Farkasok közt fekete bárány. Amikor nem egy családtag, hanem a családi rendszer bántalmazó
Gyakran hallunk, olvasunk manapság a párkapcsolati erőszakról, arról azonban ritkábban esik szó, amikor a kiterjedtebb családi rendszer működik bántalmazó módon. Ilyenkor nem egy ember, hanem több személy, egymással összefogva, egymáshoz idomulva fejti ki ezt a ártalmas hatást, egy vagy több ún. fekete bárányt kipécézve a családi körben.
Ez az írás főként az áldozatoknak szól. A bántalmazó, másokat elnyomó, leuraló típusok nehezen látják be, hogy valami nem stimmel a működésükkel. Jellemző reakcióként felháborodnak, feldühödnek, ha ezzel szembesítik őket. Miközben kontrollt, korlátozást nem tűrnek, ők maguk kontrolláló és korlátozó módon viselkednek.
Amikor a családi rendszerben ismered fel ezt a működést/dinamikát, a saját jól felfogott érdekedben előbb-utóbb komoly döntést kell meghoznod.
Miért? Ha csendben tűrsz vagy konfrontálódva ellenállsz, nem változik semmi. Ha magadat lenullázva alkalmazkodsz, behódolsz, az érzelmi- és érdekszövetséget alkotó családtagok játékszere leszel. Sokáig beleragadhatsz ebbe a szorult helyzetbe. Ez pedig méltatlan. Betegítő.
Hiába is igyekeznél megfelelni, alkalmazkodni, annak az önértékelésed látná kárát. Illúzió, hogy cserébe szeretnének. Legfeljebb megtűrnének.
Ahol a szeretet számodra megalázó feltételekhez kötött, ahol a szeretetért küzdened kell vagy állandóan bizonyítanod, ott nem vagy jó helyen. Ott valójában nem számítasz. Ha a saját családodról van szó, akkor sem. Szörnyű és fájdalmas eljutni eddig a felismerésig, de a szabadulás útja ennél a pontnál kezdődik.
Lépj tovább onnét, ahol nem számíthatsz elfogadásra, őszinte érdeklődésre, érzelmi támogatásra vagy valódi segítségre! Nem vagy jó helyen ott, ahol az átmeneti gyengeségedet kihasználva szánalmasnak állítanak be, kigúnyolnak, kiröhögnek, és azért drukkolnak, hogy a padlóról ne tápászkodj fel.
Az emberség nehéz sorshelyzetekben mutatkozik meg. Olyankor lehull minden máz, csak a metsző igazság marad. A tisztánlátásért utólag hálás leszel.
Mit tehetsz, ha te vagy a család fekete báránya?
Először is, ne magyarázkodj másoknak! Ne próbálj meggyőzni senkit arról, hogy igaztalanul aggatták rád ezt a szerepet! Nincs miért magyarázkodnod! Ha becsületesen élsz, ha nem ártasz senkinek, ha teszed a dolgod, az idő téged fog igazolni. A hazugságokat hagyd meg nekik, mantrázzák csak! A hazugságaik visszahullanak a fejükre. Egy idő után hiteltelenné és nevetségessé válnak.
Mire nem számíthatsz a család fekete bárányaként?
A bántalmazóid belátására és bocsánatkérésére.
Mire számíthatsz a család fekete bárányaként?
Először is a legjellemzőbb reakcióval: az áldozathibáztatással.
A bántalmazóid azt fogják állítani, hogy rászolgáltál erre a szerepre.
Azt mondják majd, hogy a fekete bárányságod valójában nekik rossz, mert felforgattad az életüket. Kiérdemled a kiközösítést, a piszkálódást, a sok sunyiságot és megalázást, a szeretetlenséget stb.
Jellemző reakció lehet részükről az is, hogy az egész fekete bárányosdi csak a te beteg elmédben létezik, és szerintük sosem volt semmiféle megkülönböztetés, játszma, szeretetlenség, érzelmi bántalmazás meg pláne! Túl élénk a fantáziád, túlzottan érzékeny vagy, mentálisan gyenge, paranoiás. Nem mondasz igazat.
Hajmeresztő téveszméiddel valójában te bántalmazod a családot. A jókat.
***
A családi rendszerben a bántalmazásnak hasonló a működési elve, mint az iskolában. Általában egy-két vezéregyéniség próbálja ellehetetleníteni az áldozatot. Azért képesek ezt elérni, mert vannak szövetségeseik, ők az ún. csatlósok. A többiek pedig, bár kívülállónak, semlegesnek tekintik/mondják magukat, valójában a bántalmazó(ka)t erősítik azzal, ha nem állnak az áldozat(ok) mellé. Akár csak egy, a család előtt nyíltan felvállalt jó szóval vagy gesztussal.
Az iskolai bullying kapcsán azt tartják hatékony megoldásnak a hozzáértők, hogy a bántalmazókat kell az áldozatok támogatásával közömbösíteni. Ugyanezen elvet követve a családi rendszerben is így lehetne megfékezni a bántalmazás folyamatát. Ez viszont karakánságot, objektivitást és érzelmi intelligenciát követel. Ahogy általában a gyerekközösségekben a hatalomról, a hatalomfitogtatásról szól a bullying, a családi bántalmazásnál is ez lehet a mögöttes ok.
A bántalmazás erődemonstráció, konkrét érdekek is állhatnak mögötte. Semmi köze az intimitáshoz és a bizalomhoz, melyek az érzelmileg jól működő család fontos alappillérei.
Nyitókép: cottonbro studio/Pexels
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.