A tudósító. Budapesten látható a világ első, állandó Robert Capa életmű-kiállítása
Robert Capa mindössze 41 évet élt. Budapesten született Friedmann Endre néven 1913. október 22-én, és taposóaknára lépve hunyt el az indokínai háborúban 1954. május 25-én. A világhírű fotográfus munkásságával – képeivel és hozzáállásával – mély hatást gyakorolt a közönségre, örökre megváltoztatta a fotóriporteri szakma normáit és hozzájárult a történelem megértéséhez és az emlékezéshez.
A fotográfus képeiből 2023. június 13-án nyílt kiállítás Budapesten a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ új, 500 négyzetméteres kiállítóterében. A Központ kiemelt feladata a magyarországi Robert Capa-gyűjtemény gondozása, bemutatása és fejlesztése.
„Ha nem elég jók a képeid, nem voltál elég közel”
– ez volt Capa szakmai hitvallása (a budapesti kiállításon külön falrészt kapott az idézet), és a közelség, amennyiben véres háborúkat dokumentáló fotóriporterekről van szó, egyenlő a halált megvető bátorsággal, ami végül Capánál végzetesnek bizonyult. Capa otthonosan mozgott a világban, ismerte a celebritások csillogó világát is, stúdiómunkái, portréi is ismertek – több neves külföldi magazinnak dolgozott -, mégis, a haditudósító szerepe emelte igazi ikonná. Több földrészen is kereste a veszélyes helyzeteket, szeretett benne lenni az események sűrűjében, ennek köszönhetően fontos kordokumentumokat, drámai felvételek sokaságát hagyta hátra örökül.
A Magyar Állam 2008-ban vásárolta meg a 937 képből álló Mestergyűjtemény sorozatot, ezzel New York és Tokió mellett Budapest vált a Capa-hagyaték legfontosabb őrzőjévé. Ennek megkoronázása a világ első, állandó Robert Capa életmű-kiállítása, melynek a 10 éves Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ új kiállítótere ad otthont. Az egyedülálló tárlat a Mestergyűjtemény-sorozatból mintegy 138 fényképet vonultat fel, Capa életének fontosabb állomásain keresztül, és az életmű által meghatározott témák szerinti feldolgozásban.
Capa öt harcmezőt járt meg tudósítóként, egyik legismertebb felvétele a spanyol polgárháborúban készült, 1936-ban egy milicista golyó általi halálának pillanatát örökítette meg a córdobai fronton, ez az ikonikus felvétel is látható a kiállításon. Nagy hatást váltottak/váltanak ki Capa II. világháborús képei is, különösen a véres normandiai partraszállás, melyet egyedül dokumentált. Capa volt ugyanis az egyetlen fotográfus, aki 1944. június 6-án hajnalban, a partraszállók első hullámával Normandia földjére lépett. Ezek a felvételek is láthatók természetesen a kiállításon.
A háborút, a harcokat, a katonákat a lövészárokban vagy éppen a hátország mindennapjait a résztvevő megfigyelő pozíciójából fényképezte, mély együttérzéssel. Ott volt a katonákkal, ott volt az események közepén és a halál közvetlen közelében dokumentálta a történteket. Ezzel a közelséggel, ezzel a részvétellel alkotta újra a háborús fotográfia műfaját.
Robert Capának köszönhető a modern fotóriporter alakjának megszületése.
Robert Capa jelentős hatást gyakorolt a fotóriporteri szakmára és a háborús fotózásra. Képei és munkássága nemzedékek sorának nyújtott és nyújt inspirációt. A Capa által megtestesített etikai elvek és elhivatottsága azóta is fontos alappillérei a fotóriporteri szakmának.
A kiállítás kényelmesen 1-1,5 óra alatt járható be.
A kiállításon felvonultatott gyűjtemény anyagáról itt található információ: robertcapaexhibition.capacenter.hu/gyujtemeny
A kiállítótér weboldala: capacenter.hu
2011-ben kezdődött a történetem a Facebookon. Online magazinként 2013 óta létezem. Független vagyok. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.