Helló, Kapolcs! Művészetek Zöldje, avagy ökoszemléletű hangulatjelentés a 32. összművészeti fesztiválról
2023. július 21-én pénteken kezdetét vette a 32. Művészetek Völgye összművészeti fesztivál Kapolcson a szomszédos településeken, Vigántpedenten, Taliándörögdön. Visszatérő látogatója vagyok a fesztiválnak, lassan két évtizede (egy-egy év maradt ki), s bár a fesztiválszervezők ez idő alatt számos újdonságot vezettek be (a visszaváltható fesztiválpohártól kezdve a Csigabusz bevezetésén át a készpénzes fizetést kiváltó ún. Festipay kártyáig stb.), a fesztivál vonzereje – a természetközeli helyszín vonzó adottságain túl – abban rejlik, hogy kiszámíthatóan gazdag élménykínálatot nyújt a jellemzően kézműves vásári portékák vagy a gasztronómia terén éppúgy, mint a programok kavalkádját tekintve. Itt tényleg mindenki találhat neki tetsző programot egész nap, reggeltől éjszakába nyúlóan.
A három Balaton-felvidéki kistelepülés a fesztivál ideje alatt pezseg, az év többi napján csendes, a helybélieken kívül nem sok embert látni. Az itt élők együtt élnek a kavalkáddal, állják a tumultust és hangzavart, sőt, aki tud, segíti a 10 napos fesztivált lebonyolítók összetett és sokemberes munkáját. Kapolcson már csak fizetős parkolóhelyeket találni, a parkolásért idén 2000 forintot kérnek, napidíjat kell fizetni, de a szomszédos településeken ingyenesen lehet parkolni, akik ezt a lehetőséget választják, Csigabusszal tudnak a települések között közlekedni. Van, hogy mindössze egy-két ember utazik a járművön, de főleg esténként jellemző a másik véglet is, a fesztiválozók alig férnek fel a buszra, ami aránylag sűrűn jár. (A hivatalos tájékoztatóból idézve: a Művészetek Völgyében Monostorapáti, Kapolcs, Taliándörögd és Vigéntpetend között, illetve Tapolcára közlekednek a Csigabuszok, melyek völgykarszalaggal ingyenesen igénybe vehetők.)
2023-ban a szervezőket is foglalkoztathatja, hogyan alakul a látogatottság, lesz-e komolyabb visszesés, ami a balatoni vendéglátásban az idei szezonban egyértelműen érzékelhető.
A 2023. július 25-én érkezett sajtóközlemény szerint 70 ezer látogatója volt az első öt napon a fesztiválnak. Persze a vásározók és a fellépők az időjárás szeszélyeinek is ki vannak téve; az esős napok, viharok is keresztbe húzhatják a számításokat. Az első hétvége nyárias hangulatban telt, nem esett csapadék, de a hét eleje már szeszélyesebben indult, egy-egy esti programot módosítani is kellett a szeles időjárás miatt…
A Művészetek Völgyének három kistelepülés és az őket körülvevő anyatermészet ad otthont, így már ettől is zöld a fesztivál; a szervezők ezen felül igyekeznek környezetbarát, ökotudatos programokat is kínálni a látogatóknak, és a vásári kínálatban is bőségesen fellelhetők ún. zöld portrékák. Kézművesek, manufaktúrák tucatjait találjuk a standok között, a legkülönfélébb termékkínálattal.
A környezettudatos szekció külön helyet kapott ezúttal is, a hagyományokhoz hűen a kapolcsi Faluházban és annak portáján rendezkedtek be a Művészetek Zöldje udvar kiállítói.
(Apropó! A Harcsa Veronika udvar viszont elköltözött a megszokott helyszínről, amit sajnálattal vettem tudomásul, mert sok szép emlék fűzött az udvarhoz. Idén ez a helyszín ki sem nyitott a látogatók előtt. A retró tárgyak sokaságát felvonultató Kossuth utcai helyszín idén is zárva volt, pedig sok színt (szerethető kacatot) hozott jó ideig a fesztiválra. A vásározók egy része kicserélődött, ami csalódás, ha valaki a kedvenc kézművesét itt keresné, de a vásári felhozatal sokféleségére és mennyiségére nem lehet panasz.)
Visszatérve Művészetek Zöldjére! Ez is kedvenc helyszín, érdemes rá időt szánni, gyerekekkel különösen!
A Pannon Egyetem Fenntarthatósági Megoldások Kutatólaboratórium és a Magyar Környezeti Nevelési Egyesület vezetésével több zöld szervezet összefogott és változatos programmal, előadásokkal, túrákkal, játékokkal várja a környezeti nevelés és fenntarthatóság témakörében érdeklődő 0-99 éves látogatókat a kapolcsi Faluházban.
A programkínálatról itt lehet tájékozódni: Művészetek Zöldje
Néhány fotó más helyszínekről
Másik kedvenc helyszínünk az Éltető Völgy. Kiket találunk itt?
Mi itt élünk a Balaton-felvidéken. Szeretjük a nyarakat, amikor rengeteg ember van itt, szeretjük a telet, amikor szinte „magunk vagyunk”.
A Dobosi Kecskesajt Manufaktúra sajttálat kínál
Mint írtam fentebb, készpénzzel nem lehet fizetni a fesztivál helyszínein. A Festipay kártyát a Fő utcai információs pultnál lehet kiváltani, azonnal megkapjuk (csak a sorbanállást kell kibírni), helyszíni készpénzbefizetéssel lehet a kártyára összeget – legfeljebb 100 ezer forintot – feltölteni. A jó hír, hogy saját bankkártyával is lehet fizetni, aki nem szeretne “bajlódni” a Festipay kártya ki- és visszaváltásával (visszaváltáskor kapjuk vissza az 500 forintos kauciót).
Ha már fizetés, pár gondolat az árakról. A gasztrokínálatot tekintve a megszokott ételek és italok, rágcsák, édességek állnak rendelkezésre, az árak nem szálltak el túlzottan, de nem olcsó mulatság itt jól lakni, alkoholmentes vagy alkoholos itallal szomjat oltani, kedvet hangolni (az árak még így is barátibbak, mint a balatoni vendéglátóhelyeken, néhány példa: 2 db palacsinta 900 Ft, 1 db kürtőskalács 2500 Ft, 1 kemencés pizza 3500 Ft, 1 db sima lángos 1450 Ft, limonádé 200 Ft/dl, sült burgonya 1700 forint stb.).
A sok hasonló csendélet miatt is szerethető a fesztivál
A Segítő Udvar megváltozott munkaképességű, fogyatékkal élő emberek által készített portékákat kínál a látogatóknak, köztük újrahasznosított kiegészítőket, melyekről korábban már beszámoltunk:
Légies dekoráció préselt virágokból
Jelenet a színes Manó Udvarból
Fesztiválozók az Eger-pataknál
A fesztiválhelyszínt a kutyák is szeretik, a vízszerető ebek szívesen megmártóznak az Eger-patakban, de emellett bírniuk kell a tumultust, a zajt és az ételek illatát is…
Fotók: Mesterházy Mónika / eletszepitok.hu
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.