Leánykökörcsin, a tavasz hírnöke. Természetes élőhelyein óvjuk a védett vadvirágot!
A leánykökörcsin (Pulsatilla grandis) vagy másik közkeletű nevén, a leányka, hazánkban többfelé megtalálható, de tőlünk nyugatra már ritkaságnak számít. A száraz gyepek egyik legkorábban nyíló virága; sűrűn szőrözött, bundás virágkelyhei beharangozzák a tavasz érkezését.
Európai faj, Dél-Németországban, a Kárpát-medencében, az Észak-Balkánon és Ukrajnában fordul elő. Magyarországon a leggyakoribb.
A sűrű szőrtakaró a fagyos tavaszi éjszakákon védi a kehelyszerű virágot a túlzott lehűléstől. Az ibolyaszín virágokat főként a hidegebb napokon is repkedő poszméhek porozzák be. A növény igen erős és hosszú karógyökeret fejleszt, mellyel az extrém száraz élőhelyein a vízutánpótlását biztosítja.
A leánykökörcsin Magyarországon 1982 óta védett növény, természetvédelmi értéke 10 ezer forint. Dekoratív, szép virágai gyakran csábítják a kirándulókat virágszedésre, ám a letépett kökörcsinek perceken belül ellankadnak. Ezért óvjuk a növényt a természetes élőhelyén, elégedjünk meg virágainak látványával!
Gyönyörű virágai miatt sok esetben próbálkoznak kiásásával és kertbe ültetésével is. Ezek a próbálkozások a hosszú karógyökér miatt sikertelenek.
Nyitókép: Bóka Zsuzsa/Pixabay
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.