Számos egészségügyi probléma forrása, mégsem mindig nyilvánvaló a pajzsmirigy alul- vagy túlműködés
A pajzsmirigybetegség elsősorban a nőket érinti. A gyakoribb alulműködést nehéz felismerni, sajnos sokan már későn jutnak orvoshoz. Ráadásul világszerte növekszik a betegek száma, aminek pontos okát egyelőre nem tudják. Annyi azonban bizonyos, hogy a genetikai meghatározottság mellett a környezeti tényezők és a vírusfertőzések is okolhatók a negatív tendenciáért.
– A pajzsmirigy túl-, illetve alulműködés egyszerű laboratóriumi vizsgálatokkal megbízhatóan megállapítható. Alulműködés esetén a vér TSH hormon értékének szintje megemelkedik, túlműködéskor pedig lecsökken – mondja Dr. Szilvási István, a Semmelweis Egyetem Kútvölgyi Klinikai Tömb nukleáris medicina és belgyógyász szakorvosa.
A panaszok és tünetek igen eltérőek
Túlműködés – hipertireózis
Diagnosztizálása általában elég egyértelmű: előfordulhat szívdobogás, fogyás, remegés, izgatottság („nyüzsgés”), alvászavar, fokozott éhségérzet, melegségérzés, verejtékezés, menstruációs zavar vagy kifejezett gyengeség. Ezek miatt a betegek általában időben fordulnak orvoshoz. A betegség mindenképpen gyógyítható, kezelése a pontos okától függően gyógyszeres, radioizotópos, ritkán pedig akár sebészi lehet.
Alulműködés (hipotireózis)
Alattomosabb, enyhe tünetekkel kezdődő és általában hosszú ideig lappangó betegség. Leginkább a változó korban lévő nőknél fordul elő, akik fáradékonyságot, aluszékonyságot, gyengeséget, csökkent memóriát, levertséget, depressziót, fázékonyságot, lassabb mozgást, bőrszárazságot, hajhullást, sőt elhízást vagy arcpuffadást vehetnek észre magukon. Mivel ezeket a tüneteket gyakran az előrehaladott életkorra fogják, sokan későn is fordulnak szakemberhez. Ezért dr. Szilvási István azt javasolja, hogy akármilyen megszokottnak is látszik egy-egy tünet, érdemes felkeresni vele a háziorvost, aki vérvételre küldi a gyanakvásra okot adó eseteket. Ha a beteg nem jut el idejében orvoshoz, az alulműködés akár súlyossá válhat – emelte ki Dr. Szilvási István. A hipotireózis kezelése szerencsére igen egyszerű: csupán rendszeres tablettás hormonpótlásra van szükség és a beteg teljesen panaszmentessé tehető.
A pajzsmirigy működésbeli zavara döntően a nők betegsége, ami az esetek többségében nem megelőzhető. A szakember szerint táplálkozás szempontjából egyedül a hiányos jódfogyasztásnak van jelentősége, ez ugyanis hajlamosíthat struma, illetve göbképződésre. A jódhiányos országokban – így hazánkban is – a halak, tengeri ételek fogyasztása, esetleg a jódozott só használata javasolt. Amennyiben viszont már kialakult egy – panaszt eleinte még nem is okozó – túlműködésre „hajlamos” göb, az extrém mennyiségű jódot kifejezetten kerülni kell, az ugyanis a szunnyadó elváltozást aktiválhatja. Egyes multivitamin készítmények, némely szívritmuszavarra szedett gyógyszer, valamint a CT kontrasztanyag jelentős mennyiségű jódot tartalmaz.
A pajzsmirigy működésbeli zavarai esetén a teherbeesés esélye jóval kisebb, a vetélés gyakoribb, sőt fejlődési rendellenességek is előfordulhatnak, így teherbeesés előtt ilyen esetekben a pajzsmirigy hormonok szintjét feltétlenül rendezni kell. A férfiak nemzőképességét ugyan nem befolyásolja a betegség, de a túl- vagy alulműködés impotenciát okozhat.
Olvasónk története
Késő tavasszal, a jó idő beálltával kezdődtek a tüneteim: mindkét bokám erősen bedagadt, majd a lábfejem is. Az első napokban nem tulajdonítottam ennek nagy jelentőséget, sokat szaladgálok, ráadásul éppen ezekben a napokban vettem egy új magassarkú átmeneti cipőt, azt hittem, az új lábbeli váltotta ki. Szokatlan tünet volt, de nem ismeretlen: várandósságom utolsó heteiben hasonlóan nézett ki a lábfejem. Most viszont nem voltam várandós – lábaimat felpolcoltam, borogattam, s vártam, hogy rendeződjön a dolog. A helyzet 3-4 nap elteltével kezdett aggasztani, a női hiúságomat is próbára tette. A legtöbb zárt cipőt nem bírtam a lábamra erőltetni. A legjobbkor jött a probléma – gondoltam -, szandál- és papucsszezon előtt.
Természetesen ennél jobban érdekelt az, hogy mi állhat a tünetek mögött. Furcsa volt az is, hogy az éjszakai pihenésre sem reagáltak a lábaim: reggel ugyanúgy néztek ki, mint este, sőt… Vasárnap reggel már sírva fakadtam a látványtól, s meg is ijedtem. Felhívtam a háziorvosomat, aki, miután ismertettem a tüneteket, azonnal berendelt a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikára, mondván: szívprobléma is állhat a lábdagadás háttérben. Sürgősségi ambulancia – el lehet képzelni azt a pánikot… Egy napot töltöttem a klinikán, ám a vizsgálatok megnyugtatóan zárultak: rendben van az érrendszerem és a szívem. A vénás elégtelenséget is kizárták.
