Hoztok nekünk túrórudit? Külföldön élő magyar gyerekek történetei. Könyvajánló
Az Év Gyerekkönyve Díj Innovációs különdíjával jutalmazták Raskó Gabi: Hoztok nekünk túrórudit? c. kötetét. A Zazie Books gondozásában 2023-ban megjelent, Grela Alexandra által illusztrált könyv olyan kérdésekre keresi a választ, mint: mit éreznek azok a magyar gyerekek, akik külföldre költöznek? Hogyan telnek a napjaik? Milyen élmények érik őket és milyen nehézségekkel kell megküzdeniük? Hogyan tartják a kapcsolatot Magyarországgal, a magyar barátokkal, rokonokkal? Mit szeretnek Magyarországon és mit változtatnának meg, ha tehetnék?
A Hoztok nekünk túrórudit? c. könyv hét Európában (Ausztriában, Németországban, Svájcban, Olaszországban, Spanyolországban, Finnországban és az Egyesült Királyságban) és hét Európán kívül (az Egyesült Államokban, Szaúd-Arábiában, Japánban, Indonéziában, Dél-Afrikában, Ausztráliában, valamint Mexikóban és Brazíliában) élő magyar család igaz történetét mutatja be.
Szerepelnek a könyvben olyan gyerekek, akik Magyarországon születtek és olyanok is, akik külföldön. Van család, ahol mindkét szülő magyar, és van, ahol csak az egyik. A családok egy része úgy gondolja, hogy egyszer hazatér Magyarországra, egy másik része nem tervezi, hogy visszaköltözik, és van olyan család is, amely már visszajött.
Ami közös a könyvben szereplő gyerekekben: mindannyian beszélnek magyarul. Minden család története egy fejezet és szinte mindegyik fejezetben a család valamelyik gyermeke a mesélő, akitől hallhatjuk az ő történetüket. Vannak köztük egészen kicsi gyerekek, bölcsisek vagy ovisok, helyettük a szüleik mesélnek a könyvben, de vannak általános iskolások és gimnazisták is, akik a saját gondolataikat osztják meg.
A kötetben szerepel a szerző saját gyerekkori története a nyolcvanas évekből (Mexikó és Brazília), valamint saját gyerekeinek mostani külföldi története is (Bali szigete, Indonézia). Így ír erről:
„Amikor valaki még csak készül a külföldre költözésre, akkor sok minden félelmetesnek tűnhet, de idővel rájön az ember, hogy milyen izgalmas kaland ez, mennyi élmény és öröm forrása. Szerettem volna, ha azok a gyerekek, akik ilyen helyzetbe kerülnek, olvashatnak más gyerekek hasonló történeteiről, hogy ne érezzék magukat egyedül. Szerettem volna, ha tudják, hogy rengeteg társuk járta már ugyanezt az utat előttük…”
„Az is célom ezzel a könyvvel, hogy példákat mutassak arra, milyen sokféle módon tudják tartani a külföldön élő magyar családok a kapcsolatot Magyarországgal, a magyar kultúrával, a magyar hagyományokkal és gyökerekkel. Szeretném, ha a külföldön élő magyar gyerekek és szüleik bátorítást kapnának arra, hogy használják és ne felejtsék el a magyar nyelvet.”
„Szeretném, ha olyan családok is olvasnák ezeket a történeteket, akik egyáltalán nem tervezik, hogy elköltözzenek Magyarországról, viszont érdekli őket, hogy a világ más tájain hogyan élnek a magyar gyerekek. Számukra nem kapaszkodó, hanem egy izgalmas utazás lehet, személyes bepillantás különféle országokban élő magyar családok életének mindennapjaiba Ázsiától Afrikán át Amerikáig.”
A Hoztok nekünk túrórudit? egy családi könyv, a szerző és a kiadó szándéka szerint a legjobb, ha a gyerekek és szüleik együtt olvassák. A könyvben szereplő legkisebb gyerek féléves, a legnagyobb már egyetemista. Egyes történetek a legkisebbek számára is teljesen érthetőek, mások a nagyobb gyerekek számára ideálisak. Önálló olvasásra 10 éves kortól ajánlott.
A szerzőről
Raskó Gabi 1980-ban születtett Budapesten. 1984-85-ig Mexikóban, 1987-89-ig Brazíliában élt a szüleimmel és testvérével, ezt követően visszaköltöztek Magyarországra.
Felnőttként jogi diplomát szerzett és médiajogászként dolgozott, majd Tímár Ritával együtt megalapította a ZAZIE BOOKS Kiadót.
Az UNICEF Magyarország önkénteseként iskolásoknak tartott foglalkozásokat, amelyek során a világ különböző részein élő gyerekek helyzetéről és a gyerekek jogairól beszélgett velük. 2022-ben férjével és két fiával Indonéziába, Bali szigetére költöztek, de évente több hónapot továbbra is Magyarországon töltenek.
A Hoztok nekünk túrórudit? az első könyve, melynek fő célja segítséget nyújtani a külföldre költöző magyar családoknak, olyan gyerekek történeteinek megosztásával, akik már végigmentek ezen az úton.
A könyv a kiadó weboldalán rendelhető >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.