Rend a lelke mindennek. Könyvajánló
Képzelj el egy kacatokkal telezsúfolt szobát! Talán nem is kell elképzelned, elég, ha körülnézel a szobádban. Nem magától lett rendezetlen, te, aki benne élsz, idézted elő a rendetlenséget.
Úgy tartják, ha nincs körülötted rend, a fejedben (lelkedben) sincs rend. Ami fent, az lent, ami bent, az kint. A rendetlenség állítólag elterelő hadművelet, segít elvonni a figyelmet a zűrzavar igazi forrásáról.
Marie Kondo fiatal japán lány sikeres üzletet alapított arra, hogy megtanítsa az embereket a rendrakásra; könyve Rend a lelke címmel 2014. végén jelent meg magyar fordításban.
A szerző ötéves kora óta bújja a háziasszonyoknak szóló magazinokat. Már ekkor rabul ejtette a jól szervezett terekben rejlő rend és szépség, majd 15 évesen úgy döntött: komolyabban tanulmányozni fogja a rendrakás művészetét. Ma már sikeres üzleti vállalkozása van Tokióban, abban segít az ügyfeleknek, hogy zsúfolt otthonaikból szemet gyönyörködtető, harmonikus, ihletet adó lakótereket varázsoljanak.
– Amikor elmondom az embereknek a munkám lényegét – másokat tanítok rendet rakni -, többnyire elkerekedik a szemük: ezzel tényleg pénzt lehet keresni? Kinek van szüksége rá, hogy leckéket vegyen rendrakásból? Ezek a legjellemzőbb reakciók, mondja Marie.
Nem tudom, hogy brit tudósok vizsgálódtak-e e kérdésben, de enélkül is biztosra veszem, hogy párkapcsolatban, családban a rendetlenség generál rendszeresen kisebb-nagyobb feszültséget; a felek rendhez, rendetlenséghez való viszonya ugyanis gyökeresen eltérő lehet. Akinek elemi igénye a rend, állandó otthoni programja a rendrakás, nehezen viseli a vele együtt élő(k) hanyagságát; míg másokat éppen a tisztaság- és rendmánia tud kiborítani. Érdemes ebben is az arany középutat keresni.
Ha megőrjít a családod, a szobád lehet az oka
Marie azt mondja, ha nem tudunk ellazulni egy tiszta és rendezett szobában, vizsgáljuk meg, mi okozhatja a szorongásunkat. Lehet, hogy fény derül rá, mi is zavar igazán. Ha a szobánk tiszta és rendezett, nincs más választásunk: csak magunkban kereshetjük a zavar okát. Így felszínre bukkanhat mindaz, amit kerülni igyekeztünk. Amint elkezdjük rendbe tenni a környezetünket, rákényszerülünk, hogy átértékeljük az életünket is – ennek nyomán pedig változások indulnak el. A rendrakás csupán eszköz, nem a cél. A cél az, hogy az otthonunk után az életünket is rendbe tegyük és úgy éljük, ahogy igazán szeretnénk.
Életszépítők vélemény
A Rend a lelke c. könyvet biztosan nem venném meg (rendetlen) tinédzser fiamnak vagy lányomnak. Annyira direkt üzenet számára, hogy a kezébe sem venné. (Szerencsére a fiam még csak ötéves és következetes anyai ráhatásra – értsd: ha kb. tízszer megkérem – hajlik a rendrakásra.) A kötet azoknak ideális, akikben eredendően megvan az igény a rendteremtésre, de el-elakadnak. Azoknak is izgalmas olvasmány lehet, akik nemcsak hasznos praktikákat szeretnének, de a rend-rendetlenség lelki vetülete is érdekli őket. A könyv hangvétele közvetlen, szinte baráti. A kötet 5 fejezetből áll. Az első fejezetek általános praktikákkal szolgálnak, a 3. fejezettől konkrét javaslatokat fogalmaznak meg. Hogyan tegyünk rendet egy túlzsúfolt ruhásszekrényben? Hogyan hajtogassuk, rendszerezzük a ruhákat? A szerző a könyvek, iratok, egyéb holmik, készletek rendezéséhez is hasznos praktikákkal szolgál.
A 4. fejezet néhány (beszédes) alcíme:
- Előbb selejtezés, aztán a tárolás!
- Tárolás: törekedj maximális egyszerűségre!
- Tartsd egy helyen, ami összetartozik!
- Soha ne halmozd egymásra a dolgokat, a kulcs az állítva tárolás!
- Ürítsd ki a táskádat minden nap!
- Tedd szabaddá a fürdőt és a konyhapultot!
- Becsüld meg a holmijaidat!
Bizonyára nem mindenki gondol úgy a rendrakásra, mint meditatív, spirituális tevékenységre; Marie Kondo ugyanakkor bizton állítja, hogy a lakás radikális átrendezése az életmódban és az életszemléletben is változásokat idéz elő. A rendrakástól szerinte szó szerint újjászülethetünk. Miért? A könyv részletes választ ad erre a kérdésre. A lényeg: ha rendet rakunk az otthonunkban, akkor az ügyeinket, a múltat is rendbe tesszük, ennek eredményeként világosan látjuk, mi az, amire szükségünk van, és mi az, ami felesleges.
Több mint 20 évet töltöttem az írott média izgalmas világában. Szerettem volna kimaradni a nagy médiaátrendeződésből, 8 éve ezért hoztam létre ezt a független felületet. A magazin kitartó munka és elköteleződés eredménye, család, munka mellett, szabadidőnk terhére gondozzuk alkotótársaimmal.
Ambivertált vagyok, azaz kevert típus, de jellemzőbb rám az introvertáltság. A kreativitás gyerekkorom óta szerves része az életemnek. Családcentrikus vagyok, szeretem a könyveket, gyűjtőként minden könyvespolcot „kinövök”. Vonz a film, a színház, az építészet világa is. Szeretek úton lenni, új helyeket felfedezni.
A gyermekvédelmi alapellátásban dolgozom; szociális munkás, intézményi kommunikátor, újságíró, kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem. Megszerzett tanúsítványaim: szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel (Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola módszertana); az iskolai bántalmazás megelőzése és kezelése serdülőknél (ENABLE program); gyermekút a kora gyermekkori intervenciós ellátórendszerben. Jelenleg a Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézet végzős MA-hallgatója vagyok, kutatási területem az iskolai mentálhigiéné.
Ide írhatod a véleményed!
Want to join the discussion?Feel free to contribute!