Zserbó, ahogy szerkesztőnk készíti
A zserbó sok családban az ünnepi finomságok „kötelező eleme”. A történetéről, eredetéről többféle verzió látott napvilágot, a legvalószínűbb, hogy Émile Gerbeaud-nak köszönhetjük ezt a süteményt, aki apja cukrászdájának köszönhetően már gyerekkorában elsajátította a cukrászat csínját-bínját. Sokféle recept van forgalomban ma már, szerkesztőnk ezt a változatot készíti.
Hozzávalók a tésztához
50 dkg liszt
25 dkg felkockázott margarin
4 ek porcukor
2 tasak vaníliáscukor
1 dl tejföl (20%)
1 tojássárgája
1 dkg élesztő
fél dl tej (2,8% vagy 3,5%)
1 mk szódabikarbóna
csipetnyi só
Hozzávalók a töltelékhez
30 dkg darált dió
25 dkg porcukor
2 csomag vaníliáscukor
1 üveg baracklekvár (600 g)
Hozzávalók a csokimázhoz
10 dkg étcsokoládé
fél dl étolaj
Elkészítés
A tejet langyosítsuk meg, keverjük bele a porcukrot és az élesztőt, keverjük össze, majd hagyjuk pár percig (nem szükséges felfuttatni).
A tészta többi hozzávalóját mérjük ki és tegyük konyhai robotgépbe, öntsük hozzá az élesztős tejet is. Dolgozzuk egyneművé a gép segítségével.
Ruganyos, könnyen kezelhető tésztát kapunk. Gyúrjuk össze enyhén lisztezett felületen, majd osszuk 4 egyenlő darabra és hagyjuk pihenni kb. 1 órán át.
Készítsük el a tölteléket! Egy nagy keverőtálba tegyük a darált diót és a porcukrot, a vaníliás cukrot, majd alaposan keverjük össze.
Ha a tésztát pihentettük, egyesével nyújtsuk kb. 3-4 milliméter vastagra enyhén lisztezett felületen úgy, hogy téglalap formát kapjunk.
Helyezzük sütőpapírral bélelt tepsire a kinyújtott tésztalapot, majd kenjük meg a lekvár harmadával egyenletesen és erre szórjuk a cukrozott darált dió harmadát ugyancsak egyenletesen. Ezt a műveletet ismételjük meg még kétszer, majd a negyedik tésztalappal borítsuk be az utolsó diós réteget.
Villával szurkáljuk meg a tetejét több helyen.
Következhet a sütés! 170 fokon előmelegített sütőbe tegyük és légkeverőn süssük 25-30 percig. Nem baj, ha a teteje kissé megbarnul, csak ne égjen el! (Ha nagyon pirulna, fedjük le alufóliával.)
Sütés után hagyjuk teljesen kihűlni.
A tetejét csokimázzal borítjuk. Ehhez vízgőz felett olvasszuk fel a darabokra tördelt étcsokit, s ha már felolvadt, keverjük hozzá az olajat.
A csokimázat öntsük a tészta közepére és spatula segítségével egyenletesen oszlassuk el a teljes felületen. Ha kezd megdermedni, óvatos mozdulatokkal villával hullámos mintákat rajzolhatunk bele.
Hagyjuk lefedve hűvös helyen legalább egy napig, majd éles késsel szeleteljük!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.