„Ahány nyelvet beszélsz, annyi embert érsz.” Hogyan hat a nyelvtanulás a gondolkodásmódunkra?
Az idegennyelv-tudás hasznosságához nem férhet kétség: azon túl, hogy lehetővé teszi a hatékony kommunikációt más nyelvet beszélő emberekkel, a munkahelyi előmeneteltől a külföldi munkavállaláson vagy továbbtanuláson át az eredeti nyelven történő kultúrafogyasztásig az élet számos területén jelent előnyt. De mennyiben, illetve milyen módon befolyásolja a gondolkodásmódunkat a nyelvtanulás? És vajon számít-e ebben a tekintetben, hogy egy vagy több idegen nyelvet ismerünk? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Hogyan hat az idegennyelv-tanulás a gondolkodásmódunkra?
A nyelvészek és filozófusok álláspontja erősen megosztott a nyelv és a gondolkodás kapcsolatát illetően. Az egyik nézet szerint a gondolkodásunk alapvetően egyforma, és ebből következnek az összes emberi nyelvnek bizonyos jellemzői. Ezzel szemben a nyelvi relativizmus képviselői úgy gondolják, hogy az általunk beszélt nyelv(ek), és az általuk hordozott kultúra befolyásolja, a nyelvi determinizmus hívei szerint pedig egyenesen akár korlátozza is a gondolkodásunkat.
Bár ebben a vitában igazságot tenni, úgy tűnik, lehetetlen, annyit biztosan kijelenthetünk, hogy ha meg akarunk tanulni egy másik nyelvet, akkor a legtöbb esetben arra kényszerülünk, hogy más kategóriák szerint osszuk fel a világot, mint ahogyan azt az anyanyelvünk szerint tesszük. Amikor elsajátítunk egy idegen nyelvet, nemcsak a szavait és a grammatikai szabályait tanuljuk meg, hanem azt a kulturális, illetve kommunikációs közelítésmódot is, amely szerint az adott nyelvet beszélők reprezentálják a világot. Ennek következtében az idegen nyelv használatával újfajta koncepciókat is elmélyíthetünk, amelyek hatással lehetnek a gondolkodásunkra.
Nyelvtanulás és kognitív rugalmasság
A kognitív rugalmasság, vagyis az a képességünk, amely lehetővé teszi, hogy gyorsan alkalmazkodjunk egy új helyzethez, az élet számos területén segít megbirkózni a kihívásokkal. E képesség fejlesztésében kulcsfontosságú szerepe van annak, hogy többféleképpen tudjunk gondolkodni egyetlen tárgyról vagy eseményről, ez pedig szorosan összefonódik a nyelvhasználattal és azzal, ahogyan leírjuk, konceptualizáljuk a világ egyes dolgait. Az idegen nyelvek ismerete kiszélesíti a lehetőségeinket, hogy kreatívabban közelítsünk a kihívásokhoz, ezáltal fejlesztve az analitikus és problémamegoldó képességeinket.
Számít, hogy hány idegen nyelvet ismerünk?
A fentiekből talán arra is következtethetünk, hogy minél több nyelvet ismerünk, annál pallérozottabbá válhatnak kognitív képességeink. Az kétségtelen, hogy a több nyelvet ismerőknek adott helyzetekben át kell térniük az egyik kategóriarendszerről a másikra, ez a nyelvek közötti váltás pedig erősíti a kognitív rugalmasságot. Arra vonatkozóan nemigen van egyértelmű válasz, hogy ebben a tekintetben van-e lényegi különbség a két- vagy többnyelvűség között, ugyanakkor azt több kutatás is alátámasztja, hogy már egy minimális szintű nyelvtudás is képes megváltoztatni a gondolkodásmódunkat. Így az újabb nyelvek elsajátítása egészen biztosan az előnyünkre válik.
Sosem késő – nyelvtanulás felnőttkorban
Amennyiben ilyen szintű kapcsolat van a nyelvhasználat és a gondolkodás között, felmerül a kérdés, hogy felnőttként – amikor az új helyzetekhez való alkalmazkodás már némiképp nehézkesebb, mint gyermekkorban – mennyire van könnyű dolgunk az idegennyelv-tanulással. Habár minden szakember egyetért abban, hogy a nyelvtanulást érdemes minél fiatalabb korban elkezdeni, az idegen nyelvek elsajátításával járó pozitív hatások a felnőtteket ugyanúgy érintik, beleértve a memóriafejlesztést, valamint a problémamegoldó és koncentrálóképesség erősítését is.
Eszközök, amelyek segíthetik a nyelvtanulást
Manapság számos okból előállhat olyan helyzet, hogy messze az iskolaéveken túl is bele kell vágnunk a nyelvtanulásba, különös tekintettel az angolnyelv-ismeretre. Számos szegmens szakzsargonja az angol nyelvre épül, de a multiknál sokszor már a cégen belüli hatékony kommunikáció miatt is alapvető elvárás az angol nyelv ismerete.
Mivel napjainkban már igencsak megváltoztak a felhasználói szokások, és a gyors információszerzés kulcsfontosságú, a papíralapú szótárak már nem minden helyzetben bizonyulnak elégségesnek. Éppen ezért érdemes megfontolnunk az olyan eszközök igénybevételét, mint amilyen a mobilapplikációként is elérhető angol online szótár, amely mindig kéznél van, legyen szó nyelvtanulásról, munka közbeni használatról vagy éppen külföldi utazásról. Az angol online szótárak nemcsak arra képesek, hogy lefordítsanak egy szót, hanem a gyorskereséstől a szavak kiejtésének meghallgatásán át a nyelvi tanácsok és nyelvtani információk nyújtásáig számos extra funkcióval is rendelkeznek.
Az idegen nyelvek ismerete a kulturális érzékenységet is erősítheti
Az idegennyelv-tanulás a gyakorlati előnyein túl tehát kiváló lehetőséget jelent a szellemi fejlődésre és a kognitív képességek javítására is, ezzel pedig életkortól függetlenül segíthet minket az új helyzetekkel és kihívásokkal való megküzdésben. Ráadásul, mivel az idegennyelv-tudás bővítése új perspektívákat nyit meg számunkra, segíthet megérteni más kultúrákat, ami nyitottabbá, befogadóbbá tehet minket – ezzel pedig az empátiánkat és a kulturális érzékenységünket is növelheti.
A címben használt idézet IV. Károlytól származik
Nyitókép: rawpixel
(X)
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.