Hogyan vehetjük fel a harcot a rosacea okozta kellemetlen tünetekkel?
Kellemetlen bőrpír, kitágult erek az arcon, pattanásra emlékeztető, gyulladt csomók – akik rosaceától szenvednek, sajnos pontosan ismerik ezeket a kellemetlen tüneteket. Ezek a jól látható jelzések ráadásul nemcsak egészségügyi, de esztétikai problémát is jelentenek, könnyen okozhatnak önbizalomhiányt és kapcsolatteremtési nehézségeket. De mégis mit tehetünk, hogy elkerüljük mindezt?
Az alábbiakban megnézzük, hogy pontosan mi az a rosacea, hogy mi okozhatja a kondíciót, de arra is részletesen kitérünk, hogy milyen módszerekkel tudjuk kordában tartani – ha gyógyítani nem is lehet.
Mi a rosacea?
Ez egy krónikus, gyulladásos bőrbetegség, ami igen gyakorinak számít, hiszen körülbelül minden tizedik ember érintett benne. Mégis övezi némi rejtély mind a mai napig, hiszen nem egy könnyen felismerhető problémáról van szó, különösen azért, mert eleinte enyhén jelentkezik és csak hullámokban.
Ha rosaceánk van, akkor, tartós, időszakosan kialakuló bőrpír és gyulladásos göbök (rosacea akné) jelentkeznek, de bőrérzékenység, égő érzés is társulhat hozzá, illetve a seprűvénák is megjelennek. Ez kifejezetten az arcon jellemző, elsősorban az orcákon, az orron, az állon, illetve a homlokon.
Az, hogy pontosan mi okozza a kondíciót, a mai napig nem tisztázott, pedig többféle kutatás is vizsgálta már a kérdést. Szerepe lehet benne a genetikának, a különböző életmódbeli tényezőknek, a gyenge immunrendszernek, egyes bélrendszeri megbetegedéseknek, sőt azt is megfigyelték, hogy általában a világos bőrű és hajú embereknél jelentkezik. A sok kérdőjel miatt egyelőre konkrét gyógymód sincs rá. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tudnánk enyhíteni a kellemetlen tüneteken – erre ugyanis többféle módszer is a rendelkezésünkre áll.
Vegyük fel a harcot a rosaceával!
A legelső lépés az, hogy ha már tapasztaltunk a fenti tünetekhez hasonló jeleket magunkon, akkor keressünk fel egy bőrgyógyászt. A minél korábbi felismerés fontos, hiszen ha időben elkezdjük kezelni a bajt, akkor szépen kordában tarthatjuk a kellemetlenségeket. A szakember javasolhat gyógyszeres terápiát vagy gyógyhatású – ivermectint, azelainsavat vagy metronidazolt tartalmazó – krémet, de ezek mellett fontos kerülni azokat a hatásokat is, amelyek ronthatnak az állapoton.
Nézzük, mit érdemes tenni – vagy éppen nem tenni –, ha azt sejtjük, hogy rosaceával van dolgunk!
Válasszuk okosan arcápolási termékeket!
Amikor ezzel a betegséggel küzdünk, számtalan összetevő irritálhatja az arcbőrünket, éppen ezért nem mindegy, milyen termékeket választunk. Mielőtt bármit is megvennénk, olvassuk el az összetevők listáját, és kerüljük a következőket:
- Alkohol
- Kámfor
- Illatanyagok
- Glikolsav
- Tejsav
- Mentol
- Karbamid
Emellett érdemes találni néhány olyan bőrápoló terméket, amelyet kifejezetten a rosaceás bőr számára fejlesztettek ki, ilyenek lehetnek például az A-vitaminos krémek vagy a C-vitamin-szérum.
Arctisztítás napi kétszer
Reggel és este is fontos eltávolítani a felesleges koszt és zsírt az arcbőr felszínéről, hiszen ezek is irritálóan hathatnak rá. Legyünk a mosakodás során nagyon gyengédek, használjunk megfelelő – erről fentebb írtunk – arctisztítót, amit körkörösen oszlassunk el a bőrön az ujjbegyekkel! Ezután öblítsük le a tisztítószert, majd egy tiszta pamut törölközővel paskoljuk finoman szárazra a bőrfelszínt.
Hidratálás
A rosacea szárazzá és zsírossá is teheti a bőrt, de mindkét esetben kulcsfontosságú a hidratálás. Ezzel a bőr rugalmas és friss maradhat, csökken az irritáció és kellemesebb érzetű lesz a húzódó, égő bőr. Ehhez használhatunk rosacea-barát hidratálókrémet, de egyes szérumok, például a C-vitamin-szérum is, rendelkeznek hidratáló tulajdonságokkal.
Napvédelem
A káros UV-sugaraktól való védelem mindenki számára fontos, de ha rosaceától szenvedünk, akkor különösen, hiszen a napfény kiválthatja a következő gyulladásos időszakunkat. Ezt elkerülendő, használjunk nap mint nap fényvédő krémet, legalább az arcunkon! Keressünk olyan terméket, ami legalább 30-as faktorú, ami nem irritálja az érzékeny bőrt és ami illatanyag-mentes. Érdemes olyan típus mellett dönteni, amiben van cink-oxid, titán-dioxid vagy mindkettő, illetve szilikon is.
Nem mindegy, mit eszünk
Egyes ételek nagyon sokat ronthatnak a gyulladásos állapoton. A túlságosan pikáns, csípős ételek például kerülendők, de ilyenek a forró italok – például a tea és a kávé – is, hiszen ezek tovább gerjesztik a gyulladást. Az alkoholos italok többféle módon károsítják az egészséget, és még a rosacea tüneteit is rontják: az alkohol ugyanis tágítja az ereket, így nagyobb eséllyel tapasztalhatunk bőrpírt. Ugyanebből az okból a hisztamintartalmú ételekkel is vigyáznunk kell: sajnos a csokoládé, a paradicsom, illetve a citrusfélék is ezek közé tartoznak.
Figyeljünk magunkra!
A rosacea tehát nem egy olyan bőrprobléma, amivel ne lehetne teljes értékű életet élni – ám a kondíció igényel némi odafigyelést. Ha monitorozzuk a testünk jelzéseit, igyekszünk egészséges döntéseket hozni a táplálkozás, valamint a bőrápolás terén, akkor nem kell félnünk, kordában tudjuk tartani a rosaceát!
(X)
Fotó: Alena Darmel/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.