Mind meghalunk? Tények és tévhitek a koronavírussal kapcsolatban
Mit tegyél, mit ne tegyél, mit vegyél, mitől kell félni és mitől nem, mi az álhír és hogyan készüljünk a karatnénra? Elég valószínű, hogy világjárvány lesz, és Magyarország sem ússza meg, de tragédiáról szó sincs, a karanténban nem halnak éhen az emberek, pánikba semmikképp ne essünk:
1. A szájmaszk véd
A gyógyszertárban kapható, egyszerű szájmaszk a viselőjét nem védi meg a fertőzéstől. Arra jó, hogy a viselője által kilélegzett és kitüsszentett nyálcseppeket fogja fel, tehát a többieket védje az esetleges fertőzéstől. De egészségesen teljesen felesleges hordani. Beszerezni azért érdemes, mert ha fennállhat annak a lehetősége, hogy megfertőződünk, akkor tudjuk védeni magunktól a családtagjainkat (például egy esetleges karantén alatt kimegyünk a házból élelmiszerért, gyógyszerért, visszatérve érdemes hordani). Fontos a gyakori és alapos kézmosás szappannal, továbbá az, hogy a könyökhajlatunkba vagy zsebkendőbe köhögjünk, tüsszentsünk – és utána dobjuk ki. Ha magunkat szeretnénk védeni, tartsunk mindenkitől két méter távolságot és ne fogjunk kezet senkivel.
Az egészségügyi személyzet komolyabb maszkokat visel, azokat be lehet szerezni például munkavédelmi szaküzletekben, ezek védik a viselőt is a fertőzéstől. Viszont ezeket nagyon nehéz jól viselni (például szakállal nincs is értelme), tehát nagyon alaposan utána kell néznünk az interneten a használat módjának, igazából az érintettek képzésen tanulják ezt. Másrészt egy ilyen maszk is arra elég csak, hogy például megvédjen minket egy buszon: mire leszállunk, már el is dobhatjuk. Tehát elég sokat kellene vásárolni belőlük.
(A gyógyszertárakban beszerezhető egészségügyi szájmaszk Budapesten hetek óta hiánycikk, utánpótlásuk pedig úgy tűnik, egyelőre nem megoldott. Vidéki patikákban könnyebben beszerezhetők, és egyes munkavédelmi webáruházakban is kaphatók még speciális szűrőmaszkok (ezek drágábbak is), de rohamosan fogynak. A szerk.)
2. Venni kell tíz kiló lisztet, hogy legyen miből kenyeret sütni
A koronavírust megállítani nem lehet, nagyon valószínű, hogy Magyarországon is lesz gócpont, ahol az adott terület vagy település karantén alá kerül. De ez is túlélhető. Az interneten látni olyan, kínai, korai, olasz üzletekben készült fotókat (sőt, most már magyarokat is), amelyek szerint az emberek felvásárolták a készleteket és üresek a polcok. De arról már nem szólnak a hírek, hogy azokat a polcokat aztán újra feltöltötték. Kínában volt a legsúlyosabb eddig a helyzet, ahol bezártak iskolákat, mozikat, gyorséttermeket, de az élelmiszerellátással nem volt probléma, nem kaptunk arról hírt, hogy valahol éheztek vagy éhen haltak volna az emberek. Európában, a huszonegyedik században végképp nem fog előfordulni, hogy egy karantén alatt akadozzon az élelmiszerellátás. A karantén csak a gócpontokra vonatkozik, vidéken tovább zajlik majd az élet.
Viszont az tény, hogy sokan internetről rendeltek élelmet Kínában, ez egyébként ajánlott, reális megoldás: karanténban amúgy is otthon vagyunk, bármikor jöhet a kiszállító, s így nem kell kimenni az emberek közé, ahol nagyobb a fertőződés esélye. Ez az üzlet személyzete számára is biztonságosabb, általában csak leteszik az ajtó elé a megrendelt árut, becsöngetnek és mennek is tovább, nem érintkeznek az átvevő személlyel.
