Életem gluténmentesen. Kiss Dóri könyve
Kiss Dóri 2012 augusztusában hiánypótló felületként Gluténmentes élet néven blogot indított azzal a céllal, hogy segítsen gluténérzékeny sorstársainak. Az eltelt öt év tapasztalatait, a betegséggel folytatott küzdelem tanulságait osztja meg első könyvében.
Életem gluténmentesen
Dóriról 2012 nyarán derült ki, hogy gluténérzékeny. Tizenkilenc éves volt ekkor. A tanulmányaival volt elfoglalva, s bár voltak tünetei, egy dologra figyelt fel: nagyon sovány volt. Nem is törődött volna ezzel – írja a kötetben -, ha nem teszi szóvá minden második ismerőse.
A diagnózis váratlanul érte, ráadásul minden információt magának kellett apránként összegyűjtenie. Az internet ugyan már ekkor tele volt információval a gluténérzékenységgel kapcsolatban, de a mindennapokon ezek nem jelentettek segítséget. 2012 augusztusában elindította Gluténmentes élet c. blogját, elkezdte megosztani a tapasztalatait, kikísérletezett receptjeit és a számára bevált termékek körét. Blogját egyre többen olvasták, közösség szerveződött köré.
Most pedig már könyv formában is megosztja az olvasókkal, hogyan cseppent bele a gluténmentes életbe, mi történt vele a diagnózis óta; 35 gluténmentes receptet is ismertet a kedvencei közül.
Részletek a könyvből
A legkorábbi tünetek kisiskoláskoromban jelentkeztek, a metszőfogaimon kialakuló zománchibák képében. (…)
(…) hiába ettem, a kilók csak nem akartak felkúszni rám. Emellett apró is voltam, egészen 6. osztályos koromig alig nőttem…
(…) elkezdődött a gyomorsavmizéria, amely aztán évekig húzódott, és kíméletlenül megkeserítette az életemet. (…) A gimnáziumi éveim alatt már sehova nem mentem savlekötő nélkül. Igazából az sem használt…
(…) tovább fogytam.
Majd érettségi után Dórinál állandósultak a rosszullétek, folyamatosan hányinger gyötörte, puffadt, nem tudott enni. Mindez lelkileg is megviselte.
– Utólag derült ki – írja -, hogy a gluténérzékenység egyik gyakori tünete, a depresszió kínzott – egy évig küzdöttem vele úgy, hogy nem is tudtam róla.
Végül az édesanyja kezdett arra gyanakodni, hogy gluténérzékenység állhat a háttérben. Az általános laborvizsgálat eredményei ezt nem igazolták vissza – minden érték rendben volt – a minimális vashiányt leszámítva. A tünetek alapján gasztroenterológushoz küldték, elvégezték a szükséges vizsgálatokat. Kiderült, hogy Dóri nemcsak glutén-, hanem laktózérzékeny is.
Dóri az életmódváltás nehézségeiről, kihívásairól is ír a könyvében, nemcsak gyakorlatias megközelítésben – a lelki oldalát is körbejárva, sőt arról is ír, hogy milyen embertípusokhoz kell a gluténérzékenyeknek hozzászokniuk, miután megkapták a diagnózist. Tanulságos… El kell viselni például azt, hogy száznegyvenkétszer is el kell magyarázni, hogy a gluténérzékenység nem egy új őrület, hanem egy autoimmun betegség, amin nem lehet változtatni.
A könyv informatív, személyes hangvételű; Dóri saját konyhai kísérletezései nyomán készült finomságok receptjeivel, fotóival tarkított.
Az egyik legfontosabb tulajdonságom, amit a gluténérzékenységnek köszönhetek, hogy sokkal erősebb lettem lelkileg, erősebb, mint azt valaha is hittem – vallja a fiatal szerző. Remek könyv, a témában autentikus szerzőtől.
A kötet a Boook Kiadó gondozásában jelent meg.
Dóri blogja: http://glutenmenteselet.blogspot.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.