Karácsonyi gasztrohagyományok, avagy érdekességek a nemzetek ünnepi asztaláról
A szeretet ünnepének egyik legmeghittebb eseménye a karácsonyi vacsora. A világ minden táján vagy Szenteste vagy karácsony este üljük körül családunkkal az ünneplőbe öltöztetett asztalt, s hogy ilyenkor mit étkezünk, az többé-kevésbé nemzetünk tradícióin alapul. Végigtekintve az ünnepi asztalokon meg kell állapítani, nem csak a magyarok hajlamosak sokat enni az ünnepek alatt.
Ez a kis összeállítás az érdekesebb ételekről készült, a teljesség igénye és a receptek részletes ismertetése nélkül.
Ausztria kedvelt karácsonyi desszertjét, a Sacher tortát egy megbetegedésnek köszönheti. Metternich konyhafőnöke lebetegedett, így az akkor 16 éves Franz Sacher segédszakács feladata volt egy különleges desszert elkészítése néhány prominens vendég részére. Bár a torta ízlett a vendégeknek, mégsem kapott azonnal figyelmet. Sacher legidősebb fia, Eduard Sacher folytatva apja mesterségét, továbbfejlesztette a tortát, és az 1876-os bécsi Hotel Sacherben való bemutatását követően vált híressé.
A hagyományos brazil ünnepi vacsora fő étkét, a karácsonyi pulykát – Ceia de Natal – az éjféli mise után szervírozzák a vallásgyakorló családoknál. Már napokkal karácsony előtt kezdik a készítését, mivel sütés előtt 24 órán át pácolják egy üveg pezsgőben, amit különböző hagymákkal, fűszerekkel, ízesítőkkel stb. bolondítanak meg. Az elkészült pulykát gyümölcsös öntettel és gyümölcsökkel tálalják.
Az Egyesült Királyságban a karácsonyi vacsorát december 25-én költik. Az ünnepi asztalra tradicionális sült pulyka kerül vörösáfonya mártással, pirított burgonyával, paszternák és egyéb zöldségek, és a vacsora végén a karácsonyi szilvapuding. A 19. században még nem pulyka, hanem sült liba került a karácsonyi asztalra.
Mint oly sok karácsonyi hagyományhoz, a karácsonyi szilvapudinghoz is többféle legenda fűződik. Az egyik történet szerint a középkori Angliáig nyúlik vissza az eredete. December 25-én kell készíteni 13 összetevőből, melyek Jézust és a 12 apostolt jelképezik. Minden családtagnak meg kell keverni, keletről nyugatra, a varázslók által bejárt út feltételezhető irányának tiszteletére.
A lengyel ünnepi asztalnál 12 féle ételt szolgálnak fel a 12 apostol emlékére. Ezek egyike sem hús, december 24-én halat, főzeléket fogyasztanak. Mikor az első csillag megjelenik, akkor kezdik a vacsorát, és mindig hagynak az asztalnál egy szabad helyet váratlan vendég számára. A terítő alá némi szalmát tesznek az istálló emlékére, ahol Jézus született.
A karácsonyi vacsorát mindig a barszcz – borscs, azaz a céklaleves kezdi, amit galuskával tálalnak. Kötelező elem még a pontyból készült kocsonya – karp w galarecie, ami képen pont úgy mutat, amit a név alapján elképzelünk. Desszertként a mákos kalácsot (makowiec) kedvelik, és az aszalt gyümölcsökből készült illatos kompótot.
Németországban az advent és karácsony idején kedvelt Christstollen – Krisztuskalács -, azaz a stollen a kalácshoz és a gyümölcskenyérhez hasonlítható, amit kandírozott gyümölcsökkel, mazsolával, dióval, mandulával és fűszerekkel, mint kardamom, fahéj ízesítenek. Sütés után a tetejét cukorral hintik meg.
A stollen Németország legrégebbi tradicionális karácsonyi süteménye, hivatalosan először 1329-ben említették meg, mint Henrik püspök karácsonyi ajándékát. A cukorbevonat miatt a bepólyázott kis Jézusra emlékeztet.
A stollen receptjét itt ismertettük.
A spanyol karácsony egy nagy fiesta, amit széles körben ünnepelnek a családok. Az éjféli misét vagy az órákig tartó karácsonyi vacsorát követően az utcák megtelnek táncosokkal és nézőkkel. Az ünnepi asztalon a sonkás, sajtos, Chorizo kolbászos előételt követően kagylók, halak és tengeri herkentyűk a vacsora további szereplői, előétel, leves és főétel formájában. Kedvelt ünnepi étel a sült bárány – Cordero Asado, a szarvasgombával töltött pulykamell – Pavo trufado is, és a vacsora természetesen desszerttel zárul, amely például a Turron – spanyol mandulás édesség.
Svédországban karácsonykor Risgrynsgröt, azaz tejberizs a reggeli. Nagyon finom, krémes és gazdag étel, mely ízét a fahéj, a barna cukor és a tej adja, fahéjjal kínálják. Ha egy családban több lány van, az egyik tálba egy szem mandulát rejtenek, és aki erre rátalál, ő lesz az első, aki férjhez megy.
Ezt a hagyományt több skandináv, vagy történelmében Skandináviával összefonódó ország is ápolja. Dániában például a karácsonyi vacsora menüjében desszertként fogyasztják, cseresznyeszósszal vagy eperöntettel.
Összeállította: Király-Dobos Beatrix | Nyitókép: Foodie
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.