Arra érdemes figyelni, hogy az alapvető élelmiszereket szinte biztosan kapni majd, de a különlegesebb, nehezen beszerezhető árut lehet, nehezebb lesz beszerezni. Ezekből érdemes betárazni, mint a kedvenc kávénk vagy a gyerekünk kedvenc müzlije stb. A másik kérdéskör az allergia: glutén-, laktóz-, tejfehérje és egyéb allergia kapcsán mindenképpen érdemes felkészülni, elképzelhető, hogy az ehhez szükséges élelmiszerek nehezebben beszerezhetőek lesznek. Jó, ha van otthon befőtt, konzerv vagy fagyasztott gyümölcs és zöldség, csak az egyszerűség kedvéért. Szintén nem biztos, hogy az állatoknak való étel lesz a legkardinálisabb kérdés, a kutyák sok mindent megesznek, a cicák már kevésbé, és a papagájoktól kezdve számos olyan kisállat van, amelynek az eleségét talán nehéz lesz megvenni. Nem feltétlen azért, mert elfogy, inkább azért, mert a helyi állatkereskedés nem nyit ki.
Ajánlott, hogy innentől kezdve egy kicsit odafigyelve vásároljunk: mi az, aminek utána szoktunk menni, ami nem kapható a legközelebbi, nagyobb üzletben? Ha például valaki csak kontaktlencsét hord, ellenőrizze régi szemüvegét, vagy szintén halmozzon fel készleteket.
Figyeljünk arra, hogy nagyobb arányban lesz szükségünk szappanra, a több kézmosás okán, továbbá tisztítószerekre, mert szintén a vírustól tartva esetleg többet használunk belőlük. Az is jusson eszünkbe, hogy karantén esetén nem megyünk dolgozni és a gyerekek sem járnak iskolába, óvodába, vagyis sokkal több időt töltünk otthon, sokkal több wc-papírra lesz szükség.
3. Gyógyszert kell beszerezni
Igen, ez ajánlott. A Kínából érkező hírek szerint a karantén alá került városokban csak és kizárólag a gyógyszertárakban és az élelmiszerboltokban lehetett embert látni. Krónikus betegség esetén mindenre gondolva érdemes a szükséges gyógyszerekből készletet felhalmozni, mint az inzulin vagy a vérnyomásra való gyógyszer. Karantén alatt sem áll meg az élet, az emberek ugyanúgy válnak betegekké, szorulnak kezelésre függetlenül a vírustól is. Nem valószínű, hogy kifogynak a készletek, viszont jobb, ha ilyenkor nem kell egészségügyi intézetet felkeresnünk a receptért, hiszen ott nagyobb eséllyel fertőződhetünk meg. Tehát a háziorvossal írassuk fel a számunkra szükséges gyógyszereket, ezenkívül legyen otthon: fertőtlenítőszer és sebkötöző-szerek, fájdalomcsillapító, lázcsillapító, hasfogó, hashajtó. Ha bármire szükségünk van rendszeresen, például allergia-gyógyszer, herpesz-kenőcs, fogamzásgátló, óvszer, stb., arról is gondoskodjunk. Továbbá érdemes immunerősítő vitaminokat szedni. Csecsemő esetén legyen otthon tápszer, akkor is ha van elég anyatej. Ha pedig tápszeres a baba, gondoljunk arra, hogy azt szokták javasolni, mindig ugyanazzal a tápszerrel etessük: nem biztos, hogy pont a miénk beszerezhető marad. Bár az sem valószínű, hogy a tápszerellátással gond lenne. Pánikba ne essünk, óvatosak legyünk. Ha például azt érezzük, hogy nemsokára fogorvoshoz kell menni, érdemes most túlesni rajta.
Ha viszont úgy érezzük, koronavírussal fertőződtünk meg, semmiképp ne menjünk el az orvoshoz, hanem telefonáljunk.
4. Túl van reagálva az egész ügy, számos influenzavírus sokkal több áldozatot szed
Valóban, számos influenzavírus több áldozatot szed, vagyis sokkal több a fertőzött, de a halálozási ráta jóval alacsonyabb. A kínai koronavírus halálozási aránya is csupán 2 százalék, és az is csak idősekre vagy krónikus betegekre vonatkozik, de ez nem azt jelenti, hogy a járványt túlreagálták. Egyrészt, ha csak egy ember halála megelőzhető a megfelelő óvintézkedésekkel, akkor azokat meg kell tenni. Nem lesz orvos, aki ennek ellenkezőjét állítaná. Másrészt egy járványra nemcsak a halálozási arány jellemző, hanem a reprodukciós ráta is, ami azt jelenti, hogy egy fertőzött ember hány másikat fertőz meg. Például a 2012-ben kitört, közel-keleti MERS-járványban tavaly decemberig 2468 betegedtek meg, miközben 851 ember halt meg. Tehát a halálozási rátája magas, 34,5 százalék, viszont a fertőzés maga nehezen terjed. A kínai koronavírus ellenben könnyen és gyorsan fertőz, ha pedig nagyon sok a fertőzött, hiába a két százalék, a halálesetek száma is elég sok lesz. Ki tudja, hogy a kínai karantén nélkül hol tartanánk?
