Kora tavaszi séta a gödöllői kastélyparkban. Európa legszebb híres kertjei (2.)
A Gödöllői Királyi Kastély nagyvonalú, elegáns kertje remek kikapcsolódást nyújt a természetközeli sétára vágyók számára, aki pedig szívesen barangol történelmi helyszíneken, emellett lenyűgözik a növényfajok sokféleségét rejtő arborétumok, stílusos kertek is, Gödöllőn akár egy teljes napon át tud élményekkel töltekezni. Mutatjuk, hogy fest kora tavasszal a hatalmas kastélykert.
A Gödöllői Királyi Kastély 26 hektáros angol kertjében számos 100 évesnél is idősebb, csodálatos ősfa él. Néhányat közülük, még a királyi időszakban ültettek, így egykor még Erzsébet királyné és Ferenc József is sétálhatott mellettük.
Grassalkovich Antal 1723 és 1748 között több lépésben szerezte meg Gödöllőt és a környékbeli településeket. A birtok központjává Gödöllőt tette meg. A kastély építésével egy időben nagyszabású településfejlesztésbe fogott. Ennek részeként alakíttatta ki a kastélykertet. Versailles mintájára francia stílusban építtette meg.
Egyedi sajátosságnak számít, hogy a díszkert nem a főhomlokzat előtt kapott helyet, hanem a kastély szárnyaitól határolt belső udvar folytatásaként alakították ki. A díszkert különleges, Magyarországon ritkaságnak számító növényeiről és mitológiai tárgyú szobrairól is nevezetes volt.
A franciakertet a 19. század elején építették át angol (vagy tájképi) kertté, megnövelték a park területét. A barokk kert egyes elemeit megtartották, de az új park a reprezentáció helyett a romantika, a szentimentalizmus jellemző hangulatainak tükrözését szolgálta.
Lágyan ívelő útrendszer tagolta a parkot, amelyben ligetes facsoportok, virágkülönlegességekben gazdagon pompázó virágágyások váltották egymást. A kastély főhomlokzata előtt 1817-ben két hattyústavat is létesítettek, az épület északi szárnyát később új narancsházzal bővítették.
A Grassalkovich-család férfi ágának kihalása után (1841) a birtok még 9 évig zárgondnokság alatt volt.
Az 1848–49-es szabadságharc katonai hadműveleteit a park is megsínylette: a narancsfákat eltüzelték, a kerítéseket lerombolták, a vadállomány szétszéledt. A kastélyt és az uradalmat – két tulajdonosváltás után – a magyar állam vásárolta meg 1867-ben.
Az épületet és a parkot koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné, Sisi rendelkezésére bocsátották. A Király kertje I. Ferenc József napi sétáinak helyszíne volt. Egyszerűbb, szikárabb benyomást nyújtott, mint a Királyné kertje, amelynek színpompás ágyásaiba Erzsébet itt tartózkodásakor kedvenc virágait – árvácska, ibolya – ültették.
A kastély díszudvarát a királyi időszakban is dézsás növények, narancsfák és jukkák tették hangulatossá. A Felső kert tájképi jellegét megőrizték. 1870-ben Pálmaház, 1895-ben üvegház épül, itt termelték a parkba szánt növényeket, a kert délnyugati sarkában pedig faiskola működött.
A parkot a királyi család jelenlétében lezárták, egyébként meghatározott nyitva tartás mellett látogatható volt.
A Felső park ma is az angol, tájképi kert szerkezetét őrzi. Karakterét a százéves, vagy annál idősebb fák adják. Az értékesebb fajokat képviselik többek között a páfrányfenyő, a hegyi mamutfenyő, a magyar kőris, az ezüsthárs, a tiszafa, a juharlevelű platán, a molyhos tölgy, a közönséges vadgesztenye. A park hátsó részében maradtak fenn a Gödöllő környéki homokpusztarétekhez hasonlítható gyepfoltok, amelyekben fellelhető a védett növénynek számító janka tarsóka, budai imola, selymes boglárka.
A parkban nagy gondot fordítanak a terület megtisztítására, a tájidegen növények eltávolítására, a beteg fák gondozására, a fiatal fák telepítésére.
Fogadd örökbe a Kastélypark egyik ősfáját!
A Kastélypark különleges élővilágának bővítése, valamint az értékes faállomány megóvása érdekében indult el a „Fogadd örökbe a Kastélypark egyik ősfáját!” elnevezésű akció. Az adományokat a növények gondozására, új növények ültetésére fordítják. Az adományozók nevét a kastélykertben faragott fatáblák őrzik, melyek egy-egy örökbefogadott fa mellett láthatók.
Az előkerteket és a Felső parkot 1998-ban természetvédelmi területté nyilvánították.
A Gödöllői Királyi Kastély változatos, színes programokat kínál a látogatóknak, állandó és időszakos kiállítások, rendezvények várják az érdeklődőket. A kastélypark ingyenesen látogatható.
Bővebb információk a hivatalos weboldalon: kiralyikastely.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.