Mit jelképeznek a római Angyalvár hídján álló angyalszobrok?
A Tevere folyó partján álló monumentális Angyalvár (Castel S. Angelo) Róma egyik nevezetes ókori emléke a sok közül. 135 és 139 között épült, Hadriánusz császár síremléke. A mauzóleum méreteiben és nagyszerűségében felülmúlt minden más síremléket, abból, ami megmaradt belőle, nehezen tudjuk elképzelni, milyen csodálatos lehetett eredeti formájában.
Az épülethez csatlakozó hidat (Ponte Sant’ Angelo) Hadriánusz császár rendelte meg, hogy közvetlen bejárata legyen a mauzóleumhoz. A híd kb. 135 méter hosszú, szélessége pedig kb. 9. méter. Nyitott a gyalogos forgalom számára.
Fotó: Pexels
Az Angyalvár elnevezés a 12. századból való. Az épület tetején Szent Mihály arkangyal szobra látható, a kb. 5 méter magas alkotás a középkorban került ki a várra, Peter Anton von Verschaffelt flamand szobrász készítette 1753-ban, VIII. Benedek pápa megrendelésére. Egy korábbi, márványból faragott angyalt Raffaello da Montelupo készített 1544-ben, de az idővel tönkrement; a vár belső udvarán található jelenleg.
Az Angyalvár tetején Szent Mihály arkangyal szobra látható
Az Angyalvárhoz vezető híd márvány angyalszobrai a 16. században készültek el, és a legszebb barokk művészeti alkotásai közé tartoznak. A hídon eredetileg 14 angyalszobor állt. 1667-ben IX. Kelemen pápa felkérte Gian Lorenzo Berninit, hogy készítsen tíz új szobrot a megrongálódott alkotások helyére.
Minden angyal egy olyan tárgyat tart a kezében, amelyek Jézus keresztútján illetve keresztre feszítésében szerepet játszott: edény, amiben Pilátus a kezeit mosta, a megkorbácsolás oszlopa, töviskorona, kendő, kereszt, óriási szögek, korbács, I.N.R.I feliratú tábla, stb. Bernini a töviskoronás angyalt és a feliratot tartó angyalt faragta ki márványból, a többit a tanítványaira bízta, akik a mester terveit követve készítették el a szobrokat.
Az angyalokat magas talpazatra helyezték, mindegyik márványfelhőn áll, így lentről úgy tűnik, mintha valóban a felhőkön állnának. Minden angyal talpazatán egy-egy bibliai vers vagy idézet található.
A szobrok nemcsak díszítőelemek, hanem zarándokutat jelző szimbolikus alakok is – a híd a Vatikánba vezető zarándokút része volt.
Fotók, ahol nem jelöltük külön: Mesterházy Mónika, eletszepitok.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.