Másrészt a helyszín számít: hiába alacsony a fertőzöttek aránya például Olaszországban a teljes népességhez képest, az adott területen már nem ez a helyzet, az ottani lakossághoz képest magas az arányszám, az úgynevezett gócpontokban könnyű megfertőződni, muszáj ezeket lezárni.
A másik nagy különbség a kínai koronavírus és az influenza között: az előbbire nincs, az utóbbira viszont van védőoltás és antivirális szer. Ha valaki az előbbit beadatja, lehet, hogy elkapja az influenzát, de gyengébb lefolyású betegsége lesz, biztosan nem hal bele. Ezért szokták különösen javasolni az idősebbek számára az influenzavírus elleni oltást. A koronavírus esetében antivirális szer még nincs, védőoltás esetleg egy év múlva lehet a jelenlegi helyzet szerint, a klinikai vizsgálatok után.
5. A karantén káros, nagyobb eséllyel kapják el egymástól a betegséget a bezárt emberek
A karantén nem azt jelenti, hogy húsz ember össze van zárva közösen egy nagy terembe (a spanyolnátha idején volt ilyen utoljára, de megtanultuk a leckét). A települések esetében arról van szó, hogy bezárják azokat a helyeket, ahol tömegek gyűlhetnek össze (mozik, iskolák, munkahelyek, éttermek), másrészt azt kérik, hogy mindenki maradjon otthon, a lakosok ne érintkezzenek egymással, csak ha az feltétlenül szükséges. A kórházi karantén is úgy néz ki, hogy a különböző kórteremben lévő betegek úgy látogathatják meg egymást, ha beöltöznek és maszkot viselnek. Ha pedig már nem lesz elég hely erre a kórházakban, az országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint hotelekben és motelekben helyezik el az elkülönített eseteket. Tehát határozottan igyekeznek egymástól védeni a potenciális fertőzötteket. A probléma inkább a szuperterjesztőkkel lehet az egészségügyi személyzet tagjai között, de ezt is igyekeznek kivédeni.
Egy ilyen helyzetben egyébként egy kényes egyensúlyt kell teremtenie a hatóságoknak: az emberek féljenek annyira, hogy betartsák a szabályokat, de ne annyira, hogy pánikba essenek. Jobb, ha mi is ezt tartjuk szem előtt: legyünk óvatosak, de azért pánikolni nem kell! A karanténra érdemes felkészülni gyerekes családoknak mindenképp annyiban, hogy legyen mivel lefoglalni őket. Valószínűleg elég ehhez a már meglévő játék, de gondoljunk a fogyóeszközökre, mint például a papír. Esetleg lehet előre venni meglepetésjátékot, és elővenni, ha minden kötél szakad.
6. Egy világjárványban kihalhat az emberiség (nem feltétlen a koronavírus kapcsán, hanem úgy általában)
Nagyon leegyszerűsítve: a természet egy rendszer, ami örökké egyensúlyra törekszik (ha hagyjuk), így egy vírus sem fogja kiirtani teljes mértékben a saját gazdaszervezeteit, minden járvány lecseng egy idő után. Mindig vannak, akik elkapják és meggyógyulnak, míg mások belehalnak, és mindig vannak olyanok is, akik tünetmentesek. Egyébként a koronavírus kapcsán az a jó hír, hogy Kínában már túl van a csúcson, tehát ott már csökken a fertőzöttek száma, nem növekszik. De ezt az információt is érdemes óvatosan kezelni: több csúcs is lehet egy járványban.
7. Sokkal több a fertőzött
Bizonyos értelemben véve igen, hiszen a lappangási idő legalább tizennégy napos (egyelőre nem bizonyosodott be, hogy több lenne, de vannak ilyen aggodalmak is), és ezalatt fertőz a vírus. Tehát mindig több a fertőzött, mint amennyiről tudunk. Az nem igaz, hogy Kína elhallgatott volna nagy számú beteget vagy halottat.
