Fetás-parajos rakott polenta (puliszka)
A puliszka régi népi étel – kukoricalisztből készül. Főleg magyar, román, erdélyi szász, bolgár, ukrán területeken ismert étel. Eredetileg hajdinából készült. Hazánkban több neve ismert: kukoricagánica, kukoricamálé, ganca, keményebb sült változata a görhe. Újabban polentának is nevezik, mint olasz és angol nyelvterületeken. Köretként fogyasztják, de zöldségek vagy hús hozzáadásával finom rakottas is készíthető belőle.
Hozzávalók a puliszkához
20 dkg kukoricadara
0,5 dl tej
0,5 dl víz
2 evőkanál vaj
1 evőkanál zsemlemorzsa
só
Hozzávalók a töltelékhez
2 evőkanál olívaolaj
20 dkg póréhagyma
50 dkg spenót (lehetőleg friss)
10 dkg feta sajt
2-3 zúzott fokhagymagerezd
1 teáskanál szárított vagy friss, aprított oregánó
őrölt szerecsendió, ízlés szerint
bors, ízlés szerint
A tetejére
2,5 dl tejföl
20 dkg ementáli sajt
1 teáskanál szezámmag
Elkészítés
A tejet a vajjal, sóval felforraljuk, majd beleöntjük a darát. Folyamatos keverés mellett besűrítjük. Ha túl kemény lett, vízzel hígíthatjuk.
Egy tepsit kivajazunk, majd zsemlemorzsát oszlatunk el rajta. Miután kissé kihűlt a puliszka, eloszlatjuk a tepsiben.
A töltelékhez apróra vágjuk a hagymát, kisebb darabokra a spenótot. Az olajon megpirítjuk a hagymát, majd hozzáadjuk a spenótot. Az egészet fűszerezzük és addig főzzük, míg a spenót össze nem esik. Ekkor összekeverjük az elmorzsolt fetával, majd az egészet a puliszkalapra terítjük. A tetejére a tejfölt és a sajtot összekeverjük és a spenótos masszára kenjük, majd szezámmaggal megszórjuk.
Sütőbe tesszük és 150-es hőfokon aranybarnára sütjük – sütési idő kb. 20 perc. Görög salátát ajánlunk hozzá.
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.