Milyen ütemben érdemes haladni, ha egy teljesen új szakmát szeretnénk elsajátítani?
Egy új szakma elsajátítása nagyszerű lehetőségeket teremthet, hiszen egyrészt végre azt csinálhatjuk, amit valóban szeretünk, másrészt pedig anyagilag is sokkal jobban járhatunk. Azonban milyen ütemben érdemes tanulni, hogy elérjük a célunkat? Hogyan ne terheljük túl magunkat? Alábbi cikkünkből kiderül!
Tervezzük meg a tanulási időnket!
Ha autodidakta módon szeretnénk egy új szakma rejtelmeiben elmélyülni, akkor mindenképpen tervezzük meg precízen az előttünk álló hónapokat. Gondoljuk végig, hogy hetente hány napot és órát tudunk tanulással foglalkozni, majd tartsuk is magunkat az ígéretünkhöz.
Készítsük elő a tananyagokat is, és próbáljuk meg felépíteni a menetrendünket. Szerezzünk be minden tankönyvet időben, online oktatás esetén pedig ne késlekedjünk a feliratkozással. Ne feledjük, hogy a tanulás sikeressége nagymértékben az előkészületeken múlik, ezért szánjunk elegendő időt a tervezésre.
TIPP: Ha biztosra szeretnénk menni, akkor iratkozzunk be egy tanfolyamra. Így garantáltan el fogjuk sajátítani az adott szakmát, és nagyobb eséllyel találunk majd állást a munkaerőpiacon. Napjainkban a projektmenedzser képzés az egyik legnépszerűbb választás, hiszen a kis-és nagyvállalatok is folyamatosan keresik a projekteket irányító szakembereket.
Haladjunk lépésről lépésre!
Egy szakma elsajátítása akár több hónapot is igénybe vehet, ezért hiába szeretnénk minél hamarabb elhelyezkedni az adott munkakörben, türelmesen és lépésről lépésre kell haladnunk. Először is kezdjük az alapoknál, majd fokozatosan mélyüljünk el a részletekben. Ne féljünk kifejezetten kezdők számára készített könyveket olvasni vagy tananyagokat nézni, hiszen stabil alapok nélkül vajmi kevés esélyünk lesz valódi szakemberré válni a jövőben.
Szerencsére minél többet tanulunk, és minél magabiztosabban mozgunk a leendő szakmánkban, annál könnyebben fejlődhetünk. Fordítsunk tehát kellő időt a tanulásra még akkor is, ha a kezdetekben kifejezetten frusztráló a tananyagok megértése és gyakorlati kivitelezése. Ha megtanultunk valamilyen elméletet, igyekezzünk minél hamarabb a gyakorlatban is kipróbálni, hogy legyen sikerélményünk.
TIPP: Tanulás közben készítsünk bátran kézzel írott jegyzeteket. Így sokkal jobban rögzülhetnek az információk, hiszen a saját szavainkkal megfogalmazott jegyzeteket egyszerűbben megjegyezhetjük, mint a szakmai tananyagok bonyolult mondatait.
Semmiképp ne terheljük túl magunkat!
A túlzásba vitt tanulás rendkívül rövid időn belül szellemi kimerüléshez vezethet, ezért a hangsúly a rendszerességen és a mértékletességen kell, hogy legyen. Inkább tanuljunk minden nap egy kicsit, minthogy heti 3-4 alkalommal 8-10 órát is könyvek olvasásával és egyéb szakmai anyagok elsajátításával töltsünk. Ugyanis a tanulás során megismert információk feldolgozásához és memorizálásához kellő időt kell hagynunk.
Pihenjünk eleget, és kapcsolódjunk ki minden egyes nap, hogy ne csak a tanulásból álljon az életünk. Persze minél többet tanulunk, annál hamarabb elsajátíthatjuk a jövőbeli szakmánkat, azonban ha szellemileg kiégünk, akkor a kényszerpihenők miatt végül sokkal tovább fog tartani a folyamat, mintha egy egészséges tempóban haladnánk a kitűzött célunk felé.
Tanulás közben tartsunk rövidebb szüneteket!
Óránként iktassunk be 10-15 percnyi szünetet, hogy egy kicsit felfrissüljünk. Igyunk meg egy finom teát, vagy csak sétáljunk egyet – a lényeg, hogy legalább egy kis időre elszakadjunk a tanulástól, és a pihenést követően újult erővel folytathassuk azt.
Ha új szakmát szeretnénk elsajátítani, akkor haladjunk fokozatosan, és soha ne terheljük túl magunkat. Inkább érjük el a célunkat 6 hónap alatt, minthogy 2 hónap leforgása során önmagunkat túlzottan megterhelő módon próbáljunk meg mindent megtanulni. Akár autodidakta módon tanulunk, vagy éppen projektmenedzser képzésre jelentkezünk, maradjunk végig motiváltak, hiszen a befektetett munka végül garantáltan meghozza a gyümölcsét.
Fotó: Artem Podrez/Pexels
(X)
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.