Játékos és szórakoztató kémiai kísérlet: táncoltass színes buborékokat!
Egy látványos és szórakoztató kémiai kísérlet.
Nem kell hozzá sok minden, a kivitelezése 1-2 percet vesz igénybe. A kísérletet az áttetsző folyadékban felemelkedő, majd alábukó színes buborékok miatt nevezik kémiai jojónak. Nagyobbacska gyerekek egyedül is megpróbálkozhatnak vele, szülői instrukciókkal.
Szükséges anyagok
4-5 teáskanál szódabikarbóna
1-1,5 dl étolaj (minél több olajat használunk, annál látványosabb a buborékok mozgása)
fél dl ecet
festék (ételfesték, élénk színű gyümölcslé, vagy céklalé)
A kísérlet menete
Üvegpohárba öntjük a szódabikarbónát. A tetejére finom mozdulatokkal – úgy, hogy a szódabikarbónát ne kavarjuk fel – ráöntjük az étolajat. Egy másik pohárba öntjük az ecetet és összekeverjük a színezőanyaggal.
A színezett ecsetből patikában olcsón beszerezhető pipettával, vagy fecskendővel apró cseppeket csepegtetünk a szódabikarbónás, olajos pohárba. A kísérlet gyakorlatilag ennyiből áll, más teendő nincs: percekig figyelhetjük buborékok mozgását!
A színes cseppek lesüllyednek a pohár aljára, majd felbuknak az olaj felszínére, és ezt addig ismételgetik, amíg buborékok szét nem esnek.
Magyarázat
Mivel az ecet sűrűbb az olajnál, az ecetgömbök süllyedni kezdenek. A szódabikarbónához érve szén-dioxod fejlődik. A szén-dioxid feljuttatja a cseppeket a folyadék felszínére, ekkor a szén-dioxid távozik, és az ecetcseppek ismét süllyedni kezdenek.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.