Amikor az igényesség a felsőbbrendűséget szolgálja: a sznobizmus pszichológiája
Sznobizmus. Gyakran használjuk ezt a fogalmat, és érdemes kicsit belemenni, mi minden állhat a sznobság – mint megnyilvánulási, viselkedési séma – mögött. A sznobéria – bár sokszor külsőségekben is megnyilvánul -, nem feltétlenül az anyagiasság talaján virágzik, megnyilvánulhat például szellemi, kulturális síkon is.
„Különb vagyok másoknál!”
Az általános definíció szerint a sznob viselkedés a felsőbb társadalmi körök életmódjának mímelése, utánzása, de mint arra a mindsetpszichologia.hu cikke is rámutat: „minden osztályban fellelhetők a sznobéria motívumai, csupán más értékmérő található a fókuszban”. A témát kutató pszichológusok szerint a sznobok különbnek akarják beállítani magukat másoknál, viselkedésük a középszerűség lekicsinylésére irányul. Azt a látszatot igyekeznek fenntartani, hogy kitűnnek az ún. átlagból. Eszerint választanak társaságot, párt, programokat, ruhákat, kiegészítőket stb. (A sznobizmus élteti az ún. aranyásó, gold digger jelenséget is.)
Nem sznob, csak igényes?
Ha azt gondoljuk, hogy a sznobizmus egyet jelent az igényességgel, nem a sznobéria lényegére tapintunk. Mert bár a sznobok valóban élnek-halnak a minőségért (pontosabban a látszatért), az életmódjukkal, választásaikkal, kapcsolódásaikkal a saját felsőbbrendűségüket hirdetik; lekicsinylők lehetnek mindazokkal, akik nem felelnek meg az általuk feállított mércének. És valójában ez a sznobizmus rákfenéje.
Minél nyitottabb, elfogadóbb valaki, annál inkább értékként kezeli a társadalmi sokszínűséget.
Tipikusan sznob sémák, megnyilvánulások
Elitizmus
A sznobok hajlamosak úgy érezni, hogy a saját társadalmi osztályuk, gazdasági helyzetük vagy kulturális hátterük miatt felsőbbrendűek másokhoz képest.
Nagyzolás
Szeretnek felvágni a vagyoni helyzetükkel, luxuscikkeikkel, ismeretségi körükkel vagy azzal, hogy milyen előkelő helyekre jutnak el stb.
Lekicsinylés
Hajlamosak másokat lekicsinyelni vagy lenézni azért, mert nem tartoznak ugyanabba a társadalmi csoportba vagy kulturális közegbe.
Előítélet, a másság elutasítása
Ha csak tehetik, kerülik azokat az embereket vagy helyeket, melyek nem illeszkednek az elképzelésükbe arról, hogy mi számít elfogadhatónak vagy kívánatosnak.
Érzéketlenség
Mit jelent ez a sznobizmussal összefüggésben? Marie Antoinette francia királynénak tulajdontják a szállóigévé vált mondatot: „Ha a szegényeknek nem telik kenyérre, akkor egyenek kalácsot.” Vagyis a sznobok hajlamosak szemellenzőt viselni; a saját szükségleteik érdeklik őket, a zárt köreiken kívül eső társadalmi problémákra kevéssé érzékenyek.
Fotó: Andrea Piacquadio/Pexels
Mindezekből következik, hogy a sznobizmussal általában nem szimpatizálunk, és ezzel tisztában vannak a sznobok is. (Nem hülyék.) Van, akit ez hidegen hagy, van, aki nyíltan vállalja, hogy sznob, azok pedig, akik szeretnek mások előtt jó színben feltűnni, visszafogják a sznobizmusukat, de a séma ettől még eleven bennük. Elutasíthatják például azokat a helyeket vagy eseményeket, amelyeket nem tartanak „elitnek,” vagy csak olyan emberekkel barátkoznak, akik hasonló társadalmi helyzetűek. Nem szeretnek túllépni a saját komfortzónájukon, megismerni más kultúrákat és perspektívákat.
Fontos megjegyezni, hogy intellektuális és kulturális síkon is virágozhat a sznobéria, ilyenkor az értékmérő a tudás, a megszerzett diplomák társadalmi-gazdasági rangja vagy „minősége” és mennyisége.
Lehet-e sznob egy gyerek vagy tinédzser?
Sznobbá válhatunk felnőttkorban, különféle hatások nyomán, de már gyermekkorban elsajátíthatjuk a sznob attitűdöt, ha ilyen környezetben szocializálódunk. Ha egy gyermek olyan környezetben nő fel, melyet az elitizmus és a kulturális felsőbbrendűség jellemez, hajlamos elfogadni ezeket az értékeket és hozzáállást.
Ékes példa erre, amikor már alsós diákok között elindul a versengés: kinek vannak márkás játékai, holmijai, ki milyen helyen töltötte a vakációt…stb.? Azok a gyerekek, akik nem tudnak ebben a versenyben lépést tartani, kirekesztődhetnek, gúnyolódás célpontjává válhatnak. Előfordul, hogy az a gyerek vagy tinédzser, aki ragaszkodik a divatos és drága ruhadarabokhoz, lekicsinyli azokat, akik nem követik a legújabb divattrendeket, és megfigyelhető az is, hogy olyan barátokat igyekeznek választani, akik jó anyagi háttérrel, hasonló társadalmi státusszal rendelkeznek.
Persze az iskolai teljesítménnyel összefüggésben is megjelenhet a sznobizmus: egy diák lenézheti azokat, akik rosszabb jegyeket kapnak, és úgy érezheti, hogy a teljesítménye alapján felsőbbrendű náluk.
Miért érdemes ezzel a jelenséggel foglalkozni? A sznobizmus gyermekközösségekben kiközösítéshez, bántalmazáshoz vezethet. Az elfogadás, az empátia és a sokszínűség tisztelete a jól működő közösségek és az egészséges társadalom alappillérei.
Nyitókép: Cottonbro/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.