Akit a saját vőlegénye ölt meg. Gabby Petito megrendítő története a Netflixen
Gabrielle „Gabby” Petito 22 éves volt, amikor 2021. augusztusában egy több hete tartó furgonos túra során eltűnt. Hetekkel később megtalálták a holttestét a Grand Teton Nemzeti Parkban. Eltűnése hatalmas visszhangot váltott ki a közösségi médiában is. Döbbenettel fogadta mindenki, hogy Gabby vőlegénye, a 23 éves Brian Laundrie, közös utazásukat megszakítva, a lány nélkül, a lány furgonjával tért haza a szüleihez. S amikor a hatóság emberei bekopogtattak hozzájuk, hogy Gabby hollétéről információkat gyűjtsenek, sem Brian, sem a szülei nem voltak hajlandóak beszélni. Már ekkor az ügyvédjükre hivatkoztak. A lány élettelen testére csak hetekkel később találtak rá. Ezután Brian – már mint fő gyanúsított – egy Florida állambeli természetvédelmi területen bujkált, végül öngyilkos lett.
A fordulatos és számos tanulsággal szolgáló eset óriási nyilvánosságot kapott Amerikában és világszerte. Az ügy évekkel később most ismét borzolja a kedélyeket, mivel a Netflix februárban tűzte műsorára a tragédiát feldolgozó dokumentumfilmjét. És sok emberben máig sok a kérdőjel. És a felkiáltójel is.
A filmben megszólalnak Gabby szülei és néhány barátja is. Brian oldaláról csak egy fiatal nő vállalta, hogy kamera elé áll, ő és a fiú közeli viszonyt ápoltak még azelőtt, hogy Brian megismerkedett volna Gabbyval.
Brian kezdeményezett Gabbynál, de visszaemlékezések szerint kölcsönös volt az „első látásra szerelem”. Az nem hangzik el, így nem is mondhatom biztosra, hogy a két fiatal a középiskola elvégzése után értelmes célok nélkül élt, nem kezdtek például felsőfokú tanulmányokba, de „kallódásra” utalhat a kalandozás iránti vágyuk is.
Első lépésként a pár Floridába költözött, ahol Brian szülei és nővére is éltek. Gabby eltávolodott fizikailag a családjától, ami akkor is érzelmi kiszolgáltatottságot tud jelenteni, ha a felek között béke van és szeretet.
Az viszonylag hamar nyilvánvalóvá vált, hogy Brian édesanyja nem kedvelte a fia választottját. Ennek egyik markáns jele volt, hogy Gabbyt kijelentette a lakcíméről, valamiért azt akarta, hogy inkább a régi lakcímén tartsák nyilván a lányt.
Brian mégis eljegyezte a lányt, igaz, gyűrű nélkül került sor erre, és a jegyességről Gabby édesapja sem tudott.
Valószínűleg a lány ötlete volt Amerika beutazása – erre utalnak a dokumentumfilmben -, vettek egy fehér furgont, átalakították. Elhatározták, hogy körbeutazzák Amerikát, az élményeikről fotókat, videókat készítenek az Instagramra, YouTube csatornát indítanak.
Egyikük sem mérte fel feltételezhetően, hogy a kötöttségektől mentes, „nomád”, szabad influencer élet mivel jár majd… Rengeteg stresszel, kényelmetlenséggel, kimerültséggel.
Egy ilyen út ráadásul fokozott alkalmazkodást is igényel. Ráadásul az utat dokumentálni akarták a „nagyközönség” számára, legalábbis Gabby, a videókon ezért igyekeztek mindig a legjobb formájukat mutatni. Ez sem lehetett egyszerű…
Már az utazás előtt mutatkoztak feszültségek Gabby és Brian között. Az utazás előtt a lány heti 50 órás munkát vállalt egy gyorsétteremben, s mivel sokat dolgozott, késő éjszakába nyúlóan is, a férfi nemtetszésének adott hangot. Nem tetszettek neki a lány munkatársai sem; többször szóvá tette, hogy Gabby rossz társaságba keveredett.
De úgy tűnt, a konfliktusokat, sérelmeket el tudják simítani. Gabby sok mindent megosztott erről az időszakról a barátnőjével, de ő „csak” annyit érzékelt, hogy Brian erősen fogná Gabbyt, kontrolláló típus.
