Szikkadt kalács újrahasznosítva – Így készül a bread pudding
Az angol bread pudding szikkadt péksüteményből – zsemléből, kifliből, kenyérből – és kalácsból is elkészíthető. Hasonlóan készül, mint a mákos guba.
A maradék péksütemények, kalács újrahasznosításához majd’ minden nemzetnek van saját receptje. Nálunk mákos gubát, keleten Eish es Serny-t készítenek rózsavízzel, mézzel és karamellel, Indiában pedig a Shahi Tukra hasonló desszert, ami ghível, mandulával és rózsavízzel készül. Az egyiptomi változatot Om Alinak hívják, mazsolával és mandulával ízesítik. A közkedvelt olasz Panettone is felhasználható a recepthez.
Korábban nagyon egyszerűen készítették: a felkockázott száraz kenyérhez, tojást, tejet és cukrot adtak. A 18. században ezt az ételt ajánlották a lábadozóknak és a betegeknek – talán mert a tápláló és kalóriadús összetevők ellenére nem megterhelő. Ma már sokféle ízesítéssel feldobható az alaprecept, az aranybarnára sütött édességet fagyival, vanília- vagy csokoládészósszal öntik le, esetleg gyümölccsel tálalják.
Így készül a bread pudding
Kockázd fel a szikkadt kalácsot! Egy mélyebb tálba önts tejet; nem kell nagyon sok, csak amennyit a kalács el tud szívni. Törj fel egy-két tojást, és keverd el a tejjel. Ha egy nagyobb tepsit meg tudsz tölteni a maradék kaláccsal, három tojást is használj. Édesítsd, ízesítsd a tejes keveréket: szórj bele egy csipet fahéjat, reszeld le egy narancs héját, adj hozzá vaníliaaromát, mazsolát, esetleg apró csokoládédarabokat. Keverd bele a kalácsot, hagyd, hogy a tészta felszívja az ízesített tejet, majd 180 Celsius-fokon süsd aranybarnára! Akkor jó a tészta, ha az alsó része is barnára sült. Hidegen, melegen is tálalhatod.
Szöveg: Tisóczki Aliz
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.