Középiskolába készülőknek: hogyan hozd magad formába a felvételi napjára? Letölthető munkafüzet
2024. január 20-án tartják a központi írásbeli vizsgát a 6 és 8 évfolyamos gimnáziumokba, a kilencedik osztályba és az Arany János Programba jelentkezők számára. Akik valamilyen oknál fogva lemaradnak, azoknak január 30-ára szervezik a pótló központi írásbeli vizsgát. A felvételi vizsga eredményeiről február 9-én értesíti a jelentkezőket az Oktatási Hivatal.
A felvételizőknek 10 feladatból álló magyar nyelv és matematika feladatlapot kell megoldaniuk, erre 45-45 perc áll rendelkezésükre. Az eredményeket abban az oktatási intézményben tekinthetik meg – jellemzően 4-5 nap – elteltével, ahol megírták a felvételit. A javított felvételi lapot sem a diákok, sem a szülők nem vihetik ki az iskolaépületből, de felvételt készíthetnek róla, és ezt ajánlott is megtenni, hiszen javítást az Oktatási Hivatal weboldalán közzétett megoldókulcsok alapján célszerű ellenőrizni, és az esetleges javítási hibákat, észrevételeket jelezhetik a javítást végző intézményben. Gyakran előfordul, hogy az észrevételek plusz pontokat hoznak, vagyis a kifogásokat jogosnak találják. S mivel nagy a verseny, sok esetben 1-2 ponton is múlhat, hogy a diák bekerül-e az általa első helyen megjelölt középiskolába.
Nagy az izgalom januárban a felvételizők körében, és sokan gondolják úgy, hogy nem szabadna az általános iskolásokat ilyen fokú megmérettetésnek, stressznek kitenni.
Felkészíthetők-e a gyerekek arra, hogy 45 perc alatt a legjobb formájukat hozzák? Gyerekekkel foglalkozó szakemberként úgy gondolom, sok mindenre felkészíthetők, de a felkészítést időben kell elkezdeni. Ennek részét képezheti többek között az is, hogy a rendelkezésre álló időkerettel (írásbelin tantárgyanként 45 perc) okosan tudjanak gazdálkodni és lehetőleg minden feladatot megoldjanak a legjobb tudásuk szerint.
Az Oktatási Hivatal weboldalán 2001-ig visszamenőleg elérhetők a korábbi évek felvételi feladatlapjai a hozzájuk tartozó megoldókulcsokkal, a felvételi előtt állók számára remek lehetőség a gyakorláshoz.
A középiskolák jelentős része nem elégszik meg a tanulmányi eredményekkel vagy a központi írásbeli vizsga eredményeivel, így az írásbelit szóbeli vizsgák követik. A felvételi tantárgyakból komplett tételsort állítanak össze, komoly követelményt támasztva a felvételizőkkel szemben – az elvárásokról a középiskolák a honlapjukon adnak tájékoztatást.
A felvételizőknek tehát a szóbeli vizsgákra is fel kell készülniük tanulás mellett.
Kétségtelenül nagy rajtuk a nyomás.
Információs kincsesbánya felvételizőknek: sulinavigator.hu
Létezik egy informatív, nagyon jól használható portál, a sulinavigator.hu, amely információs kincsesbánya a felvételizők számára. A sulinavigator.hu mögött egy nonprofit civil csoport áll. Nyilvános információk összegyűjtésével és rendszerezésével támogatják a középiskolai felvételi érintettjeit, elsősorban a felvételiző diákokat és családjukat.
– Önkéntesként azon dolgozunk, hogy a középfokú beiskolázás eljárását, annak szervezettségét és objektív tényezőit világossá, érthetővé tegyük az iskolák, szülők és felvételizők számára – írják a weboldalon.
Konkrét és könnyen érthető igazodási pontok biztosításával átláthatóbbá kívánják tenni a középiskolai felvételi folyamatát. Segítenek abban, hogy a diákok jó eséllyel optimális számú, és kompetenciáiknak, motivációiknak megfelelő iskolát vegyenek fel a listájukra.
A túl sok iskola/tanulmányi terület jelölése szükségtelen megterhelés a diákok és a felvételiztető iskolák számára is – érvelnek -, míg a túl kevés vagy rosszul felmért jelentkezés a diák számára a felvételi ajánlat nélkül maradás kockázatát rejti. Fontosnak tartják, hogy az aktuális tanév felvételizői nyíltan és egyértelműen kapjanak visszajelzést a teljesítményükről.
Hogyan támogathatjuk a felvételi előtt álló gyermekünket?
Felvételi előkészítő munkafüzet pedagógiai szakpszichológustól
Eppel-Pásztor Adrienn pedagógiai szakpszichológus a Facebook oldalán tett közzé hasznos információkat tartalmazó felvételi előkészítő munkafüzetet diákok és szülők számára. Érdemes áttanulmányozni.
Sok sikert kívánunk minden felvételizőnek!
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.