Életünk. Díjazták a legjobb képírókat, mutatjuk a kedvenceinket. A 38. Magyar Sajtófotó Kiállítás november közepéig látogatható a Capa Központban
A 38. Magyar Sajtófotó Pályázat legjobb pályaműveiből nyílik tárlat Budapesten, a 38. Magyar Sajtófotó Kiállítás szeptember 9. és november 15. között tekinthető meg a Capa Központban. A kiállítás a nyitónapon, szeptember 9-én ingyenesen látogatható.
A 38. Magyar Sajtófotó Pályázatra 267 fotográfus által 2488 pályamű érkezett be. A fotóriporterek munkáin keresztül újra láthatjuk, felidézhetjük az előző esztendő legfontosabb politikai eseményeit, szomorú és vidám történéseit, az egyre nagyobb hangsúllyal jelentkező globális és helyi környezeti változásokat. Felidézhetjük a kiemelkedő sportversenyeket, eredményeket, visszaidézhetjük a legemlékezetesebb kulturális rendezvényeket és újra szembesülünk a sokszor elszomorító, megoldatlan társadalmi problémákkal, vagy éppen örülhetünk annak, ha a képek a helyzet javulásáról számolnak be.
– A 38. Magyar Sajtófotó Kiállítás szerepe az emlékezés és emlékeztetés szempontjából most még nagyobb a korábbiaknál. Hiszen az elmúlt hónapokban, a világjárvány kitörése óta, alaposan megváltozott az életünk, és megváltozott a dolgok jelentése és jelentősége. Új fogalmakkal ismerkedtünk meg, és azok az életünk részévé váltak. A vesztegzár többé nem csak egy furcsa, nehezen értelmezhető szó egy Rejtő-regény címében, hanem a mindennapi valóságunk. A koronavírusról annyit mindenképp megtanultunk, hogy valami, ami hosszú időre megváltoztatja az életünket.
A Capa Központban, a sajtófotó kiállításon látható nagydíjas képsorozatok, Hajdú D. András és Kovács Bea munkái, vagy Ajpek Orsolya képriportja a Hableány tragédiájáról, Mohai Balázs és Urbán Ádám koncert- illetve cirkuszfotói – amelyek mostanában el sem készülhetnének –, nem csak a sokszor szomorú, néha vidám és időnként felemelő eseményekre, történésekre emlékeztetnek, hanem arra is, hogy nem is olyan régen volt egy normális életünk – olvasható a sajtóközleményben.
André Kertész-nagydíj
A legjobb emberközpontú, dokumentarista fotók számára létrehozott Mindennapi élet kategóriában Kovács Beát díjazták, az Éber kóma című képsorozatáért.
A képsorozat hátteréről: Balkovics Sándor és felesége, Márti, 2017. júniusától ápolja otthon lányukat, Sárit, akit 2016. július 4-én gázolt el a zebrán egy sofőr. A lány azóta éberkómában van, ami állandósult vegetatív állapot stabil keringéssel. Szeme nyitva, de kapcsolat nem teremthető vele. A baleset után 10 agyműtéten esett át, de állapota fokozatosan romlik. Koponyájában nő az agyi nyomás, de az orvosok már nem tudnak a lányért többet tenni. Sári szüleinek naponta kell megküzdenie a reménytelenséggel, és azzal, hogy az életfunkciók fenntartását szolgáló kezeléseket Sári rosszul viseli. A fizikai és lelki teherbíróképességét próbára tevő mindennapokban sikerült olyan kreatív elfoglaltságot találniuk, amely kikapcsolódást biztosít, erőt nyerve ezzel a monoton és megterhelő mindennapokhoz. Magyarországon kb. 12 000 szülő ápolja otthon tartósan beteg, vagy súlyosan fogyatékos családtagját. Az ápolt sorsa szempontjából fontos az ágyát körülvevők érzelmi gazdagsága, fizikai és lelki teherbíró képessége.
Escher Károly-díj
Fenntarthatósági díj (2020-ban alapított, új kategória
Kedvenceink, a teljesség igénye nélkül
Karácsonyvárás
A tízgyermekes Majtényi-család készülődik a karácsonyra kétszobás, szombathelyi lakásukban. Gábor, a legidősebb, már elköltözött. A másodszülött, Vivien, korábban a Viktóriában rúgta a bőrt. Még itthon lakik, állandó éjszakás, ezért nappal alszik. A 17 éves Szandra a legjobb tanuló mind közül, Dodó focizik, Petra az SZKKA-ban kézilabdázik, szélső poszton. András tíz éves, Péter nyolc, Gabriella hét, ő szeptemberben kezdi az iskolát. A kép elkészültéhez a 4 gyertya adta a fényt
Kavicsok
Az elfeledett Kavicsos-tó pici szigetei.
A szennyezés művészete – A növekedés rejtett költségei
Az év minden napján dolgozik a buldózer az aluminiumgyártásból származó mérgező hulladékot körülzáró gát mentén, hogy megelőzzék a szivárgást és az esetleges gát áttörését. A felvétel Spanyolországban készült, helyszín: San Cibrao, Galícia
A díjazott pályaművek a 38.sajto-foto.hu weboldalon láthatók
A fotókiállítás helyszínén, a Capa Központban megvásárolható a legjobb pályaműveket tartalmazó évkönyv. A sajtófotókat a következő hónapokban máshol is bemutatják, először Gödöllőn lesz látható szeptember 12-től.
Nyitókép: © Hajdú D. András/Magyar Sajtófotó – a 38. Magyar Sajtófotó Kiállítás nagydíjasa Társadalomábrázolás, dokumentarista fotográfia kategóriában
A sajtónagydíjas képsorozat hátteréről írja a fotográfus: nyolc évvel ezelőtt robbant a sajtóban, hogy a festői környezetben fekvő nagybányán a cigányságot fallal választotta el a helyi önkormányzat a város többi részétől. Az alpolgármester szerint sok a bűncselekmény a környéken, egészségtelen a hely, jogvédők szerint azonban a város elkülöníti a lakókat, ami miatt még a román állam is vizsgálatot indított. A polgármester szerint a fal, amit ők kommunikációs szempontból csak kerítésnek hívnak a megoldás az eldurvult helyzetre. Emellett a családok helyzetének végleges megoldását és jobbátételét 2013-ra ígérte. Azóta eltelt hét év, így újra visszamentem továbbfotózni a sorozatot, amelyből kiderül, hogy a fal, és városvezetés további törekvései zsákutcának bizonyultak.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.