Karácsonyfa: mű, vágott vagy földlabdás legyen? Mikor választunk valóban környezettudatosan?
– Semmi rosszat nem teszel, ha kivágatsz egy karácsonyfának való fenyőt – mutat rá a kanadai Ellipsos cég által végzett korábbi elemzés, mely szerint az élő fenyő szinte minden szempontból jobb döntés. Egy műfenyő átlagos élettartama hat év. Ha ennyi ideig használják, nagyjából háromszor annyi üvegházhatású gáz kibocsátásával jár a gyártása és a szállítása, mint az élő fenyőé.
A műfenyők jelentős része Kínából érkezik Amerikába és Európába is. A szállítás és a gyártás komoly környezeti hatásokkal jár. Ezzel szemben az élő fenyőket az adott országban nevelik, nálunk zömében a nyugati határszéli falvakban.
Sokan azt gondolják, hogy egy műfenyő mellett döntve megmentik egy fa életét, de ezeket a fenyőket valójában kizárólag azért ültetik, hogy karácsonyfa legyen belőlük.
Környezeti szempontból akkor lesz egyenértékű a vágott karácsonyfával a műfenyő, ha legalább húsz esztendeig használják.
A műfenyő nem csak környezeti, de egészségügyi szempontból sem tökéletes választás, mutat rá az Ellipsos. Kőolaj- és fémszármazékok képezik ugyanis az alapját, ezek nem megújuló források, ráadásul a gyártás során egészségre ártalmas anyagok keletkeznek. A kész műfenyő tartalmaz például PVC-t, akár ólmot is, ami az egészségre kifejezetten ártalmas.
A hazai gazdaságnak is jót tesz az, aki élő, vágott fenyőt vásárol.
A hazai kínálat jelentős része ugyanis a nyugati határszélről származik. Zala, Somogy és Vas megyében több száz kistermelő neveli meg azt a 1,5-1,8 millió fát, amit idehaza állítanak fel karácsonykor. A fák döntő része 1-2 hektáros apró birtokokról származik, 5-10 év alatt érik el a megfelelő méretet. Hasonló a helyzet a földlabdás fenyőkkel is: ezek döntő része is Magyarországon nevelkedik. Ezzel szemben a műfenyők jelentős része Kínából érkező importtermék.
A földlabdás fenyő valóban környezettudatos választás: a fa kiültethető a szabadba, de nevelhetjük megfelelő méretű dézsában, cserépben is.
Forrás: ankert.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.