskanálnyi mennyiséget fogyaszthatunk belőlük. Ennek kapcsán fontos megemlíteni, hogy
bizonyos betegségeknél mellőzni kell az olajokat, kúraszerű fogyasztásuk előtt érdemes kikérni háziorvos-, szakorvos véleményét!
Alapvetően háromféle olajat különböztetnek meg előállítási technológia szerint: szűz étolajat, hidegen sajtolt étolajat és finomított étolajat. Az élettani hatást tekintve a legértékesebb a hidegen sajtolt étolaj, melyet hőkezelés nélkül sajtolással állítanak elő.
Szerkesztőnk ajánlja
Ami a növényi olajokról általánosságban elmondható: általános immunerősítők, lassítják az öregedési folyamatokat, szépítik a bőrt, a hajat, gyulladáscsökkentő hatásúak, jó hatással vannak az agyi vérkeringésre, a szív- és érrendszerre.
Hidegen sajtolt tökmagolaj
Sötétbarnás-zöldes színű (fotón a középső), rendkívül jó az íze, különösen jó salátákhoz és tésztaételek ízesítésére. Rengeteg ásványi anyag lelhető fel benne, kalcium, vas, magnézium, cink, jelentős E-, B-, D-vitaminforrás, továbbá gazdag telítetlen zsírsavakban; immunerősítő, gyulladáscsökkentő, normalizálja a koleszterinszintet, gátolja, lassítja az érelmeszesedés folyamatát, jó hatással van az agyi vérkeringésre, ajánlják gyomorproblémákra is. A prosztata természetes gyógyszere, illetve a várandósság korai szakaszában is jó szolgálatot tesz.
2016-ban az Országtorta alapjául szolgált. A torta receptje itt található:
Szőlőmagolaj
Az érett szőlőszemek magvából készül. Zöldessárga színű, illata a szőlőéhez hasonlít (fentebb, a fotó bal oldalán látható). Mindenféle ételhez illik, nem nyomja el, hanem kiemeli az eredeti ízeket. Rendkívül jó E-vitamin forrás, A-, B-, C-, F-vitamin tartalma is jelentős, többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag. Szívbarát, védi a keringési rendszert a meszesedéstől, erősíti a vérereket és a hajszálereket, növeli a HDL (jó) koleszterin szintjét és csökkenti az LDL (rossz) koleszterin szintjét. Csökkenti a trombózis kialakulását, magas antioxidáns tartalma miatt gátolja az öregedést és fiatalítja a bőrt. Védi a sejteket a káros hatásoktól, daganatmegelőző hatású. Jó hatással van a prosztatára, nőknél a változó kor kellemetlen tüneteit enyhíti. Jó hatással van az agyi vérkeringésre, táplálja a bőrt, javítja a memóriát, védi a szemet.
Hidegen sajtolt dióolaj
Szárított dióból nyerik ki, aranysárga színű (fentebb, a fotó jobb oldalán látható), kellemes íze van. Kellemes dióaromájú ízének köszönhetően sokoldalúan felhasználható, elsősorban süteményekhez, saláták ízesítéséhez. Gazdag ásványi anyagokban – szelén, foszfor, magnézium, cink, vas, kálcium -, E-vitamin tartalma kiemelkedő, fogyasztása kedvezően hat a bőrre, a hajra, lassítja az öregedési folyamatokat. Nagy mennyiségben tartalmaz egyszeresen telítetlen zsírsavakat, melyek segítenek megőrizni az érfalak rugalmasságát, ezáltal segít megelőzni a magas vérnyomás és a szívbetegségek kialakulását. Gyulladáscsökkentő, gátolja a zsírok felhalmozódását a májban.
Az olajokat felbontás után célszerű sötét, száraz helyen tárolni. Hűtőben tárolva az olajok zavarossá válhatnak, ami a gyártók szerint természetes folyamat, a termék minőségére nincs kihatással.
* Bőrügyek – Minden, amit az egyik legérzékenyebb szervünkről tudni érdemes, Park Kiadó, 282. oldal
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.