A testtömegindex változik az életkor előrehaladtával. Hogyan tartsuk fenn az egészséges BMI-t 40 éves kor után is?
Á, az öregedés örömei! Egyesek számára ez azt jelenti, hogy megbecsülik a tapasztalatot és a bölcsességet. De a kornak megvannak a maga hátrányai is – például, hogy egy mérettel nagyobb farmernadrágot kell vennünk, vagy hogy a hagyományos mérlegről digitálisra kell váltanunk, mivel a testsúlyunk az idő múlásával fokozatosan növekszik.
Bármennyire is azt kívánjuk, bárcsak ez lenne az egyetlen dolog, amit a kor megváltoztat rajtunk, de van még egy sajnálatos hatás, mégpedig hogy ami a tányérunkra kerül – az hogyan befolyásolja a testtömeg indexet.
Nézzük meg közelebbről, hogyan változik a BMI az élet során, valamint adunk néhány tippet arra vonatkozóan, hogyan tudjuk jobban nyomon követni az egészségügyi értékeinket az élet bármely szakaszában.
Hogyan befolyásolja az életkor a BMI-t?
A testtömeg index kiszámítása a testzsír mértéke a testsúly és a testmagasság alapján számolva. Felnőttek esetében használják annak meghatározására, hogy testsúlyuk a koruknak megfelelő egészséges tartományon belül van-e. A BMI az egészség fontos mutatója lehet, mivel betekintést adhat abba, hogy a testösszetétel hogyan változik az életkor előrehaladtával.
A testtömeg index kor szerint természetes módon változni kezd. Általában a testzsír növekszik, az izomtömeg pedig csökken az életkor előrehaladtával. A testzsírnak ez a fokozatos növekedése az idősebb felnőtteket olyan betegségek kockázatának teheti ki, mint az elhízás, ezért fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogyan változik a testösszetétele az idő múlásával. A BMI és az életfolyamatok megismerésével jobban megértheti, hogyan változik testösszetétele az életkor előrehaladtával.
A BMI jellemzően a 40-es vagy 50-es évek végéig emelkedik az életkor előrehaladtával, ami a már említett természetes öregedési folyamatnak tudható be, amelynek során a testzsír felhalmozódik, míg az izomtömeg csökken.
Fontos, hogy figyelembe vegyük a testtömeg index kor szerinti igényeit, és ennek megfelelően változtassunk az étrendünkön és az életmódunkon. A rendszeres testmozgással kombinált egészséges táplálkozás elengedhetetlen ahhoz, hogy a BMI-t hosszú távon az egészséges tartományban tartsuk.
Az idősebb felnőtteknek különös elővigyázatossággal kell eljárniuk BMI-jük figyelemmel kísérése során, mivel az öregedés természetes folyamata nagyobb életmódbeli változások vagy súlygyarapodás nélkül is magasabb BMI-t eredményezhet.
Vannak-e előnyei a magas BMI-nek?
Először is, azok, akiknek magasabb a BMI-jük, általában jobb testösszetételűek, több testzsírral és kevesebb izomtömeggel rendelkeznek. Ez a testösszetétel segíthet megvédeni az olyan állapotoktól, mint a csontritkulás és a csontok meggyengülése miatt bekövetkező esések kockázata, amelyek a következők miatt következnek be túlzott testzsír.
Másodszor, a magas testtömeg index csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség és más krónikus betegségek kockázatát a jobb testösszetétel miatt.
Harmadszor, a magasabb testtömeg indexű embereknél alacsonyabb lehet bizonyos ráktípusok, például a vastagbél- és mellrák kockázata.
Végül, a túlsúlyos vagy elhízott emberek általában tovább élnek mint az alacsonyabb testtömeg indexűek.
A testtömeg index kor szerinti kiszámolása azonban az egészség és a fittség fontos mutatója. Tanulmányok kimutatták, hogy ez a szám az életkor előrehaladtával növekszik; ezért az egyének életkorának előrehaladtával gondosan kell ügyelni az egészséges testsúly fenntartására. Ezenkívül a testtömeg index felhasználható a krónikus betegségek, például a szív- és érrendszeri betegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatának kitett egyének azonosítására.
