Muszaka – Rakott padlizsán tofuval
A muszaka vagy rakott padlizsán a Balkán régió, a Kelet-Mediterráneum és a Közel-Kelet padlizsánalapú, húsos főétele. A régión kívül a legismertebb a görög változat. A legtöbb változat alapja a pirított padlizsán és a paradicsom, amit általában darált hús egészít ki. Az alapreceptnek rengeteg változata ismert, néha a mártást hagyják el, máskor a zöldségeket variálják. Hajnalka vegetáriánus, ezért tofuval készíti és rizzsel dúsítja.
Hozzávalók kb. 6 adaghoz
2 közepes padlizsán
4-5 paradicsom
1 fej hagyma
fokhagyma
3 ek rizs
1 kocka (300 g) tofu
kókuszzsír
50 g sütőmargarin
2 ek rizsliszt
1 kis pohár tejföl
só, bors, csemege paprika, Erős Pista
petrezselyemzöld
(szeletelt mozzarella sajt)
Elkészítés
A paradicsomokat egy kicsit bevágom, és leforrázom. Pár percig hagyom a forró vízben, majd leöblítem hideggel. Így könnyedén lehúzhatom a héját.
A hagymát és a fokhagymát egy kevés kókuszzsíron megfonnyasztom, sóval, borssal, csemege paprikával, Erős Pistával ízesítem. Belekockázok egy paradicsomot, és a rizzsel együtt még pár percig párolom. Felöntöm egy kevés vízzel, hozzáadom az összenyomott tofut, és az apróra vágott petrezselyemzöldet. Addig főzöm, míg megpuhul a rizs.
A padlizsánt megmosom, felszeletelem, és jól besózva egy szűrőbe teszem, hogy a kesernyés ízét kiengedje. Amikor ez megtörtént, papírtörlővel jól leitatom róla a nedvet, és forró kókuszzsírban mindkét oldalát egy kicsit megsütöm. Szintén papírtörlővel itatom fel a fölösleges zsírt.
Ugyanebben a serpenyőben elkészítem a besamel mártást: felolvasztom a sütőmargarint, hozzákeverem a rizslisztet és a tejfölt. Enyhén sózom, borsozom. Egy tűzálló tálban rétegesen elhelyezem a hozzávalókat: padlizsán, paradicsom szeletek, tofus rizs, padlizsán, besamel mártás, paradicsom, szeletelt sajt.
Légkeveréses sütőben kb. 175 fokon sütöm, míg szép színe lesz. Tejföllel meglocsolva tálalom.
Jó étvágyat!
Hajnalka Facebook oldala: Pöttyös lábas, fakanál >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.