A közösségi média és az önkép viszonya. A szelfi-diszmorfia, mint mentális zavar
A szelfi-diszmorfia egy viszonylag új fogalom, amely a közösségi média és az önkép közötti összefüggéseket vizsgálja. A diszmorfia (testképzavar) egy olyan pszichológiai állapot, amikor valaki túlzottan kritikus a saját megjelenésével kapcsolatban, és gyakran torzított képet alakít ki magáról. A szelfik és a közösségi média platformok (Instagram, TikTok) pedig fokozhatják ezt a problémát, mivel az emberek folyamatosan összehasonlítják magukat másokkal, és tökéletesebb képet próbálnak mutatni.
Dr. Tijion Escho plasztikai sebész írta körül először a szelfi-diszmorfia jelenségét, ami egy újfajta mentális zavar. Ennek lényege, hogy az illető nem érzékeli magát reálisan, nem tudatosul benne, hogy másként néz ki a szelfiken, mint a valóságban. Az orvos ugyanakkor azt is tapasztalja, hogy egyre többen fordulnak plasztikai sebészhez, mert a képszerkesztő applikációkkal átalakított, felturbózott fotójukra szeretnének hasonlítani.
A szelfi-diszmorfia, avagy a közösségi média egészségre gyakorolt hatásai
Torzított valóság
A közösségi média platformokon a felhasználók gyakran tökéletes, retusált, szerkesztett képeket osztanak meg magukról. Ezek a képek nem tükrözik a valóságot, de mégis egy irreális szépségideált teremtenek. A szelfiknél használt szűrők, retusáló alkalmazások és mesterséges intelligencia alapú szerkesztések még inkább eltorzítják a valóságot.
A mesterséges intelligencia által keltett illúziók
A közösségi médiában posztolt tartalmak, az ezekre érkezett reakciók (lájkok, kommentek) azt mutatják, hogy sokan egyelőre a mesterséges intelligencia által genereált fotórealisztikus képeket nem tudják a valódi felvételektől megkülönböztetni, ráadásul a közlők gyakran nem jelölik, hogy AI-képről van szó, sőt, érzelmekre ható történetet is írnak a bejegyzéshez. Ez a követőszerzés és a lájkvadászat legújabb taktikája.
Itt látható egy megtévesztő AI-kép a Facebookról és a hozzá írt szöveg (eddig 34 ezer lájkot kapott!)
Összehasonlítás és önértékelési problémák
A szelfik nézegetése és mások képeivel való összehasonlítás alááshatja az önbizalmat. Sokakban az az érzés alakulhat ki, hogy nem elég jók, mert nem felelnek meg az online felületeken látott tökéletes képeknek. Ez különösen azoknál a fiataloknál nagy probléma, akik még az önazonosságukat keresik és könnyen befolyásolhatók.
Testképzavarok kialakulása
A szelfi-diszmorfia gyakran vezethet testképzavarokhoz, mert a magukat „tökéletlenebbnek” érző felhasználók a közösségi médiában látott ideálokhoz szeretnének hasonlítani. A testképzavarok súlyos mentális és egészségügyi problémákhoz vezethetnek, beleértve a depressziót, a szorongást vagy akár az önkárosító viselkedést, a szélsőséges diétákat.
Függőség a külső visszajelzésektől
A szelfik közzététele és a lájkok, kommentek számának figyelése függőséget okozhat. Ha egy kép nem kap elég pozitív visszajelzést, az azonnali bizonytalanságot válthat ki. A valós társas interakciók háttérbe szorulhatnak, sokan inkább a virtuális világban keresik a megerősítést.
Összegezve: a szelfi-diszmorfia problémája abban rejlik, hogy a közösségi média és a modern, folyamatosan fejlődő technológia olyan torz valóságot teremt, amely nehezen különböztethető meg a valóságtól. Ez az önértékelésre, a mentális egészségre és a társadalmi kapcsolatokra is kedvezőtlen hatással van. A probléma kezeléséhez fontos a tudatosság, a valósághű önkép kialakítása és a közösségi média egészséges, „kiegyensúlyozott” használata.
Végzetes szelfi-balesetek
A szelfizés közben történt halálos balesetek egyre gyakoribbak. Sokan kockáztatják az életüket annak érdekében, hogy tökéletes szelfit készítsenek veszélyes helyeken, veszélyes környezetben, és ez időnként tragédiába is torkollik. Egy 2018-as tanulmány szerint 2011 és 2017 között 259 ember halt meg szelfizés közben, a tanulmány a Journal of Family Medicine and Primary Care című tudományos folyóiratban jelent meg. Az azóta eltelt időben is hallhattunk halálos kimenetelű szelfi-balesetekről, magyar érintettségről is tudunk.
Ajánló
Vers – Szegény Zsuzsi, a szelfizéskor
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.