Mit igyunk, ha fáj a fejünk? Mi használ a szúnyogok ellen? Mit nevezünk Nero nektárjának? Kati-patika praktikái. Könyvismertető
Melyik évszakban érdemes méregteleníteni? Mit igyunk, ha fáj a fejünk, ha magas a vérnyomásunk, vagy ha épp fáradtak vagyunk? Mi használ a szúnyogok és mi a nap ellen? Mire jók a tibeti teák? Igaz, hogy a hagymából szinte bármi elkészíthető? Mit nevezünk Nero nektárjának? Igaz, hogy a böjt nemcsak lelki, hanem testi megtisztulást is jelent? Hogyan szüntethetjük meg a tavaszi fáradtságot? Hogyan kell gyógybort készíteni? Miért kell az arcunkon görgetni a forró tojást? Mi mindenre jó a gyömbér, az alma és a körömvirágkrém? Ha bezárt a gyógyszertár, kérj segítséget a természettől!
Almásy Katalin természetgyógyász arra vállalkozott, hogy összegyűjtse: az egyes betegségekre mi a természetes gyógymód. Hasznos tanácsokkal szolgál – meggyőződése és tapasztalata, hogy sok kellemetlen tünet akár gyógyszerek nélkül is megszüntethető.
Kati-patika – Egészség természetesen c. könyve 2017. júniusában jelenik meg.
„A mai világban olyan nehéz eligazodni a sok-sok információ között! Végre egy olyan könyv, mely könnyen érthető, felhasználóbarát, egészségesen kreatív és előtérbe helyezi a természet értékeit és a hagyományokat a mindennapi háztartásban is. Egy anya legnagyobb ajándéka a családja számára a szeretete mellett a gondos, igényes odafigyelés, a védelem a család egészsége felett. A rengeteg teendő mellett, ez nem mindig egyszerű, így nagy segítséget nyújthat Kata könyve, ahol az ötlet és a megoldás is készen áll!” – írja a kötetről Béres Alexandra.
Almásy Katalin 2009 óta vezet blogot gyógynövényekről, gyógyító ételekről, praktikákról. Természetgyógyász, fitoterapeuta és reflexológus végzettsége van, emellett újságíró- szerkesztőként dolgozik.
Hogy melyik főzet, gyógyító eledel, illóolaj hogyan hat, először a családjában próbálta ki. Több száz recept, ötlet, praktika van már a tarsolyában, amelyeket szeretne átadni, hogy mindenki kipróbálhassa, alkalmazhassa.
– Fontos számomra, hogy már a legkisebbek is megismerjék a gyógynövényeket, felhasználásukat. Ezért külön praktikák, tanácsok is várják a szülőket oldalamon, hogy miképp vonhatják be a gyerekeket a konyhába, a füves kertek világába. Tanítsd őket, hogy később már ők is magabiztosan felismerjék, használják e csodás növényeket – írja blogján Almásy Katalin.
„A könyv szerkesztésekor az volt a legfontosabb, hogy nagyon lényegre törően, egyszerűen megfogalmazva írjam le ezeket a tanácsokat. Olyan recepteket próbáltam összegyűjteni, amelyekhez az alapanyagokat könnyen megtalálhatják az olvasók. Amelyek megteremnek a környezetünkben, vagy amelyekhez egyszerűen hozzá lehet jutni. Ezeket a recepteket már én is sokszor kipróbáltam, és használtam a családom gyógyítására is. De a receptek mellett sokféle tanácsot is leírtam, így például, hogy mit kell tenni, ha megcsíp a darázs vagy ha leégünk a napon, hogyan kell helyesen szaunázni, s mit jelent a Kneipp-kúra. Fontos volt számomra, hogy a gyerekeket is bevonjuk a növények megismerésébe, ehhez írtam számos ötletet, játékot. Remélem, sokan fogják forgatni a könyvet, s egy-egy recepttel segíteni tudok nekik is.”
Belelapoztunk
Mérete miatt kifejezetten kézre álló kiadvány, a színes kiemelések és a fotók segítenek ébren tartani a figyelmet, s nem utolsó sorban számos receptet, praktikát találunk benne. (A könyvben látható fotókat a szerző férje és fia, Pintér Róbert és Pintér Ádám készítette.) A tartalom évszakok szerint tematizált. Két részlet a tavaszra vonatkozó részből:
A nyári praktikák között a szerző többek között a folyadékfogyasztás fontosságára is felhívja a figyelmet. Mint írja: Naponta legalább 2-3 liter folyadékot kéne fogyasztanunk. (…) Érdemes lemérni, hogy mennyit iszunk naponta. Akár naplót is vezethetünk róla – az eredmény döbbenetes lesz.
A folyadékhiány számokban
0,4 liter folyadékhiánynál koncentrációs zavarok lépnek fel
0,6 liter folyadékhiánynál feledékenyek leszünk
1,5 liter folyadékhiánynál szívproblémák adódhatnak, az izmos görcsölnek
3 liter folyadékhiány ájuláshoz vezethet, szellemileg zavartak leszünk
5 liter hiány esetén a vese nem tud működni, kiszáradhatunk
Ebből már könnyen kitalálható, hogy érdemes a napi ajánlott 2-3 liternyi mennyiséget elfogyasztani
Trükkök az iváshoz a Kati-patika c. könyvből
munka közben mindig legyen karnyújtásnyira egy üveg víz
sport előtt, alatt és után is igyál
mindig a szomjúság érzése előtt próbálj meg inni
evés előtt igyál egy pohár vizet, segít abban is, hogy ne egyél túl sokat
kezdd a napot ivással, érdemes a táskádba bekészíteni teát, vagy amit szívesen elfogyasztasz
kávé és tea után mindig igyál egy-egy pohár vizet!
Érdemes Almásy Katalin blogját követni, kötetében pedig olyan praktikákat oszt meg az olvasókkal, melyek a weboldalán nem találhatók meg.
Kiadó: Athenaeum Kiadó
Oldalak száma: 160
Méret: 125×185 mm
Borító: keménytáblás
ISBN: 9789632936567
2011-ben kezdődött a történetem. Online magazinként 2013 óta létezem. Igyekszem kreatívan, tartalmi és stílusbeli következetességgel élni az alkotói szabadságommal.