Mi lehet a baj? Komplex vérvizsgálat következett. Alapvetően még örültem is az eredménynek, hiszen minden értékem a normál tartományban mozgott, kivéve egy értéket. A T3 és a T4 pajzsmirigy értékek tökéletesek voltak, ám a TSH értékem jóval a 4,2 határérték feletti. Utána kellett olvasnom, mit is jelent ez. A hormon értékeket egyszerre vizsgálják. A tiroxin (T4) egy előhormon, amely aktiválódva trijódtironinná (T3) alakul át a TSH hatására. Az alacsony tiroxin szint, magas TSH szinttel pajzsmirigy alulműködésre utal. Tehát pajzsmirigy alulműködés, ami lábdagadásban mutatkozott meg, profi diagnosztákat is elbizonytalanító (szokatlan) tünetként.
A háziorvos megnyugtatott: remekül kezelhető hormonpótlással. Felírta az L-Thyroxin Henning gyógyszert, kezdetben napi felet kellett szednem, hogy lássa, hogyan reagálok rá. Általában elutasító vagyok a gyógyszeres kezelésekkel szemben, de ez esetben jobbnak láttam együttműködni. Megdöbbentő volt érzékelni a gyógyszer hatását: a ducira dagadt lábaim már 1-2 nap után kezdték visszanyerni eredeti formájukat, ujjongtam, amikor már látható volt a bokacsontom is. Ráadásul elkezdtem fogyni, aminek igencsak megörültem, mivel semmit sem változtattam az étkezési szokásaimon. (Jókor jött, mivel télen mindig felszedek 3-5 kilót…)
Bár a lábaim még nyár közepére sem apadtak le teljesen, már vállalhatóan néztem ki szandálban is. Szeptemberben abbahagytam a gyógyszert. Sajnos ezzel egy időben újra elkezdődött a lábdagadás… Jó lenne megszabadulni a gyógyszertől, de egyelőre nem lehet. Továbbra is napi fél tablettát szedek (néha elfelejtem bevenni).
Nem én lennék, ha nem olvastam volna utána: mi lehet a pajzsmirigy alulműködés lelki eredője? Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged? c. könyvében csak a pajzsmirigy túlműködésről találtam információkat. Idézem: közismert dolog, hogy az ember szellemi-lelki állapota jelentős hatást gyakorol a szervezetében lévő mirigyek működésére. Különösen igaz ez a pajzsmirigy esetében. Ha valaki ösztönös igényeit és érzelmeit szüntelenül elnyomja – különösen az agresszív és elutasító jellegű érzelmeit -, s ennek következtében állandó belső harcnak van kitéve, ez a folytonos riadókészültségi állapota pajzsmirigy túlműködéshez vezet.
A neten találtam több érdekes levezetést a pajzsmirigy alulműködés lelki vetületét illetően.
A beteg gyakran határozottan körvonalazható félelmeinek és erős magányérzetének nem ad hangot, ezek különféle természetű erőfeszítésekben nyilvánulnak meg, például rendkívüli mértékű felelősségvállalásban, mértéktelen ambíciózusságban, a függetlenségre való korai és erőteljes törekvésben, ezen jelzéseket azonban a környezete egyáltalán nem fogja. E tény tovább erősíti a beteg azon érzését, hogy őt „senki nem érti meg”. Vágyát, hogy végre megértő társra találjon, nem szavakban fejezi ki, hanem azon szinte görcsös igényén keresztül, hogy másokról gondoskodjék. Az illető ezáltal mások szemében rendkívül rokonszenvessé válik, ő maga azonban egyre elégedetlenebb lesz, gyakran depresszióba süllyed, minthogy képtelen kiszabadulni maga választotta börtönéből. Pedig csupán nyíltan kellene vállalnia önnön igényeit, s olyannak mutatnia magát, amilyen valójában.
Érdekes megközelítés, s azt kell mondjam, az életemre vetítve sok igazság van ebben. Rendre túlvállalom magam, erős bennem a megfelelni vágyás, és mindig azon vagyok, hogy a – szinte kizárólag – magam támasztotta mércét megugorjam/emeljem. Mi ez, ha nem kényszeresség? Erre szoktam mondani: szigorúbb vagyok magamhoz, mint a legkeményebb főnök.
A kulcs: légy önmagad!
A kérdés: na de hogyan máshogyan legyek önmagam?
Másutt ezt olvastam a pajzsmirigy túl- illetve alulműködése a Vata dosha egyensúlyhiányának következménye. A pajzsmirigy működésének helyreállításában elsőként fontos, hogy az ember leküzdje, feloldja kommunikációs félelmeit. (…) A kommunikációs félelmek hátterében az attól való félelem áll, hogy mások nem fogadják el véleményünket, s félelem alakul ki attól, hogy ezáltal nem leszünk szeretetreméltók mások szemében.
Különös. Amióta az eszemet tudom, kommunikációs szakemberként dolgozom, és/de ritkán fojtom magamba a véleményemet. Ez a magánéletemre is igaz – néha metsző őszinteséggel vagyok képes megnyilvánulni, ha valami bánt, ha alakoskodást vagy igazságtalanságot érzékelek. Ezúton is csókoltatom a pajzsmirigyem…
Forrás: Semmelweis Egyetem
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.