Ezért fontos az életkorának megfelelő testtömeg index fenntartása. Ha ez túl alacsony vagy túl magas, az egészségügyi problémákhoz vezethet. A BMI kor szerinti kiszámítása segíthet meghatározni hogy az ön testsúlya a korának megfelelő normál tartományban van-e. A Goldentree.hu ehhez egy megbízható kalkulátort kínál. Ezzel az eszközzel könnyedén nyomon követheti életkor szerinti ideális súlyát és biztosíthatja, hogy az az optimális szinten maradjon.
Hogyan számítják ki?
A testtömeg index kiszámítása egy egyszerű számítás, amelyhez az Ön testsúlyára kilogrammban és magasságára centiméterben van szükség.
A BMI kiszámításához kezdje azzal, hogy megszorozza a kilogrammban megadott testsúlyát önmagával, majd ossza el ezt a számot a centiméterben kifejezett magasságával. Ez a számítás adja meg a BMI-értékét.
A BMI-értékének a következő kategóriák egyikébe kell esnie: alultáplált (18,5 alatti), normál (18,5-24,9), túlsúlyos (25-29,9) vagy elhízott (30 vagy annál magasabb).
Bár a BMI kiszámítása hasznos ahhoz, hogy képet kapjunk a lehetséges egészségügyi kockázatokról, az általános egészségi állapot értékelésénél fontos figyelembe venni más tényezőket is, mint például az életkor, a genetika, az általános fittségi szint és az életmód, mint például az étrend és a testmozgási szokások.
A BMI-számítás etnikai hovatartozás, nem és korcsoport szerint is változhat, mivel a különböző populációk testösszetételében és zsíreloszlásában különbségek vannak.
Például a sportolóknak magasabb lehet a BMI-jük a megnövekedett izomtömeg miatt, míg az idősebb felnőtteknek alacsonyabb lehet a BMI-jük az életkorral kapcsolatos tényezők, például a csökkent izomtömeg és az öregedéssel járó csontsűrűség-csökkenés miatt.
Ideális testsúly nőknek, életkor szerint
A nők életkor szerinti ideális testsúlya fontos fogalom, amelyet figyelembe kell venni az egészséges test és életmód fenntartása érdekében. Noha nincs általános válasz, van néhány általános irányelv, amely segíthet kiszámítani az ideális testsúlyt az Ön korcsoportja számára.
Ahogy a nők öregednek, az izomtömeg változása és a menopauzával járó hormonális változások miatt az ideális testsúlytartományuk kissé eltolódhat. A 45-54 éves nők például általában több izomtömeggel rendelkeznek, mint a fiatalabbak, így náluk a BMI magasabb lehet, mielőtt az egészségtelennek minősülne.
Emellett a menopauza alatt csökken az ösztrogénszint, ami a testzsír és a vízvisszatartás növekedését okozhatja, ami a korábban elfogadott tartományoknál magasabb ideális testsúlyt eredményezhet.
Ez általában a menopauza után következik be a legdrasztikusabban a nőknél a hormonális változások miatt, ami a testzsír növekedéséhez és a sovány izomtömeg csökkenéséhez vezethet. Ez a testösszetételben bekövetkező változás az élet későbbi szakaszában az olyan állapotok, mint az elhízás és a kapcsolódó betegségek, például a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek fokozott kockázatát eredményezi.
Honnan tudja, hogy túlsúlyos vagy elhízott-e?
Ha az ön BMI-je az Ön korának és nemének megfelelő egészséges tartomány felett van, az azt jelezheti. Ezenkívül az elhízás egyéb kockázati tényezőinek, például a derékbőség megmérése is több információt nyújthat annak meghatározásához.
A pontosabb eredményekért kérjük, konzultáljon orvosával az egyéni testösszetételéről és az elhízás kockázati tényezőiről. A BMI-kalkulátor nem használható diagnosztikai eszközként semmilyen betegség vagy állapot meghatározására, és nem helyettesítheti az egészségügyi szakember tanácsát.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.