Új iskola, új kihívások. Hasznos tanácsok tiniknek tanévkezdéshez
Ha szeptembertől új iskolában folytatatod a tanulmányaidat, ez az írás neked szól. Érthető, hogy nagy izgalommal várod az iskolakezdést, egy újabb fontos mérföldkőhöz érkeztél. Szeretnék néhány hasznos tanácsot adni az új kezdethez.
Legyél nyitott!
Új társakat, új pedagógusokat ismerhetsz meg. Tiszta lappal indulsz, hagyd magad mögött a korábbi kellemetlen élményeidet! Legyél nyitott az új élményekre és a tanulásra! Rengeteg új ismeretet szerezhetsz, ezáltal a személyiséged tovább formálódik, gazdagodik.
Tudd, hogy a legnagyobb akadályt gyakran saját magunk meghaladása jelenti. Törekedj arra, hogy a legjobbat, a lehető legtöbbet hozd ki magadból! Hidd el, meglesz az eredménye! Ne hagyd, hogy a kishitűség irányítson! Kérdezz bátran, próbálj ki új dolgokat, ne félj a kihívásoktól!
Hidd el, hogy képes vagy a kisebb-nagyobb akadályok leküzdésére, és tudd, nem egyedül kell megvívnod a küzdelmeket. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy nyíltan kommunikálj a pedagógusaiddal, a diáktársaiddal, a szüleiddel, szeretteiddel!
Hagyatkozhatsz a megérzéseidre, tudni fogod egy idő után, hogy kikben bízhatsz, kik támogatnak. Figyelj a kölcsönösségre! Te is bíztass, segíts másokat, amikor szükségük van erre!
Építs kapcsolatokat!
Az iskolai élet nemcsak a tanulásról szól! Új barátokat szerezhetsz, az iskolában gyakran életre szóló barátságok születnek. Legyél kedves és segítőkész a többiekkel, ne habozz kapcsolatokat építeni! Nem az a cél, hogy mindenki egyformán, rajongásig kedveljen, ez – bármennyire jó fej is vagy -, nem fog menni. Minőségi kapcsolatokra törekedj, nem a mennyiség a lényeg! A felszínes barátság nem igazi barátság, törekedj bizalmi, őszinte kapcsolatok kialakítására a számodra legszimpatikusabb emberekkel. A közös érdeklődési kör, a sok mindenben egyező életszemlélet jó alap a barátság elmélyüléséhez.
Ne kapcsolódj csak azért másokhoz, hogy tartozz valahova, tarts három lépés távolságot, ha nem tudsz velük egy húron pendülni, ha nem szimpatikus számodra az, amit képviselnek. Meg kell húznod a határaidat!
Ha ebben nehézséget érzel, kérj segítséget! Bátran keresheted az iskolapszichológust vagy a szociális segítőt – hidd el, diszkrétek, titoktartás köti őket, azért vannak az iskolában, hogy a diákoknak segítsenek!
Nyíltan kommunikálj!
Nyílt, világos, őszinte kommunikációval sok félreértés és konfliktus megelőzhető. Nyugodtan kérdezz, ha valamit nem értesz, ha valami bánt! Ha rosszul esik valami, ne tarsd magadban, beszélj róla egy tanárral vagy a szüleiddel vagy az iskoládban elérhető segítő szakemberekkel!
A becsületed, a méltóságod nem sérülhet. Te is ebben a szellemben közeledj másokhoz!
Gazdálkodj okosan az időddel!
Érdemes már a tanév elején újragondolni az időgazdálkodásodat! Mérd fel, mennyi időt kell töltened iskola után tanulással, mi fér bele a szabadidődbe. Használj naplót vagy digitális naptárat a fontos események nyomon követésére! Figyelj a határidőkre, ne halogass!
Okos időgazdálkodással mérsékelheted a frusztrációt, a szorongást és kevésbé érzed magad kimerületnek.
Próbáld meg élvezni a tanulást!
A tanulmányi siker nemcsak a tehetségen múlik, hanem a szorgalmon, a befektett munkán is.
Legyél kitartó, lásd magad előtt a távlati céljaidat, és főleg: ne félj segítséget kérni, ha valamelyik tantárgy nehezebben megy!
Jelezd az elakadást a pedagógusodnak, a szüleidnek! Jelezd, hogy segítségre van szükséged! Próbálj szervezni osztályon belül tanulócsoportokat, így egymást is tudjátok támogatni a tanulásban.
Kövesd az érdeklődésedet!
Az előtted álló években komolyabb önismeretre is szert tehetsz. Próbáld tudatosan figyelni, milyen tantárgyak, tevékenységek és kihívások érdekelnek és inspirálnak leginkább. Ez segíthet abban, hogy a számodra legmegfelelőbb pályára lépj a későbbiekben.
Az érdeklődés és a szenvedély a siker két fontos összetevője.
Figyelj a fizikai és mentális egészségedre!
Vigyázz a testedre és az elmédre is! Étkezz egészségesen, kerüld a káros szerek használatát, aludj eleget, és próbálj napi rendszerességgel mozogni, ha lehet, iskolaidőn túl is.
Ha erős nyomás alatt vagy, úgy érzed, túl nagy a stressz, beszélgess erről iskolában elérhető szakemberrel, hidd el, megbízhatsz benne, az a feladata, hogy segítsen. Nem fog kiadni senkinek, amit megosztasz vele, az kettőtök között marad.
Azt azoban jó, ha tudod, a titoktartást az iskolapszichológusnak, szociális segítőnek, mentálhigiénés szakembernek csak akkor kell betartania, ha nem vagy közvetett vagy közvetlen (élet)veszélyben, ha nem vagy a szüleid által súlyosan elhanyagolva fizikailag, érzelmileg, és nem bántalmaznak odahaza vagy a diáktársak az iskolában.
Összefoglalva: az új iskola rengeteg új lehetőséget és sok izgalmas élményt tartogat számodra. A kötelezettségek ellenére is próbáld meg élvezni az iskolai éveket, az oktatás a fejlődésedet, kiteljesedésedet szolgálja, az élet minden területén hasznát veheted az megszerzett ismereteknek. Szorítok neked azért, hogy befogadó, elfogadó, segítőkész és inspiráló közösség várjon az új iskoládban.
Bízz magadban, drukkolok neked!
Alapító-főszerkesztő
Több mint 20 évet töltöttem az írott média világában újságíróként, szerkesztőként, megyei és országos lapoknál.
Az eletszepitok.hu online életmód magazint 2013-ban hoztam létre.
2018-ban visszatértem eredeti hivatásomhoz, általános és középiskolásokkal foglalkozom. Érdeklődésem középpontjában az élménypedagógia, a tanulásmódszertan, a pályaorientáció, a szociális kompetencia- és a készségfejlesztés áll.
A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán diplomáztam, majd az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán végeztem el felsőfokú szakképzést. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetében szereztem mesterdiplomát. Évek óta alkalmazom általános iskolások körében az Igazgyöngy művészeti iskola „Szociális kompetenciafejlesztés vizuális neveléssel” módszertanát.
MÚOSZ-tag vagyok, az Idősügyi és Szociális párbeszéd Szakosztály, valamint a Társadalompolitikai Szakosztály tagja.