Életünk megszépítői: a kisállatok. Mire figyelj, ha tengerimalacot, hörcsögöt tartasz vagy tartanál?
A tengerimalac és a hörcsög – a kutya és a macska után – a legelterjedtebb házikedvencek Magyarországon. Tartásuk jóval egyszerűbb, mint a ragadozóké, ezért sok család dönt inkább mellettük, ha állattartásra adják a fejüket. Ám a tengerimalac és a hörcsög tartásának is vannak buktatói. Ebben a cikkben a legfontosabb tudnivalókat gyűjtöttük össze róluk.
Bár a kisebb termetű kedvencek közé tartoznak, az igényeik nagyok. Az egyik legfontosabb különbség a két állat tartásában, hogy a tengerimalacot tilos egyedül tartani, a hörcsög pedig csak egyedül tartható. A tengerimalac-tartás során a legjobb felállás, ha egy ivartalan hímmel él együtt egy vagy több nőstény. Új tengerimalac érkezésekor először két hét karantént javasolt tartani. Ezzel elkerülhető, hogy élősködőket vagy egy lappangó betegséget átadjon a meglévő állatoknak. Csak akkor lehet elkezdeni az összeszoktatást, ha a karantén után egészségesnek bizonyult. Fontos a fokozatosság, nem kerülhetnek azonnal közös ketrecbe. A hörcsögtartás során az egyik leggyakrabban elkövetett hiba, hogy a gazdi többet tart egy helyen. Sajnos a hörcsög akár meg is ölheti fajtársát, ha össze van zárva vele, mivel az esetek többségében nem tűrik meg egymást. Így neki jobb egyedül.
A tengerimalac akár 5-8 évig is élhet. Ezzel szemben a hörcsög általában csupán 2-3 évig él. Ám ez idő alatt is mély kötődés ki tud alakulni a gazdi és a kedvenc között.
A tengerimalac minimum 120*50 cm alapterületű karámban vagy ketrecben tartható. Ezek jól szellőznek és biztonságosak. Mászni nem tud, de ugrani igen, ezért karám esetében úgy kell elhelyezni a polcokat, hogy ne tudjon kiszökni róluk. A lakhelyen legyen vastag alomréteg, illetve legalább annyi házikó, ahány tengerimalac él együtt. A nagy ajtós, több bejáratos bújóhelyeket kedvelik. Kaphat alacsonyan elhelyezett függőágyakat és puha fekhelyeket is. A hörcsög lakhely legyen egy legalább 80*50 cm alapterületű ketrec vagy terrárium. Ebbe kerüljön minél több fa házikó és búvóhely, illetve egy legalább 28 cm átmérőjű, nem rácsos futókerék. A vastag alomban szeret ásni, a csincsillahomokban pedig hemperegni és tisztálkodni. Fontos, hogy huzat és erős napfény ne érje a zsákmányállat helyét, mert könnyen megbetegedhet vagy hőgutát kaphat.
A felelős állattartás egyik alappillére a helyes táplálás. Erre különös figyelmet érdemes fordítani, hogy a kiskedvenc sokáig egészséges maradjon. A tengerimalac fűevő állat, a széna a fő tápláléka, ami sosem fogyhat el előle. Csak lassú, fokozatos szoktatás után ehet friss füvet, mert a hirtelen sok friss élelemtől felpuffadhat, mehet a hasa, és meg is halhat. Egy kevéske táp is adható a széna mellé, de csak olyan, amelyik egyforma szemekből áll, és legalább 20% a rosttartalma. A magvak, gabonafélék nem tesznek jók a tengerimalac fogaknak és az emésztésének, ezekre nincs szüksége! A gyümölcsöket, zöldségeket is jobb kerülni. Kiegészítő eleség gyanánt adhatóak zöld növények: tyúkhúr, kapor, málnalevél. A C vitamint a tengerimalac szervezete nem tudja előállítani, ahogy az emberé sem, ezért a pótlására mindig ügyelni kell. Ezzel szemben a hörcsög fő tápláléka a magkeverék, amit naponta kell adni neki némi zöldséggel vagy mezei növénnyel kiegészítve. Egy jó minőségű hörcsög magkeverék legalább 25-40 féle összetevőből áll. Továbbá a hörcsögnek szüksége van állati eredetű fehérjeforrásra is néhány naponta. Erre a célra a szárított rovarok a legideálisabbak. Ami hasonló a 2 fajban, hogy a tengerimalacnak és a hörcsögnek is szüksége van friss ivóvízre egy tálban vagy itatóban. A vizet naponta frissre kell cserélni.
Mivel zsákmányállatok, így a ragadozóktól el kell különíteni őket, és más állattal sem találkozhatnak, ismerkedhetnek. A tengerimalac és a hörcsög is érzékeny egzotikus állat. Nem minden esetben könnyű felismerni egy kezdődő betegséget, mert sokáig képesek titkolni. A rendszeres átnézés és a súlymérés segíthet abban, hogy a gazdi időben észrevegye, ha gond van. Minden testi és viselkedésbeli változás utalhat betegségre, amivel minél előbb egzotikus szakállatorvoshoz kell fordulni. Az általános állatorvosok általában sajnos nem elég képzettek ahhoz, hogy szakszerűen ellássák a tengerimalacot és a hörcsögöt.
A cikk a Hörcsögmentés (Együtt a Kisállatokért Alapítvány) és a Magyar Tengerimalac-védő Közhasznú Egyesület segítségével készült. Ha tanácsra lenne szükségünk, vagy gondolkozunk az örökbe fogadáson, bátran vegyük fel velük a kapcsolatot!
Hörcsögmentés: horcsogmentes@gmail.com
Együtt a Kisállatokért Alapítvány: info@ragcsalomentes.hu
Magyar Tengerimalac-védő Közhasznú Egyesület: info@tengerimalacok.hu
Nyitókép: Livia Novakova/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.