Évente 2-300 tonna gyógyszerhulladékot semmisítenek meg, de ennél sokkal nagyobb mennyiség kerülhet a környezetbe
Nem tudjuk, milyen mennyiségben kerül lejárt szavatosságú gyógyszer a lakossági hulladékgyűjtőkbe vagy közvetlenül a környezetbe; sejthető, hogy sokkal több, mint amennyit szakszerű begyűjtés után ártalmatlanítanak.
A lejárt szavatosságú vagy feleslegessé vált gyógyszer veszélyes hulladék!
A szemétgyűjtőkbe kerülő gyógyszerek veszélyes anyagtartalma kioldódhat, kémiai hatóanyagai reakcióba léphetnek más vegyszerekkel, anyagokkal. A szennyvíz tisztítása során nem bomlanak le teljesen, így az élővizekre veszélyt jelenthet a nagyobb koncentrációjú kibocsátás. Magyarországon súlyosbítja a helyzetet, hogy a szennyvíz jelentős része tisztítás nélkül, közvetlenül szennyezi az élővizeket. (forrás: patikapedia)
A gyógyszereket gyűjtőedényekben kell elhelyezni!
A lakossági gyógyszerhulladék szelektív gyűjtését 2005 óta miniszteri rendelet írja elő; többek között arról rendelkezik, hogy a háztartásokban felhalmozódott, lejárt szavatosságú vagy feleslegessé vált gyógyszereket a települési szilárd hulladéktól elkülönülten, zárt rendszerben kell gyűjteni és termikusan ártalmatlanítani. Ehhez pedig elengedhetetlen a gyógyszerhulladék szervezett szelektív gyűjtése. Az egész országban rendelkezésre állnak a gyűjtőhelyek, jellemzően a gyógyszertárakban. A gyógyszeripari készítmények leadása díjmentes.
Magyarországon évente 2-300 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtenek be, ám ez a hatalmas mennyiség csak a ténylegesen keletkezett gyógyszerhulladék 20 százaléka lehet (tudatosvasarlo.hu).
További információk: www.recyclomed.hu
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.