Tagine. Marokkói kerámiaedényben párolt csirke zöldségekkel
A tagine, vagy tajine már a formájában is a régmúltat idézi. Vannak egészen díszes darabok is, azok nem alkalmasak főzésre, csak tálalásra. A tagine az észak-afrikai Marokkóból származik, hasonlít a mi pataki tálunkhoz, kerámiából készül. Sokféle finomság elkészíthető benne.
Amelyiken nincs máz, azt érdemes beáztatni használat előtt. Használhatjuk a sütőben is, vagy a tűzhelyen, ez esetben viszont érdemes alátenni egy lángelosztót, hogy egyenletesebben melegedjen. Lassan készül el benne az étel, félig sülve, félig párolódva a kúpos fedél miatt. Húsos, zöldséges ragukhoz, egytálételekhez ideális, de tojásos, zöldséges lepényt is készíthetünk benne. Például megpároljuk a zöldségeket, a gombát, a hagymát – ami éppen otthon van -, és néhány felvert tojást öntünk rá.
A neten kikereshetünk tradicionális afrikai recepteket, jellemzőjük, hogy sok korianderrel, sóban pácolt citrommal, vagy különleges fűszerekkel készülnek, de akkor se ijedjünk meg, ha nincs kéznél ilyesmi otthon.
Pár részletre mindig ügyelek, ha tagine-t készítek, ezt leszámítva viszont csak a fantázia szab határt, és persze a hűtő tartalma.
Lassan finomat – tagine alapok Aliztól
Mielőtt bármilyen húst használok, a húst befűszerezem, és kevés olajban hirtelen megsütöm minden oldaláról.
A húst átrakom a tagine-ba szép sorjában, és elrendezem rajta a megtisztított, felszeletelt zöldségeket.
Fogok egy poharat, beleteszem a fűszereket, amik az adott ételhez passzolnak, felöntöm forró vízzel, elkeverem és ráöntöm az összekészített ételre.
Ezek után mehet is a tűzre, én pedig lazíthatok, mert egy-két órán át semmi dolgom nem lesz.
A képen látható ételhez négy csirkecombot használtam fel. A húst borsos, fokhagymás keverékkel dörzsöltem át. Hirtelen megpirítottam mindkét oldalukat kevés olajban, majd a tagine-ba rendeztem. Csíkokra vágott répát, gombát, zöldhagymát és cukkinit halmoztam a tetejére. Egy fél marék petrezselymet és fél marék koriandert aprítottam az egészre. Egy pohárba kipréseltem 3 gerezd fokhagymát, hozzáadtam egy nagyobb csipet majoránnát, sót, egy fél citrom levét és egy tyúkleveskockát, felöntöttem forró vízzel, jól elkevertem, hogy minden feloldódjon benne. Az egész fűszeres keveréket ráöntöttem a zöldséges húsra, és hagytam puhára párolódni.
Tisóczki Aliz
Nyitókép: InstagramFOTOGRAFIN/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.