Tünde Dóra fotográfus elbűvölő Budapestje: ötéves a Ballerina Project Hungary! Táncművész modellek impozáns, ikonikus helyszíneken
Ötéves a Ballerina Project magyar kiadása. Tünde Dóra fotográfus a nagy sikerű nemzetközi mozgalom mintáját követve kezdett fotózni táncművészeket impozáns, ikonikus és kevéssé ismert budapesti helyszíneken.
Hálás téma fotogén modellekkel megmutatni a főváros különböző arcait, nem nagyon lehet mellélőni ezzel – gondolhatnánk. Pedig nagy bátorságot igényel egy nemzetközileg befutott projektet átvenni; tudva, hogy az emberek majd összehasonlítással élnek, s elvárják a magas színvonalat. Egy-egy képben rengeteg munka van; a fotózás alapos előkészületeket igényel, profizmust fotóstól és fotóalanytól egyaránt. Bizton állítható, a magyar adaptáció megüti a nemzetközi szintet. A Ballerina Project itthon is népszerű lett, határon, kontinensen túl is ismert. A táncművészetet legalább annyira élteti, mint Budapestet.
– Több mint 19 éve kezdte el Dane Shitagi a balerinák fotózását New Yorkban. A világ nagyjából 9 évvel ezelőtt figyelt fel rá, ahogy magam is. Már ekkor megszületett bennem a gondolat, hogy hazai terepen szívesen megvalósítanám ezt a remek ötletet; sokáig érlelődött bennem, mígnem öt éve bele is kezdtem. A projektet franchise-ként vettem át, az ötletet megtartva, kicsit másként megvalósítva – meséli Tünde Dóra, aki nem sokkal korábban kezdte a fotózást, mint ahogy elindította a Ballerina Projektet. – Kilenc éve tudhatom magamnak ezt a szakmát, ami számomra hobbi, életstílus és szerelem is egyben.

Emese Bíró 2019, Hild Villa copyright of © Tunde Dora

Bíró Emese 2019, Budapest Vigadó – hivatalos copyright of © Tunde Dora
– Jellemzően mennyi időt vesz igénybe egy-egy fotó elkészítése?
– Egy fotózás milliónyi apró részletből áll össze, így állandóan szervezéssel s tervezéssel telnek a napjaim. Egyedül dolgozom, így minden feladat rám hárul. A fotózások nagyjából 3-4 órásak, addigra a balerinák és én is teljesen kifulladunk. A helyszíneket általában én választom ki, de szívesen meghallgatok bármilyen extravagáns ötletet illetve kérést is a lányoktól, akik profi táncművészek: az Opera, az Operett színház és a Táncművészeti Főiskola táncosaival dolgozom együtt.
– Könnyű volt őket meggyőzni?
– Szerencsés vagyok. Könnyű volt őket meggyőzni, örömmel és gördülékenyen halad a munka.

Laura M. Ottlik Budapesti Operettszínház 2019, Budapest Vigadó – copyright of © Tunde Dora

Nagy Gvendolin 2019, Budapest Vigadó – copyright of © Tunde Dora

Nagy Gvendolin 2019, Budapest Műcsarnok – Kunsthalle Budapest copyright of © Tunde Dora

Bíró Emese 2019, Halászbástya copyright of © Tunde Dora

Bíró Emese 2019, Halászbástya copyright of © Tunde Dora

Laura M. Ottlik 2019, Parlament copyright of © Tunde Dora
– Szakmailag mi a kihívás számodra ebben a sorozatban?
– Eleinte arra törekedtem, hogy a képek hasonlítsanak az eredeti projekthez, de jó ideje már inkább a saját stílusomat és ötleteimet próbálom belevinni.

Alapító-főszerkesztő
Több mint két évtizedet töltöttem az írott média világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbálhattam magam újságíróként, szerkesztőként. 2006-2012 között építészeti szakújságíróként, PR-szakemberként voltam aktív, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem. Az eletszepitok.hu weboldalt 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszakanyarodtam eredeti hivatásomhoz; gyermekjóléti alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós, edukációs, pályaorientációt támogató foglalkozásokat tartok, érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetben szereztem mesterdiplomát, okleveles szociális munkás, felsőfokú intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.