Francia hagymaleves mozarellás bagettel
A francia hagymaleves eredetileg a szegény munkás réteg körében volt népszerű a 18-19. századi Franciaországban, hiszen szinte kizárólag csak vöröshagyma kell hozzá, az alaplevet pedig jobbára csontból főzték hozzá. Ma már szinte minden komolyabb étterem kínálatában fellelhető a francia hagymaleves, amely akkor igazán finom, ha kellően sűrű s a színe csokoládébarna. Nagyon ízletes, diétás étrendbe is beiktatható.
Hozzávalók 2 személyre
3 nagy fej vöröshagyma (szeletelve 3 bögre)
3 evőkanál olvasztott vaj
3 evőkanál liszt
1 evőkanál Worcestershire szósz
1 teáskanál cukor (barnacukorral is készíthetjük, szebb színe lesz a levesnek)
1/4 teáskanál bors
fél liter marhahúsleves
bagett
mozarella és parmezán sajt
Elkészítés
Így készül az alaplé
Ha igazán ízletes francia hagymalevesre vágyunk, ne sajnáljuk elkészíteni hagyományos módon az alaplevet csontos marhahúsból. Alaplét célszerű nagyobb mennyiségben készíteni, s felhasználásig kisebb adagokban lefagyasztani, sok ételhez felhasználható. Az alapléfőzés lényege, hogy kb. egy kiló csontos marhahúst, miután kicsit lepirítottuk, 2-3 liter hideg vízzel kezdjünk el főzni lassú tűzön, majd – ha már a hús kellően puha – hozzáadhatjuk a leveszöldségeket. Sok múlik az ízesítésen: használjunk sárgarépát, fehérrépát, póréhagymát, vöröshagymát, zellert, esetleg karalábét. Fűszerezzük borssal, babérlevéllel, édesköménnyel, kakukkfűvel, petrezselyemmel. Sózhatjuk is, de nem célszerű túlsózni, hisz a készülő ételnél ezt úgy is megtesszük majd.
Természetesen marhahúsleves kockából is lekészíthető az alaplé, bár sokan tartózkodnak a granulátum használatától.
Elkészítés
Egy leveses fazékban vajon pirítsuk meg a felszeletelt hagymát. Lassú tűzön, sokáig pirítsuk, közben gyakran kevergessük. Nagyjából fél óra elteltével, amikor a hagyma már szép barna színt kapott adjuk hozzá a Worcestershire szószt, a cukrot, borsozzuk. percig kevergessük, majd szórjuk rá a lisztet és öntsük fel a levessel.
Tegyünk rá fedőt, s főzzük alacsony hőfokon nagyjából egy óráig.
A hagymalevest tálalhatjuk kibelezett, pirított cipóban – a cipóbelet lepirítva levesbetétként hasznosíthatjuk. Ha hagyományos módon tálalnánk, készítsünk hozzá sajtos melegszendvicset bagettből (nagyon finom mozarella vagy parmezán sajttal).
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.