Augusztus huszadika az új kenyér ünnepe is. Így készül a tökéletes kovászos kenyér. Recept Terikétől
Augusztus huszadika az egyik legrégibb magyar ünnepünk, az államalapító Szent István király, a keresztény magyar államalapítás emléknapja, emellett az új kenyér ünnepeként is számon tartják.
Kányádi Sándor: Nagyanyó-kenyér
Búzát vittem a malomba,
hej, de régen volt,
amikor még a Küküllőn
malom duruzsolt.
Megőröltem a búzámat,
lisztje, mint a hó,
Örült neki a ház népe,
kivált nagyanyó.
Sütött is az új búzából
olyan kenyeret,
illatára odagyűltek
mind a gyerekek.
Azóta is azt kívánom:
legyen a világ
olyan, mint a búza közt
a kék búzavirág.
Mindenkinek jusson bőven
illatos-fehér,
ropogósra sütött, foszlós
nagyanyó-kenyér!
Atkáriné Terikét és különleges házi kalácsait, kenyereit korábban bemutattuk a magazinon. Kértünk tőle egy jó kenyérreceptet, szívesen osztja meg olvasóinkkal.
Hozzávalók
600 ml víz (ez lehet kicsivel kevesebb vagy több, függ a liszt milyenségétől)
1300 g BL55 liszt
7 kávéskanál só (csapósan)
1 evőkanál porcukor
200 g természetes kovász
+ 12 órás kovász
12 órás kovász receptje
300 ml víz
300 g liszt
2 evőkanál olaj ( kihagyható)
20 g élesztő
A 12 órás kovász készítése, sütés előtti napon.
A kovász hozzávalóit egy tálban fakanállal, mint a galuskatésztát, 3-4 perc alatt simára kell keverni. Beborítani, letakarni, hogy ne cserepesedjen meg a teteje.
Természetes kovász receptje
Egy befőttes üvegbe készítem és tárolom a kovászt, nem rakom hűtőbe.
Első nap 4 evőkanál langyos vízbe teszek 4 evőkanál fehér lisztet (BL55), fakanállal összekeverem, majd felverem, mint a galuskatésztát. Utána minden nap 3 evőkanál langyos víz, 3 evőkanál liszt (BL55). Minden nap ugyan abban az időpontban (reggel vagy este) kell etetni. Nem kell megijedni, mert az első 1-2 nap kicsit visszataszító illata van, de a harmadik naptól kezd savanykás, kovászillatúvá válik és lassan kezd emelkedni, majd visszaülepedni.
Ahogy telnek a napok, egyre intenzívebb lesz az illattal és egy hét után már bátran lehet sütni vele!
Hetente sütök ezzel a módszerrel, minden nap etetem a kovászt, és így a sütéskor marad annyi, ami beindítja a következő erjedést. Ha valaki ritkábban süt, akkor be kell tenni a hűtőbe a kovászt és sütés előtti estén kivenni, ismét megetetni. A hűtőben egy-két hétig lehet tartani.
A kenyér összeállítása
Minden hozzávalót dagasztótálba teszek, és addig dagasztom, amíg szép fényes, hólyagos nem lesz. Nem szabad, hogy ragadós legyen, könnyen formázható, inkább kemény, rugalmas tésztává váljon. Dagasztás után már nem szabad lisztezni. Szakajtóban hagyom kelni 30 percig, majd ismét kiborítom a szakajtóból a deszkára (nem lisztezem a deszkát), átgyúrom, és visszateszem a szakajtóba.
A tészta 40-45 perc alatt, 25 fokos hőmérsékleten duplájára kel. A kelesztési idő után, megkerekítem cipónak és teszem a sütőedénybe, majd 15-20 perc után mintázom, cipónak bevágom, éles pengével.
Tálat-tállal beborítva, megvizezett edényben, sütőpapírral bélelve, 230 fokos forró, villanysütőben (gázsütőben, vagy sparheltben) sütöm. Negyven percig sül beborítva, majd fedő nélkül a szép piros szín eléréséig kell sütni, erős, arany barnára. A sütőből kivéve rácsra teszem és lespriccelem vízzel.
Terike blogja, sok-sok remek recepttel >>
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.