Kreatív öngyógyítás: Mentális elsősegély napló. Stresszkezelési eszköztár kezdőknek és haladóknak
„Az élet viharaival szemben olyan légy, mint a madár, amely, ha a fát kivágják alóla, nem a mélybe zuhan, hanem a magasba száll.” Eötvös József
Nem sok emberrel találkozunk mostanában, aki ne szenvedett volna nagyfokú feszültségtől, stressztől és szorongástól ebben a súlyos problémákkal terhelt időszakban.
A rendkívüli események jelentősen megnövelték bennünk az alapfeszültséget, így a mindennapi terheket is nehezebb vinni, ha pedig valami újabb, váratlan nehézség elé kerülünk, könnyen úgy érezhetjük: nem bírjuk tovább.
Ez az állapot erősen igénybe veszi a szervezetünket, rontja a közérzetünket és bizonyos mértéken felül már akadályozza az eredményes megküzdést is. Elemi érdekünk tehát, hogy igyekezzünk mindent megtenni saját lelki egészségünkért, ami rajtunk múlik.
A Mind Art pszichológusai, Pál Kata Dorottya és Sas Eszter Krisztina, kincset érő eszközt terveztek ehhez: a Mentális elsősegély naplót, amelyet alkalomszerűen is igénybe vehetünk, ha úgy érezzük, hogy maga alá temet egy adott helyzet feszültsége, szorongása, és gyorsan enyhíteni szeretnénk a nyomást. De a segítségével kialakíthatunk egy olyan stresszkezelési rutint is, amely segítségünkre lehet abban, hogy általában véve jobban bírjuk a hétköznapok terheit, és kevésbé viseljenek meg az élet hullámzásai.
A szerzőpáros sokféle kipróbált, tudományos bizonyítékokon alapuló módszert gyűjtött össze a kötetben. Sokfélék vagyunk, kinek ez működik jobban, kinek az, de biztosak lehetünk benne, hogy találunk a könyvben olyat, ami szükség esetén nekünk is beválik majd.
– Ahhoz, hogy hosszú távon elérjük azt a stabil állapotot, amely kibírja a hánykolódást, fontos, hogy kialakítsunk egy saját önstabilizációs repertoárt – olvasható a könyv ajánlójában. A napló ebben is a segítségünkre lesz, hiszen számos különböző stesszkezelési technikát mutat be, melyekkel kedvünkre kísérletezhetünk, amíg ki nem tapasztaljuk, hogy nekünk mi válik be a legjobban. Így olyan hétköznapi szokásokat alakíthatunk ki, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy hatékonyan tudjunk megküzdeni a stresszel, és könnyebben lendüljünk át azokon az akadályokon, amelyeket az élet elénk gördít.
Ez a könyv – napló – sok-sok gyakorlatias tippel, változatos önreflexiós feladatgyűjteménnyel szolgál, ezért olvasás közben feltétlenül legyen egy ceruza a közelünkben (a kezünkben).
Kamaszoknak is hasznos olvasmány, sorvezető ez a napló, és ajánljuk azoknak a pedagógusoknak, diákokkal foglalkozó szakembereknek, szülőknek is, akik stresszkezeléshez, pozitív megküzdéshez szeretnének jó támpontokat adni a középiskolás korosztálynak.
A tartalomból
I. Minden, amit a stresszről tudni érdemes
Mi is a krízishelyzet?
Részlet a kötetből
A krízis számunkra kiemelten jelentős, érzelmileg hangsúlyos fordulatok következtében kialakuló kritikus helyzet, amely felborítja az életünkben addig meglévő egyensúlyt és bizonytalan átmeneti állapotot hoz létre. Mivel nem tudjuk elkerülni, kénytelenek vagyunk szembenézni vele. Figyelmünket és energiáink nagy részét arra fordítjuk, hogy átlendüljünk rajta és visszaállítsuk a stabilitást. Azonban a szokásos problémamegoldó eszköztárunkat bevetve nem boldogulunk vele, így új módon szükséges a helyzethez viszonyulnunk, új megoldásokat kell találnunk.
(…) A krízishelyzet többféle módon végződhet.
- pozitív kimenetel esetén sikeresen megküzdünk és valódi megoldást találunk a helyzetre
- kompromisszumot követve alkalmazkodunk egy korábban nem elfogadható helyzethez
- nem hatékony módon oldjuk fel a helyzetet, mely egyéb problémákat idéz elő
- ha nem sikerül megoldanunk, bele is ragadhatunk a krízishelyzetbe, amiben idővel teljesen kimerülünk
II. Hogy vagy, de úgy igazán?
III. Stresszkezelési eszköztár
Részlet a könyvből
Ha éppen stresszesebb időszakon megyünk keresztül, fontos, hogy legyenek azonnali és gyakorlati megoldásaink arra, hogy csillapítsuk a feszültséget, valamint visszataláljunk a nyugalmunkhoz. Felfoghatjuk ezeket azonnali stresszoldó gyorssegélyként is, amelyekkel könnyedén és rövid időn belül csökkenthetjük a stresszt.
A könyv ehhez kapcsolódóan egyszerű hétköznapi tevékenységeket, öngondoskodási módokat, relaxációs, meditációs technikákat és mozgásos gyakorlatokat mutat be. A szerzők kitérnek arra is, hogy mik azok a dolgok, amiket semmiképp se tegyünk, ha éppen stresszesek vagyunk, mivel a pillanatnyi stresszoldás dacára hosszú távon inkább negatív hatással lehetnek ránk.
IV. Állítsd össze a saját stressz-túlélőkészletedet!
A könyv a Kulcslyuk Kiadó gondozásában jelent meg, 2022-ben
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.