2021. július első napjaiban indultak a túrára, és nagyjából 17 700 kilométert tettek meg együtt a fehér furgonnal. Az út során több államon és nemzeti parkon haladtak keresztül. Nomadic Statik néven elindult a YouTube csatorna is, de csak egyetlen egy videó került fel rá. A videót több mint 9 millióan látták eddig.
A Netflix filmjében megszólaló ismerősök utalnak arra, hogy a fiatalok között ún. szakmai féltékenység is megjelenhetett. Gabby kezelte a YouTube csatornát, ő vágta a meg a nyers felvételeket, sőt, a közös út végefelé többször kijelentette, hogy egyedül sikeresebb lenne… Bár ezt soha nem tudjuk meg, valószínűleg az anyagiak miatt is kialakulhattak feszültségek kettejük között.
Gabbyt augusztus 27-én látták utoljára, nyilvános kamerák felvételein feltűnt Brian társaságában. Családja szeptember 11-én jelentette be a lány eltűnését, miután nem sikerült felvenniük vele a kapcsolatot. Szeptember 1-jén, Brian egyedül tért vissza Florida államba a furgonnal, amivel addig utaztak.
Miután elterjedt a híre Gabby eltűnésének, nem sokkal rá előkerült egy megrendítő rendőrségi felvétel, ami futótűzszerűen terjedt a közösségi médiában.
Augusztus 12-én a rendőrök igazoltatták őket Utah államban, mivel állampolgári bejelentést kaptak telefonon arról, hogy egy fehér furgont vezető férfi megpofozott egy fiatal nőt, és veszélyesen vezet. A rendőrök leállították a furgont.
Gabby feltűnően rossz érzelmi állapotban volt, sírt. Magát okolta a történtekért, a vitatkozásért, a tettlegességért. Kölcsönösségre hivatkozott, mondván, ő is megütötte Briant, továbbá az OCD betegségét (kényszerbetegségét) említette lehetséges kiváltó okként. A nyilvánosságra került rendőri felvételeken Brian sokkal összeszedettebbnek és lazábbnak tűnt Gabbynál.
A rendőrök elmondták mindkettejüknek, hogy a családon belüli bántalmazás megállná a helyét, s ezért le is tartóztathatnák őket. Nem történt meg, csupán egy éjszakára különítették el a fiatalokat, hogy lehiggadjanak. Gabby a furgonban aludt (!), Briant egy motelben szállásolták el.
Gondoljunk bele! A rendőri igazoltatás, az egyértelműsített bántalmazás után két héttel Gabby meghalt. Megfojtották.
A nyomozás során kiderült, hogy Brian augusztus utolsó napjaiban hosszan beszélt telefonon a szüleivel. Majd ezekben a napokban a jómódű szülők 25 ezer dollárért ügyvédet fogadtak. Úgy, hogy Gabby eltűnését még senki sem tudta.
*
Hogy mi történt az utolsó napon Gabby és Brian között, már soha nem tudjuk meg. Brian táskájából előkerült egy kézzel írt búcsúlevél, amiben a férfi tisztázni próbálta a szerepét, a felelősségét, ám Gabby szülei szerint az ebben foglaltak nem fedik a valóságot.
A bírálók szerint túlzón felhangosított „Petito-ügy” miatt a médiát is éles kritikák érték, mondván, egyes eltűnt személyek nagyobb médiafigyelmet kapnak, mint mások. A jelenség missing white woman syndrome – eltűnt fehér nő szindróma néven vált ismertté.
Talán az is intő jel lehetett volna, hogy Brian éles lőfegyvert birtokolt. Gabby is tudott erről. A férfi végül ezzel a fegyverrel vetett véget az életének, miután gyilkosság gyanújával körözést adtak ki ellene.
Végül, de nem utolsósorban az eset ráirányítja a figyelmet a családon belüli erőszakra, az erőszak sajátos dinamikájára. Gabby az igazoltatás során a rendőri jelenlét mellett sem mert/akart segítséget kérni, pedig láthatóan maga alatt volt. Inkább magát okolta és kiállt a vőlegénye, Brian mellett, noha láthatók voltak az ütésnyomok a karján és a fején. (Brian testén is voltak hasonló sérülések.)
Sem a rendőröknek, sem Gabby családjának, barátainak nem fordult meg a fejében, hogy a kapcsolat tragédiával végződhet.
Szomorú történet. Nem egyedi eset.
Nyitókép: Netflix
M. M.
Érintetteknek: hol kaphatnak segítséget?
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.