A vietnámiak legfinomabb húslevese: pho csirkehússal
Aki a magyar húsleveshez szokott, nem feltétlenül fogja elsőre ízletes(ebb)nek találni a pho levest, egyszerűen azért, mert más ízvilághoz szoktak az ízlelőbimbóink. Vietnámban ezt a levest akár reggeli gyanánt is fogyasztják. Meghódította az egész világot, és ez nem véletlen – könnyű, laktató, vitalizáló leves.
A pho fűszerezése teljesen más, mint a mi húslevesünké, például nincsenek benne leveszöldségek. A pho különlegessége a fűszerezés-ízesítés mellett az, hogy tálaláskor kerülnek bele extrák: friss fűszernövények gazdagon, apróra vágva, chili pehely, szójaszósz, üveg- vagy rizstészta, babcsíra, és a hús apróra vágva, lime- vagy citromgerezd. A pho alaplé készülhet marha-, csirke-, kacsahúsból, de garnélával is készítik.
Sokféle recept létezik. A phoról az az általános nézet, hogy akkor igazi, ha több óráig fő vagy folyamatosan, szünet nélkül, ahogy a profik csinálják. Otthoni körülmények között egy családi adag 1,5 óra alatt is tökéletes lesz, ha csirkehúst használunk, a marhából készült változat valamivel hosszabb ideig készül.
Hozzávalók
2 közepes megmosott vöröshagyma félbevágva (a héját nem kell eltávolítani!)
1 fej (nem gerezd!) megmosott fokhagyma félbevágva (a héját nem kell eltávolítani!)
kb. 5 centi hámozott gyömbér hosszában félbevágva
2 egész szerecsendió
5-6 szem kardamom
1 fahéj rúd (kínai fahéjt ajánlanak hozzá, de megfelelő a nálunk ismert fahéj is)
3-4 csillagánizs
2 csirkefarhát
1/2 csirkemell
1-2 ek szardella paszta
1-2 csokor friss koriander apróra vágva
1-2 csokor friss petrezselyem apróra vágva
kis maréknyi apróra vágott metélőhagyma és vagy apróra vágott póréhagyma és vagy újhagyma
só ízlés szerint
mokkáskanálnyi cukor (opcionális)
lime
chili pehely vagy friss chili
üveg- vagy rizstészta
babcsíra (nem konzervet, hanem friss tálcás csírát érdemes beszerezni!)
szójaszósz
Elkészítés
A húst hideg vízben feltesszük főni (közepes hőfokon főzzük). Ha felforrt, mérsékeljük a hőfokot, távolítsuk el a habot a tetejéről és főzzük tovább.
A félbevágott vöröshagymát, fokhagymát, gyömbért egy serpenyőben kezdjük el pirítani. Nem kell olajat hozzáadni. Tegyük mellé a fűszereket is, a fahéjrudat, a kardamomot, a szerecsendiót, a csillagánizst. Addig pirítsuk, amíg a vöröshagyma és a fokhagyma a vágott részen sötétbarna színt nem kap. Ekkor tegyük hozzá a leveshez az egészet, sózzuk és főzzük tovább. A csirkehús hamarabb megfő, mint a marha- vagy a kacsa, de így is legalább egy órán át főzzük. A főzésidő végefelé adjuk hozzá a szardellapasztát. (Nem kell félni tőle!) A szardella paszta meglehetősen sós, ezért figyeljünk a sózásra. A leveshez adhatunk kevés cukrot is.
Az üveg- vagy rizstésztát főzzük puhára (érdemes főzés előtt hideg vízben áztatni fél óráig).
Szűrjük le a levest, a húst fejtsük le a csontról, a húst és a főtt csirkemellet is vágjuk apróra.
A tálalással kapjuk meg a pho lényegét: egy tálkába tegyünk adagnyi üveg- vagy rizstésztát, húst, babcsírát. Öntsük fel a levessel, majd szórjuk meg gazdagon friss fűszerekkel: koriander, petrezselyem, póréhagyma/újhagyma/metélőhagyma. Szórjuk meg chilivel, keverjünk hozzá kevés szójaszószt, szeletelt vagy gerezd alaposan megmosott lime-ot (vagy citromot). Fogyasztás előtt csepegetessünk bele lime-ot vagy citromot.
A pho-hoz evőpálcikát adnak, a levét pedig rövid nyelű fém kanállal kanalazzák ki.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.