8. A kínai koronavírus egy laboratóriumból szabadult ki – szándékosan vagy véletlenül
Előfordulhat, hogy véletlenül kiszabaduljon egy vírus egy laboratóriumból (itt is emberek dolgoznak), de eddig ilyen eset még soha nem bizonyosodott be, persze még ez sem jelenti azt, hogy nem történt meg. De az emberiség történetében a kezdetek óta rendre felbukkantak járványok, nincs rá ok, hogy ez a folyamat leálljon, a vírusok továbbra is gyakran mutálódnak, önmaguktól. Annak a valószínűsége sokkal nagyobb, hogy egy természetesen mutálódott vírus került át emberre, mint az egyéb verzióké. A felmelegedés és a modern civilizáció pedig sokkal jobban kedvez a járványok terjedésének: a fertőzések olyan, új helyeken bukkannak fel, ahol eddig nem tudtak megmaradni. Közben világ egyik végéből a másikba utaznak emberek, állatok, élelmiszerek, víz és növények. Csökken az állatok élettere, vagyis több kontaktusba kerülünk olyan állatokkal, amelyekkel eddig nem. Azt se felejtsük el, hogy a posztmodern környezet keveredik a premodernnel: a világ számos részén lehetősége van az embernek kígyót enni félig megsütve, azután repülőre ülni és 24 órán belül Londonban lenni. A vírusok terjedése a mai környezetben garantált.
Az pedig, hogy korábban már vizionáltunk vagy szimuláltunk egy világjárványt, azt jelenti, hogy az emberiség előrelátó és ennek örülni kell. Szintén nem ok gyanúra az, hogy egy 11 milliós nagyvárosban vagy mellette van egy virológiai labor. Magyarországon például két BL-4-es szintű labor van (a mikroorganizmusokat a szállításukra és kezelésükre vonatkozóan négy biológiai biztonsági osztályba sorolják), az egyik az állami (közegészségügyi feladatokat lát el), a másik a Pécsi Tudományegyetem keretében működő kutatólabor, és akkor még nem beszéltünk a hármas szintű laborokról. Pedig mi összesen vagyunk közel 10 millióan. Tehát egy járvány kitörése elég valószínű ott, ahol sok ember van, sok ember közelében pedig virológiai labor is elég gyakorta megtalálható. Ettől még nem biztos, hogy van a kettő között összefüggés.
Koronavírussal kapcsolatban ingyenesen hívható telefonszámok:
0680 277455
0680 277456
A nyitóképen a 2011-ben bemutatott Fertőzés (Contagion) c. amerikai akció thriller egyik jelenete látható.
A filmről: egy új, halálos vírus fertőzi emberek százait. A betegség azonban nem csak egy területen tűnik fel, hanem a világ négy kontinensén egyszerre. Egy nemzetközi orvoscsoport feladata, hogy megállítsa a betegség terjedését.
Zöld Toll-díjas újságíró, szerkesztő
Közel 20 éve dolgozom újságíróként és szerkesztőként, sokáig kulturális vonalon is tevékenykedtem, aztán megtaláltak az ökológiával, megújuló energiával, fenntartható technológiával kapcsolatos témák: ebben igazán megtaláltam önmagam, emberként, újságíróként is – a szakmai elismerések is így értek el. Elsősorban a környezettudatosság érdekel, ezt a kérdéskört olyan szempontból érdemes megközelíteni, amely a hétköznapi embert a leginkább érdekelheti: inkább a gyakorlat, mint az elmélet oldaláról, inkább a megvalósult, működő projekteket ismertetve, mint a távoli jövőbe vesző álmokat. Szeretem bemutatni az embereket, akik megalkotják vagy alkalmazzák az alternatív módszereket, ezenkívül szívesen foglalkozom a közösségeket teremtő, illetve erősítő mozgalmakkal, mint amilyenek a nagyvárosi közösségi kertek vagy a közösségi mezőgazdálkodás… Megtépázott az élet; mindig azt igyekszem átadni, hogy – bármilyen közhelyes is – a szeretet a legfontosabb. Ha azokkal lehetsz, akik szeretnek és akiket szeretsz. És ha erre figyelsz, örülni fogsz a kávénak reggel, az éppen következő évszak jeleinek az utcán, egy mosolynak egy idegentől, az alvó kisgyerekednek vagy annak, hogy jól áll a hajad reggel és nem kell beszárítani… Az élet szép. Tényleg.