Kreatív készségfejlesztés: őszi képeslap készítése nagyovisokkal, kisiskolásokkal
Ennek a látványos őszi képeslapnak a kivitelezése remekül fejleszti a gyerekek kézügyességét, kreatív készségeit; nagyovisoknál, kisiskolásoknál elősegíti a helyes ceruzafogás alkalmazását, és a kézíráshoz szükséges vonalvezetés gyakorlásához is tökéletes. Vegyes technikával készül, vízfestékkel, zsírkrétával, tűfilccel és filctollal dolgozunk. Ovis vagy iskolai foglalkozások keretébe beiktatható, de otthon is meg lehet vele próbálkozni, nem ördöngösség.
Szükséges eszközök
1 db rajzlap vagy akvarell papír
1 fehér, citromsárga vagy más világos árnyalatú olajpasztell vagy zsírkréta
1 db A4 fénymásolópapír
fekete színű tűfilc
fekete filctoll
ragasztó stift
olló
levélformákhoz letölthető sablon – én ezt a sablont használtam >>
A készítés menete
Először érdemes a képeslap színes hátterét elkészíteni, mert száradnia kell.
A képeslap méretre vágott (4 részre osztott) rajzlapot vagy akvarell papírra először rajzoljunk egyszerű mintákat olajpasztellel vagy zsírkrétával. A csíkos, hullámos minta kiindulásnak tökéletes. Ha fehér krétát használunk, nem lesz feltűnő a papíron, a mintát majd a festék teszi láthatóvá.
Jöhet a foltozás! Foltozásos technikával színezzük a rajzlapot vagy az akvarell papírt. Ehhez rendelkezésre állnak segédeszközök, nyeles szivacsecset vagy szivacshenger (lásd fotók), de egyszerű háztartási szivacs is tökéletes hozzá (4 részre is darabolhatjuk a mosogatószivacsot, így gazdaságosabb).
A szivacsot enyhén vizezzük be, majd nyomogassuk a vízfestékbe, és a szivaccsal törölgessük át az alátétre helyezett papírt. A festéket felvihetjük ütögető mozdulatokkal, húzhatunk a papírra csíkokat, a lényeg, hogy lehetőleg ne maradjon fehér felület. Többféle szín felvihető a papírra, de színváltás előtt a szivacsot mossuk ki, hogy a színek ne keveredjenek, a papíron persze egymásba folyhatnak, így szép foltos lesz a háttér és az olajpasztellel, zsírkrétával rajzolt minta is láthatóvá válik.
Hagyjuk száradni a papírt, következhet a levelek dekorálása. Ennek lényege a szabad rajzolás, bármilyen részletgazdag mintát alkothatunk fekete tűfilccel a levelekre. Minél aprólékosabb a rajz, annál jobb, erre vezessük rá a gyerkeket! A minták egy részét fekete filctollal ki is színezhetjük, de akkor szép a falevél, ha a világos részek és a vonalrajzok dominálnak rajta.
Ha elkészültünk a levél dekorálásával, ollóval vágjuk körbe a levelet, majd stifttel ragasszuk rá a színes (remélhetőleg már száraz) háttérre.
Ezzel a technikával egy teljes A4-es méretű rajzlapot is megtölthetünk, ez esetben több levelet ragaszthatunk a papírra.
Látványos őszi dekor, tapasztalataim szerint a felső tagozatosokat is leköti. Nincs két egyforma alkotás, öröm látni a gyerekek munkáit.
Alkotókedvű felnőttek is elkészíthetik természetesen.

Alapító-főszerkesztő
Több mint két évtizedet töltöttem az írott média világában, szinte minden klasszikus sajtóműfajban kipróbálhattam magam újságíróként, szerkesztőként. 2006-2012 között építészeti szakújságíróként, PR-szakemberként voltam aktív, szakmai kiadványok és rendezvények létrejöttében közreműködtem. Az eletszepitok.hu weboldalt 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszakanyarodtam eredeti hivatásomhoz; gyermekjóléti alapellátás keretében általános és középiskolásokkal foglalkozom, prevenciós, edukációs, pályaorientációt támogató foglalkozásokat tartok, érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a szociális kompetenciafejlesztés és a készségfejlesztés áll. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetben szereztem mesterdiplomát, okleveles szociális munkás, felsőfokú intézményi kommunikátor, újságíró és kiadványszerkesztő képesítésekkel rendelkezem.