Gyász, veszteség, nehéz terhesség. Művészetterápia: Kirsty Mitchell fotográfus békítő képei
Kirsty Mitchell brit fotóművész elsősorban Csodaország című sorozatával, különböző mese- és fantáziavilágokat életre hívó képeivel vált ismertté, amellyel több éven keresztül tartó munkával állított emléket agydaganatban elhunyt édesanyjának.
Ugyanekkor azonban egy másik, különleges fotósorozat is született My angel – Az én angyalom címen egy párhuzamos veszteséggel és gyógyulással kapcsolatban: a képek egy nő nehéz és különleges útjáról szólnak az anyaság felé. Mitchell fotói mindig a természetben készülnek, ami segíti feldolgozni a halált: így születik új harmónia.
Az képzőművészként, divat- és jelmeztervezőként is dolgozó művészre mély hatással volt irodalomtanár édesanyja, akivel gyerekkorában egy egyedülálló, saját történetekkel, karakterekkel teli csodavilágot alakítottak ki. A Wonderland sorozattal tiszteleg édesanyja emléke előtt, és nemcsak fotóművészként, hanem jelmeztervezőként is jegyzi a képeket, a ruhák és a díszletek is a saját alkotásai: rendkívül intenzív színekkel teremt mágikus hangulatot.
Mielőtt az édesanyja beteg lett, Mitchell egy fotósorozatot tervezett a pőre női test és a természet szépségéről, a modellje pedig egy közeli barátnője, Sharon volt. A munka kezdete előtti éjjel azonban a képek alanya bejelentette az örömteli hírt: gyermeket vár, így a tematika spontán módon még különlegesebbé vált. Ám a felvételek után három hónappal a barátnője elvesztette a babát, éppen akkor, amikor Mitchell édesanyja is meghalt.
Habár a művész rá sem akart nézni a fotókra, Sharon úgy érezte, csak ezek maradtak a számára, amelyek megörökítik a babája emlékét. Miután újra gyermeket várt, folytatták a fotózást, ám ekkor is meg kellett küzdenie egy komolyabb problémával a hetedik hónapban. A baba azonban ezúttal egészségesen megszületett.
A nehéz, fájdalmas és ijesztő terhesség mégis különleges út egy nő számára, és a képeken megpróbálták ábrázolni azokat az érzéseket, amelyeken Sharon keresztülment, illetve a boldogságot, amit érzett egy évnyi fájdalom után. Mitchell azért hívja a sorozat főszereplőjét Angyalomnak, mert őt is megmentette egy szörnyűséges időszakban.
Zöld Toll-díjas újságíró, szerkesztő
Közel 20 éve dolgozom újságíróként és szerkesztőként, sokáig kulturális vonalon is tevékenykedtem, aztán megtaláltak az ökológiával, megújuló energiával, fenntartható technológiával kapcsolatos témák: ebben igazán megtaláltam önmagam, emberként, újságíróként is – a szakmai elismerések is így értek el. Elsősorban a környezettudatosság érdekel, ezt a kérdéskört olyan szempontból érdemes megközelíteni, amely a hétköznapi embert a leginkább érdekelheti: inkább a gyakorlat, mint az elmélet oldaláról, inkább a megvalósult, működő projekteket ismertetve, mint a távoli jövőbe vesző álmokat. Szeretem bemutatni az embereket, akik megalkotják vagy alkalmazzák az alternatív módszereket, ezenkívül szívesen foglalkozom a közösségeket teremtő, illetve erősítő mozgalmakkal, mint amilyenek a nagyvárosi közösségi kertek vagy a közösségi mezőgazdálkodás… Megtépázott az élet; mindig azt igyekszem átadni, hogy – bármilyen közhelyes is – a szeretet a legfontosabb. Ha azokkal lehetsz, akik szeretnek és akiket szeretsz. És ha erre figyelsz, örülni fogsz a kávénak reggel, az éppen következő évszak jeleinek az utcán, egy mosolynak egy idegentől, az alvó kisgyerekednek vagy annak, hogy jól áll a hajad reggel és nem kell beszárítani… Az élet szép. Tényleg.